ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2012
ÎNSCRIS: 06.03.11
SEP-2011
single

Din nou la Capitol in 2011

Postez acest review destul de tarziu desi am fost la Capitol in luna Septembrie 2011 in speranta ca va folosi cuiva care va merge anul acesta (deja au inceput inscrierile timpurii).

Ca sa incep cu inceputul voi vorbi prima oara despre calatoria cu trenul. O imbunatatire radicala fata de anii trecuti, eu merg la mare in statiunea Jupiter, hotel Capitol de 7-8 ani in fiecare an si pot sa va spun ca in primii ani am facut si 6-7 ore cu trenul atat la dus cat si la intors. Insa anul trecut am luat unul din cele 3 trenuri rapide care merg zilnic catre litoral si am primit exact ce am platit. Tren Rapid cu durata calatoriei notata pe bilet 2 ore si jumatate pana la Constanta, de acolo orice tren care merge spre Mangalia are regim de tren personal cu oprire in toate statiunile. Am plecat din Bucuresti la 8.34 si la 11.00 am fost in Constanta, o singura oprire daca nu ma insel, la Fetesti, cam 5 minute. In Constanta ca de obicei 30 de minute schimbarea locomotivei electrice cu cea Diesel si inca 40 de minute pana la Neptun, aproximativ 50 de minute - 1 ora pana la Mangalia. Deci cam la 12.30 am fost in Neptun. Din punctul meu de vedere Bucuresti - Neptun in 4 ore este destul de bine, in conditii mai mult decat decente, aer conditionat, spatiu suficient si scaune confortabile.

Din Neptun am luat un microbuz (acelasi dintotdeauna) cu 3 lei calatoria si in 10 minute am fost la hotel. La receptie era un pic de aglomeratie asa ca m-am plimbat un pic prin statiune ca sa vad cum mai sta treaba, ce s-a mai schimbat, ce mai e nou si in 30 de minute m-am intors din nou a hotel pentru cazare.

Anul acesta am mers singur la mare si initial ma gandeam ca o sa platesc o camera dubla desi voi sta singur in camera, insa atunci cand am ajuns la agentia de turism pentru a cumpara biletul am vorbit cu doamna de acolo care mi-a spus ca la Capitol pot sa iau si camera dubla in regim SINGLE (o raritate pe litoralul romanesc) mai ales ca era sfarsit de sezon, luna Septembrie. Ce pot sa spun decat ca m-am bucurat ca o sa platesc mai putin, m-a costat 280 de lei 4 nopti la camera de 3 stele, de pe 1 pana pe 5 Septembrie, pret excelent pentru conditiile de la Capitol. In total acest sejur m-a costat (repet, singur) 280 LEI cazarea 4 nopti, 150 de lei trenul Rapid dus-intors si cam 300-400 de lei ce am mancat si cheltuit eu pe acolo, in total undeva la 700-800 de lei.

M-am intors la receptie pentru cazare si i-am cerut doamnei receptionere sa ma cazeze la camera "mea", adica 1314, etaj 13 camera 14 pe partea cu marea, acolo unde ma cazez eu de obicei. Bineinteles ca fiind client vechi si "proprietarul virtual al acestei camere" am si primit-o, ca in fiecare an.

Receptia hotelului este total renovata si are si un Lobby Bar cu preturi de restaurant. Tot la parter exista trei calculatoare cu conexiune la internet, tariful era 10 lei pe ora si 4 Play Station la care aveau acces o ora gratis pe sejur persoanele care achizitionau minim un pachet de 5 nopti cazare cu masa inclusa. Bineinteles ca oricine se poate juca, contra cost evident.

In receptie si Lobby Bar exista internet wireless, de asemenea hotelul dispune de rampa pentru carucioare pentru copii sau persoane cu handicap.

Cand am ajuns la lifturi, alta surpriza. Pana in 2010 inclusiv exista un singur lift modernizat si doua din acelea de tip vechi. Incepand din 2011 toate cele trei lifturi sunt noi, cu afisaj electronic atat in interior cat si in exterior precum si cu sistem de ventilatie in interior.

In camera mea (care s-a bucurat foarte tare sa ma revada) o alta surpriza, pe masa trona un televizor LCD Samsung (cred ca e voie sa spun marca, nu fac reclama) cu diagonala de 22 de inch (56 de centimetri), diagonala unui televizor normal, o frumusete nu altceva. Am pierdut vreo doua ore cu televizorul pentru ca eu de cate ori merg la mare programez televizorul din camera de hotel exact cum il am pe cel de acasa, ma refer la programe, ca sa-mi fie usor sa gasesc posturile preferate. Trebuie sa mentionez ca aceste televizore LCD se gasesc doar in camerele de trei stele si deocamdata nu in toate, urmeaza sa fie inlocuite cele vechi gradual, in timp, probabil ca anul acesta se vor mai schimba in unele camere pana cand vor fi schimbate toate.

Camera la fel ca intotdeauna, curata, la trei stele se face curatenie zilnic si se goleste cosul de gunoi tot zilnic.

Vremea a fost excelenta, apa nici calda nici rece, numai buna pentru baie.

Preturile aproximativ identice cu cele din 2010, am scris despre ele la vremea respectiva. Nu am vazut terase noi sau modificari fata de 2010 dar trebuie sa recunosc ca fiind luna Septembrie o parte din terase erau inchise sau se inchideau atunci.

Am uitat sa mentionez ca intre 1 Iulie si 31 August in cadrul hotelului, la parter functioneaza o Gradinita pentru copii, unde copiii pot fi lasati in grija unei educatoare daca parintii isi doresc ceva timp numai pentru ei. Singura mentiune a fost ca respectivii copii sa fie cuminti.

Deja au inceput inscrierile timpurii pentru litoralul 2012 si sper sa ajung si anul acesta in acelasi loc, macar pentru cateva zile, Statiunea Jupiter, Hotel Capitol, Etaj 13, Camera 14.

Sejur placut celor care vor alege si in anul acesta Hotelul Capitol dar si tuturor celorlalti iubitori ai marii indiferent de staiunile si hotelurile pe care le vor alege.

Trimis de florinvsc in 19.02.12 18:14:04
Validat / Publicat: 19.02.12 19:44:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Mamaia (Unirea, National, Patria) Jupiter (Capitol, Cometa) Busteni (Hotel Iri)

VIZUALIZĂRI: 3890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

vlado2
    [19.02.12 19:51:50]

Pe litoral se mai pot face rezervari de camera DBL in regim SGL chiar si in plin sezon (depinde de hotel). In luna septembrie insa, cred ca mai toate hotelurile de pe litoral ofera asa ceva.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [22.02.12 13:05:43]

Se pare ca v-am luat-o inainte. Noi deja ne-am cumparat biletele, profitand de reducerea (si mai mare) din luna ianuarie. Dar stati linistiti, ca promitem ca nu va ocupam camera.

Lasand gluma la o parte, de abia astept sa vad cu ce surprize (a se citi noutati) ne mai intampina hotelul si anul acesta. Ca de la an la an apare cate ceva nou. Si noi am fost placut impresionati de shimbarile de anul trecut. Am facut si fotografii, pe care le-am adaugat la acea vreme la review-urile deja scrise anterior. Sa vedem ce ne asteapta in acest an. Defapt, prima schimbare de care am auzit ar fi ca si camerele de doua stele au fost modernizate si ridicate cu o treapta mai sus. Asadar, se pare ca toate camerele au devenit de trei stele.

Partea cea mai frumoasa este ca, din cate am constatat, preturile au ramas aceleasi. Dar deja nu ne mai intereseaza. Avem bilete, marea ne asteapta, mai ramane sa asteptam si noi sa vina vara.

mariusdbn
    [16.03.12 12:41:20]

Intersant si acest hotel, oare cum pot se poate sa ne cazam 3 adulti si doi copii in camere modernizate, la etaje superioare - fetele vor sa aiba priveliste... si, bineinteles, cu vederea spre mare?

mariusdbn, urjanclaudiu, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂCapitol Hotel [Jupiter]: