ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2012
ÎNSCRIS: 27.07.10
DEC-2011

Hotel Claudiu, Sighisoara - Vreau sa ma mut in Ardeal!

Primul loc la care m-am gandit pentru revelionul 20011-2012 a fost Sighisoara. Spre rusinea mea, nu fusesem niciodata si eram foarte curioasa sa vad daca laudele care i se aduc sunt reale, daca oamenii ei sunt asa ospitalieri cum am auzit si daca locurile au farmecul acela aparte, de poveste. Dupa o ampla cautare pe internet pentru cazare, conditii, masa, pret, opinii am ales Hotel Claudiu, un hotel cochet ce face parte din Braul Cetatii Sighisoara.

M-a atras la acest hotel pretul foarte bun: pentru cazare 3 nopti cu mic dejun, masa festiva de revelion si alta masa traditionala a doua zi dupa revelion am platit 600 lei/persoana, in conditiile in care la alte hoteluri preturile incepeau de la 900 lei. Am vorbit la telefon cu proprietara si am platit inainte un avans pentru rezervare.

Hotelul - cladire din anul 1683 - este extrem de elegant si a fost amenajat cu bun-gust si atentie. Cum am intrat in curtea interioara (printr-un gang cu iesire in strada) am admirat la geamuri crengute de brad, globuri si alte decoratiuni care intregeau atmosfera de sarbatoare.

La receptie ne-a intampinat o doamna draguta care ne-a pus sa alegem intre doua camere destul de micute, dar curate si frumos mobilate. In total sunt 10 camere duble (mai mici - cele de la mansarda si mai mari - la parter), 6 camere single si un mini-apartament.

Avand in vedere ca nu am ajuns la ora stabilita pentru a ne caza ci cu cateva ore dupa, am inteles ca nu mai erau disponibile camerele mai mari. Mi-a placut foarte mult amplasarea hotelului, in spate era o padurice si langa hotel niste trepte care urcau direct la Biserica din Deal. In hotel a fost liniste, nu am fost deranjati de zgomote, nu am avut probleme cu vecinii, nici chiar in noaptea de revelion, cand ne-am culcat la 5 si altii au mai ramas sa petreaca.

Camera – foarte curata, aflata la mansarda (din aceasta cauza era o camera mai mica) era dotata cu mobila alba, foarte frumoasa, cu televizor LCD, acces gratuit la internet, frigider, uscator de par, aer conditionat, baie cu cabina de dus (foarte bine izolata, apa nu curge pe jos ca la alte cabine de dus).

Singura problema, care s-a mai mentionat si intr-un post anterior, a fost lipsa aerisirii din baie.

In camera era foarte cald, am tinut caloriferul mai mult oprit, aveam impresia ca si podeaua se incalzea pentru ca era calda in anumite zone.

Restaurantul – aflat la subsol cu o capacitate maxima de 68 de locuri. Acesta este in stil bavarez (cu coloane pe toata suprafata salii, tavan de lemn, lambriuri pe pereti).

Mesele erau tot timpul curate si frumos aranjate, intr-o parte a salii, la geam era auto-servirea - pentru micul dejun – cu tot ce trebuie: lapte, cafea, mezeluri (vreo 3 feluri), cascaval, oua ochiuri sau omleta, carnaciori, unt, iaurt, gem, fursecuri, etc. In sala era mereu muzica in surdina si un televizor la care puteai sa urmaresti stiri in timp ce servesti masa.

Masa de revelion si masa din prima zi a anului – Nu ne asteptam sa fie totul atat de bine organizat si servirea atat de buna. Mancarea excelenta: la ora 9 aperitiv ca la nunta (mult si bun), apoi a urmat salau cu sos alb si legume iar spre dimineata porc in alt sos delicios cu piure.

Pe masa am avut apa, suc, cate un pahar de tarie (coniac pentru barbati si crema de whisky pentru femei), vin, o sticla de sampanie la 2 persoane, saratele, fructe. Mai urma si desert aproape de ziua, dar nu a mai putut nimeni sa manance si s-a adus a doua zi.

Cei care serveau la mese au muncit intruna cu zambetul pe buze si ne-au facut sa ne simtim minunat. Ne intrebau mereu daca mai dorim ceva, strangeau imediat farfuriile murdare, ne puneau bautura in pahare, nici nu apucam sa terminam ceva ca se si prezentau la masa sa aiba grija sa nu le lipseasca nimic. Chiar am stat la masa cu o doamna din stafful hotelului (care era la servici: mai servea, se mai aseza la masa, dar era vesela si bine-dispusa, nicidecum suparata ca trebuie sa munceasca in noaptea de revelion) si cu sotul dansei pentru ca cei cu care trebuia sa stam au anulat in ultimul moment rezervarea. Ne-am imprietenit imediat, am dansat, am vorbit si chiar am facut schimb de adrese de mail. De-ar fi peste tot oameni ca in Ardeal ar fi o incantare sa traiesti in Romania!

La 00.00 am iesit in fata hotelului si am admirat artificiile date de toata lumea. A fost o nebunie, mai ales ca dupa ce ciocneau paharele toti le aruncau pe strada sa se sparga ghinionul. La inceput ne-am gandit ca nu trebuie sa facem asa ceva, sa nu se supere gazdele, apoi sa cumparam pahare ca le-am facut paguba, dar cand am vazut ca si ei au aruncat am inteles ca asta este traditia locala :)) !

Pentru muzica a fost chemat un dj care nu prea a fost pe placul musafirilor. Inital trebuia sa vina alt dj care nu a mai putut si l-au adus pe acest domn, un tip cam ciudat si cu gusturi foarte amestecate. Trecea de la populara la house si de la house la blues :)). Nici nu a mai contat muzica, ne-am invins timiditatea si am dansat alaturi de toata lumea. Nu se uita nimeni la tine daca nu te miscai bine, nu statea nimeni sa te comenteze, toti dansau cu voie buna, in toate felurile si era o atmosfera extraordinara, cum nu am gasit nicaieri, in Bucuresti sau prin alte locuri pe unde am mai facut revelionul.

A doua zi, spre seara a continuat petrecerea cu o masa din partea gazdelor: ciorba de perisoare si tochitura ardeleneasca cu mamaliguta de te lingeai pe degete si nu alta! Am primit si tiramisul pe care nu il mancasem de revelion, am dansat iar si ne-am simtit ca la petrecere.

In conzluzie, am ramas incantata de tot, dar mai ales de oameni, de felul lor de a fi: cald, primitor, fara stres, fara nervi, fara graba, de parca timpul s-ar fi oprit in loc. Cele 3 zile au fost prea scurte si ne-am fi dorit sa nu treaca atat de repede! La plecare am promis ca o sa revenim si pe timpul verii si am primit si sfatul de a cere inainte (la telefon) o camera mai mare pentru a ne simti si mai bine!

De atunci ma gandesc serios sa ma mut in Ardeal... de-ar fi totul atat de simplu ca acolo...

Trimis de verobutterfly in 05.02.12 14:14:45
Validat / Publicat: 05.02.12 21:07:44

VIZUALIZĂRI: 2572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verobutterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare din strada spre hotel prin curtea interioara

[06.02.12 09:22:42]

@ verobutterfly

ma bucur ca ti-a placut hotelul si oamenii din orasul meu natal. nu cunosc hotelul - am auzit doar de el, dar cunosc bine zona. chiar linga hotel urca o ulita mica pina sus in cetate. pe aceasta ulita am urcat citiva ani zi de zi la liceul j. haltrich.

[06.02.12 10:04:12]

@Michaell: Oau, cand am vazut liceul ala mi-as fi dorit sa fi invatat si eu acolo! Mi-a placut extraordinar de mult orasul, casele... m-am plimbat pana si in cimitir . Ce viata as fi avut daca ma nasteam in Ardeal... ce frumos e!

[06.02.12 12:46:18]

@ verobutterfly

in acel cimitir o intindeam la chiulit si la o tigara.

in ceea ce priveste entuziazmul tau ptr. ardeal... ma rog... poate accepti un mic sfat din partea mea: concediul este una iar viata de zi cu zi alta. realiatatea si lupta zilnica, zic eu, nici in ardeal nu-i mult mai usoara decit in alta parte. si daca chiar ar fi sa fie... sa zicem nitel mai linistit si un ritm mai domol, ai sa ,,platesti,, acest lucru cu (de ex.) un salar mult mai modest decit in capitala, unde vad ca traiesti. deci totul are avantaje si dezavantaje.

nu stiu in ce domeniu profesezi, dar iata un mic exemplu, care are si el pe undeva deaface cu turizmul in romania. intr-o zi, iarna trecuta, am luat masa la hotel Sighisoara. fata noastra auzise de acea renumita ciorba de fasole in paine. servirea a fost ok, eram doar noi. totusi am observat ca ospatarul era cam morocanos. la iesire am intilnit un vechi prieten/cunoscut, caruia i-am povestit de acest chelner cu fata cam acra. cunostiinta mi-a spus urmatoarele: tu ce fata ai face la salarul lui... de... 175 €?

te-ai muta pentru acest salar in ardeal... - )... ?

[06.02.12 14:17:50]

@Michaell: Da, m-as muta si maine daca as putea! As prefera sa fiu linistita si sa traiesc fara stres intr-o casa si m-as multumi cu mai putin.

Chiar traversez o perioada foarte dificila, in sensul ca momentan nu am un loc de munca (desi sunt absolventa de facultate si de master), nu pot sa ma mut de acasa sa imi intemeiez o familie, nu pot nici sa plec din tara din anumite cauze si uite asa...

Ma gandesc ca as avea mai multe sanse in alt oras, fie el de provincie... pentru ca toti pleaca de acolo spre capitala sau in alte tari. Am ajuns sa-mi fie sila de Bucuresti si de viata de aici, de lupa asta pentru supravietuire si de oamenii care nu zambesc niciodata.

Stiu ca nu-i usor nicaieri, dar parca aici lucrurile sunt mai grele chiar dinainte de a le fi inceput...

[06.02.12 15:53:49]

@verobutterfly, te rog sa trimiti adresa de mail prin mesaj privat. Regulamentul nu permite afisarea datelor personale si, in plus, poti avea neplaceri.

[06.02.12 15:59:03]

Din pacate nu pot trimite mesaj privat pentru ca utilizatorul nu si-a dat acordul sa primeasca astfel de mesaje prin intremediul siteului - are o setare facuta

[06.02.12 16:05:35]

I-am trimis-o noi, in locul tau (de la echipa tehnica se primesc m. p. indiferent de acea setare).

In plus, e bine sa stii ca nu e indicat sa iti faci publice datele de contact pe internet pentru a-ti proteja singura intimitatea, conturile (FB, mail etc.). E valabil ca regula generala, nu doar pe AFA.

[06.02.12 16:09:37]

@ webmaster

multumesc.

[06.02.12 16:23:36]

@wm: Multumesc mult! Da, stiu cu adresa ca nu este bine. O sa fiu mai atenta pe viitor! Inca o data multumesc, sunteti foarte prompti si atenti!

Michaell, verobutterfly
Alte impresii din această RUBRICĂClaudiu Hotel: