ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2009
ÎNSCRIS: 20.07.09
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Un hotel unde merita sa stai

Un concediu la mare foarte reusit, fara evenimente neplacute cauzate de cazare si/sau mancare, parcare auto pazita si fara plata, cazare imediata, camera spatioasa cu vedere la mare (climatizare in camera, nu AC) entertainment pentru copii si nu numai, mese foarte bune, pe toate gusturile (somon, rechini, iepure, fructe de mare, fructe de sezon, etc) personal foarte amabil atat in hotel, restaurant sau bar, piscina, curatenie zilnica in camera (dimineata se completeaza minibarul existent in camera). Foarte aproape de plaja.

Daca ar fi sa gasesc ceva care nu a fost pe gustul nostru, cafeaua de la restaurant, dar la bar era cu totul si cu totul altceva.

Recomand cu incredere acest hotel. Trebuie sa recunosc, din pacate, sunt mult inaintea noastra la acest capitol, stiu sa-si vanda produsele. Hotelierii nostrii din RO ar trebui sa vina aici si sa invete, apoi sa aplice ce au vazut/invatat si in RO

Trimis de mircear in 20.07.09 10:11:09

VIZUALIZĂRI: 3123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mircear); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

Dorumic
    [22.07.09 13:57:06]

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cit va costat sejurul in total, si cam citi km sunt pina la Arabela, deoarece ma gindesc sa incerc acest hotel pentru un sejur de 6 zile cu copii .

Va multumesc.

[22.07.09 15:08:29]

Salut, am facut rezervarea pe http://www.booking.com/ si pe noi (2 adulti+1copil) ne-a costat aprox 400 euro (13iulie-18iulie, 5nopti). Din Bucuresti pana la Zlatni Pjasǎci (asa se numeste localitatea, nu exista decat in pliante Nisipurile de Aur sau Golden Sands) sunt 284 km din care 76 km pe autostrada. Oricum iti recomand www.viamichelin.com pentru setare traseu, in cazul in care nu ai gps. Din Bucuresti pana acolo si retur iti ajunge un plin de benzina (50 litri), de motorina numai vorbesc. Eu la plecare am mers pe la Giurgiu (vigneta lor costa 5 euro si amicii m-au sfatuit sa iau imediat dupa pod, pt ca este cea mai ieftina) si m-am intors pe la Silistra (cu bacul 25 ron de masina).Din punctul de vedere al familiei mele, isi merita toti banii cei de la Arabella, stiu sa faca turism.

Daca ai GPS iti recomand sa-ti treci coordonatele ca si destinatie, nu de altceva dar la 200 metri de hotel o sa fie drumul blocat(in reparatie) si va trebui sa te intorci si sa mergi la soseaua principala. Succes

turista
    [23.07.09 07:45:15]

ptmircear

poate te-a costat 400 euro/persoana, pt ca o noapte in aceasta perioada la arabella costa de la 86 euro in sus in functie de agentie, sau nu?

Eu am fost la inceputul lunii iulie si am prins 60 euro /pers/noapte per 6 nopti si a saptea cu 86 euro. Astfel pe un sejur de 7 nopti, pt 3 adulti (doi + copil de 16 ani care plateste ca adult) am platit 1200 euro, ce-i drept prin agentie.

[23.07.09 10:00:19]

repet, biletul cumparat prin http://www.booking.com/, a costat in ron (am copiat din extrasul de cont) 1.817,95 -Griffid Arabella Kkzlatni P. Biletul nu este cumparat prin nici o agentie, va recomand cu incredere folosirea internetului. Fiecare se descurca cum poate si cum este mai comod si/sau rapid, unii cu agentiile de turism altii cu internetul

turista
    [23.07.09 12:39:18]

pt mircear

Super! la banii astia as mai merge o saptamana. Asta da afacere. E bine de notat pentru data viitoare.

[23.07.09 12:54:54]

Va recomand cu incredere utilizarea Internetului, nu doar pentru filme, muzica, chat!!!

[23.07.09 15:01:12]

mircea - am preferat, "cunoscandu-te" (ca doar nu e primul tau review), sa percep randurile de mai sus ca o replica glumeatza, de relaxare si nu spusa - cum ar parea unora - la modul "rautacios & neelegant".

In plus, le recomand si celorlalti sa intrepreteze la fel; intr-un fel, garantez eu.

[24.07.09 08:20:37]

multumesc webmaster. Concediu placut si reusit la toata lumea

oanag
    [24.07.09 08:45:40]

Si eu as recomanda tuturor ca in momentul in care se hotarasc sa plece undeva, sa dea un search pe google si sa caute - last minute - si eventual numele hotelului pe care l-au ales. Asa am gasit la Arabella, 28 Iul-3 Aug camera la super pret - 59 E (camera cu vedere la parc, pt vedere la mare trebuia sa mai adaug 6 E), si am salvat 324 Euro fata de pretul pe care l-am gasit initial la mai toate agentiile...

Voi pleca la Arabella in 4 zile si voi posta impresiile.

VACANTA FRUMOASA TUTUROR!

andu0579
    [08.02.10 12:48:29]

Am tot auzit ca pe booking.com ar fi mai ieftin decat prin agentii, poate nu stiu eu sa caut sau poate trebuie sa mai astept. Acum daca as lua prin agentie tur operator as iesi la 56E/pers/noapte(neluand in considerare si early booking de 20%), iar pe booking.com este 61E/pers/noapte. Unde gresesc?

Dragoș_MD
    [08.02.10 13:23:43]

mie imi iese ~130 EUR/noapte/camera dubla, cu vedere la 'parc' (asta insemnand pana la 2 pers + copil sub12 ani free) ; unde gresesti:

- mai intai la perioada aleasa pentru sejur (iulie si august sunt FOARTE scumpe) ;

- apoi la data propriu-zisa cand vrei sa rezervi; poti avea surpriza ca daca verifici cu cateva zile inaintea plecarii ce pret mai cer la aceeasi camera (si perioada! ), sa observi o diferenta, de cele mai multe ori in favoarea clientului. (eu am 'patit odata chestia asta si am anulat prima rezervare, refacand imediat alta la noul pret! fara alte cheltuieli, fiind inca in intervalul de renuntare gratuita la rezervare).

in plus, pe booking.com puteti oricand apela la optiunea "best price guarantee", daca este afisata (si la acest hotel ESTE!)

andu0579
    [08.02.10 16:08:06]

Multumes Dragos!

Mie tot 61E imi iese pe noapte in per 1-8 iulie. Sa inteleg ca as putea face o rezervare in aceste conditii si ulterior daca gasesc ceva mai bun sa o anulez in limita perioadei de renuntare gratuita?

M-am uitat si pe site-ul lor si imi iese la 48 si ceva de euro cu early booking.

Nu prea sunt lamurita daca putem sta 4 persoane in camera dubla dintre care doi copii de 1 si 3 ani. Stie cineva?

Dragoș_MD
    [08.02.10 16:21:07]

pai uite ce scrie pe booking.com :

Anulare

Dacă rezervarea este anulată până la 2 zile înainte de data sosirii, nu va fi perceput nici un comision.

Dacă rezervarea este anulată mai târziu sau în caz de neprezentare, va fi încasat preţul pentru prima noapte .

Copii şi paturi suplimentare

Toţi copii(i) sub 2 ani sunt cazaţi gratuit când sunt folosite paturile existente.

Toţi copii(i) sub 2 ani sunt cazaţi gratuit pentru pătuţuri.

Un copil sub 12 ani stă gratis într-un pat suplimentar.

Toţi copiii mai mari sau adulţii plătesc 65 % din tariful camerei pe noapte şi persoană pentru paturi suplimentare.

Spaţiul maxim de paturi suplimentare într-o cameră este 1.

Spaţiul maxim de pătuţuri într-o cameră este 2.

Orice pat suplimentar este furnizat la cerere şi trebuie să fie confirmat de hotel.

Suplimentele nu se vor calcula automat în costurile totale şi se vor plăti separat la hotel.

deci teoretic, poti lua doi copii cu tine, ai dreptul si la un patut si la un pat suplimentar (daca incap!). e bine sa confirmi inainte de plecare cu hotelul. daca rezervi prin booking.com vei primi datele de contact.

in ceea ce priveste rezervarea "de siguranta", e buna, dar daca nu apare nimic... e si riscanta; in ultima clipa sa gasesti ceva acolo poate fi o sarcina dificila si pe deasupra poti sa pierzi mai mult decat ai fi putut castiga.

cumpaneste atent si apoi actioneaza!

andu0579, Dorumic, mircear, oanag, turista
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: