ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2012
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII

Restaurant Maestro - intim si bine amplasat

Am trecut de multe ori prin Vatra Dornei, o statiune ce pemtru mine e un fel de "Sinaia din Nordul Moldovei", plina de farmec, aerul placut de munte si pastratoare (nu in masura ce s-ar dori) al spiritului vremurilor trecute. Ne-am facut obisnuinta de a opri de fiecare data in restaurantul Maestro unde luam masa. Aceasta alegere am facut-o poate datorita pozitiei sale, acesta se afla langa cazino (din cate am vazut pare a se incepe reabilitarea acestuia, asta e de laudat, ramane de vazut cand se va termina acest lucru!), pe malul raului Dorna, la 250m de partia de ski Dealu Negru, chiar langa intrarea in frumosul parc din statiune.

Restaurantul Maestro se afla la parterul hotelului cu acelasi nume, un mic hotel de numai 8- 10 camere, aici am inteles se serveste si micul dejun pentru cei cazati la etaj. Stiindu-se foarte bine ca "prima impresie conteaza", dupa ce am servit aici o masa gustoasa si la un pret destul de acceptabil, ne-am intors aici in totdeauna cu placere. Dupa cum se vede si din fotografii, cladirea cu hotelul si restaurantul nu e foarte mare, restaurantul are cam 50 de locuri, in acesta se ajunge dupa ce se trece de receptia hotelului, imediat dupa intrare pe partea dreapta e un mic separeu, dupa parerea mea aici incap maxim 10-12 persoane, ultima oara noi am gasit locuri libere aici, noi fiind un mic grup 8 persoane, dar repet, spatiul e minim, de fapt in toata locatia, spatiul e folosit la maxim. Chiar in fata se afla si barul, in acesiasi incapere cu sala restaurantului, dupa care, in partea dreapta din fata acestuia se afla restul locurilor din restaurant. Poate tocmai senzatia de intimitate creata de spatiul destul de mic din acest restaurant, ne-au facut sa revenim mereu aici. Dar, dupa cum spuneam, nu numai aceasta ne-a facut sa trecem cand avem ocazia pe aici, preparatele au jucat un rol destul de important in aceasta alegere, acestea au preturi acceptabile, dar punctul forte e cel mai probabil bucatarul, toate mancarurile erau gustoase si se prezenta destul de bine (ultima oara eu am mancat aici un escalop cu ciuperci delicios), am gasit chiar si cateva fotografii cu meniul, asa ca aveti posibilitatea sa va faceti o parere despre preturi. Restaurantul mai dispune de o terasa de circa 100 de locuri, in fata acestuia. Personalul a fost mai tot timpul amabil si politicos, se mai poate lucra un pic la timpii pana cand se ridica comanda, se aduc preparatele comandate si se face nota, asta daca clientul e un pic mai grabit Ultima oara internetul wireless nu fuctiona in restaurant, la receptie unde era routeul, ne-au spus ca e vorba de o defectiune de moment. Singurul aspect negativ e faptul ca baia, care e cumva la subsol, se coboara un nivel sub restaurant, ar mai trebui un pic renovata. Una peste alta, dupa o masa copioasa la acest restaurant, o plimbare prin minunatul parc si intalnirea cu Mariana e mai mult decat incantatoare. A, nu stiti cine e Mariana? E o naluca mica, cu niste ochi de cristal ce apare daca o strigi si bati din doua nuci! Mai greu e de prins! (trebuie sa am si vreo fotografie cu ea!)

Trimis de kelyboy in 24.01.12 21:55:41
Validat / Publicat: 25.01.12 06:32:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI. A mai fost în/la: Poiana Brasov, Bran, Sibiu, Vama, Durau, etc

VIZUALIZĂRI: 3261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Langa primaria din Vatra Dornei,am vazut aici o lista cu primarii urbei din ultimii 200 de ani!

[25.01.12 09:35:38]

"In fata amintirilor suntem egali cu zeii! Nici ei nu le mai pot schimba. ceea ce s-a intamplat nu mai sta in puterea lor si nici a destinului" (Octavian Paler)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

kelyboyAUTOR REVIEW
[25.01.12 11:06:11]

@webmaster13: E ok! Multumesc!

Diaura*
[25.01.12 11:06:30]

Trei familii de veri si verisoare ma astepta de mai bine de zece ani sa ma duc la ei, in Vatra Dornei. Pana voi ajunge, ma multumesc cu amintirile din copilarie si fotografii noi. Foarte frumoase.

kelyboyAUTOR REVIEW
[25.01.12 12:29:27]

@Diaura: Ma bucur ca ti-au placut! Sper sa ajungi cat de curand sa-ti vizitezi verisorii! Vatra Dornei e una dintre statiunile in care pare sa se miste ceva, speram sa se miste cat mai multe! Zona e superba, e pacat sa nu se profite de acest lucru! Numai bine!

Diaura*, kelyboy
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Vatra Dornei?: