ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Curat 3*, peisaj superb 5*, personalul dezamagitor, sub 1*

Ne-am hotarat doua familii cu cate un copil fiecare sa petrecem un weekend la Partia Soimul de la Gura Humorului pt ca am mai fost pe acolo vara si toamna, numai iarna nu.

Asadar am inceput sa sunam pe la pensiunile cunoscute de noi din trecut si: ghinion-nu am gasit nimic liber. Dupa o mica consultare pe net am facut o rezervare la o pensiune in Manastirea Humorului, nu-i dau numele ca sa nu-i fac reclama pt ca nu merita, lucru ce l-am constatat cand am ajuns.

Ca urmare am hotarat sa ne pornim spre Voronet unde am inceput sa cautam din loc in loc negasind binenteles cazare.

La sugestia unei doamne de la o alta pensiune ocupata am ajuns la pensiunea VALERIA 3*unde dupa cateva ezitari ale baiatului de la receptie am putut merge sa vedem camerele (pe scari se spunea de doua camere cu pat matrimonial iar cand le-am vazut una era asa iar cea de-a doua a fost improvizata rapid).

Ne-am hotarat repede fiind placuti impresionati de curatenia din interior, de peisajul exterior si bineinteles de teama ca vom pierde inca mult timp cu cautarile si poate nu gaseam altceva fiind nevoiti sa ne intoarcem"cu coada intre picioare"la acea pensiune unde am facut rezervarea.

In baie domnea un anunt mai mult decat straniu-sa nu risipim apa pt ca exista fosa!!!!Am intrebat daca exista acces la gratarul din locatie si atunci au inceput neplacerile-aveti voie dar lemnele nu sunt incluse in pret, un lucru RUSINOS atunci cand padurea iti cade pe casa si tu ceri bani pt cateva surcele in conditiile in care la pretul de 110 ron pe noapte era destul de mare.

La alte locatii pe unde am mai fost pretul era mai mic sau tot asa dar aveam mic dejun inclus si lemnele.

Deasupra foisorului este o camera pt servit masa iarna care este contra cost 50 ron!!!!

Am trecut usor peste asta si ne-am cazat, am iesit la aer, am fost la partie, am facut gratar iar pe la 17,50 a doua surpriza din partea sefei: au fost luati la rost copii (5 si 6 ani) care se jucau pe hol, intre cele doua camere pt ca ar face deranj!!!! la ora 17,50 nici la azilul de batrani nu deranjezi pe nimeni, dar asta e-gazde primitoare.

Am rugat la bucatarie sa ne incalzeasca o oala cu apa pt ceai la copii si am primit inapoi oala pe jumatate. A fost prima data cand am avut parte de o astfel de atitudine a gazdelor.

Seara am stat la gratar pana tarziu cu inca doua familii de langa Buhusi veniti cu o zi mai devreme, oameni minunati, distractivi si nemultumiti ca si noi de "acreala"afisata de personalul pensiunii. A doua zi am coborat in restaurant pt nelipsita cafea de dimineata si am continuat cu gratarul apoi plimbare la partie si seara tarziu inapoi spre casa.

Astea au fost in mare nemultumirile noastre si nu pot sa nu spun tuturor ca astfel de oameni fac de ras frumoasa bucovina. Inca o data RUSINE gazdelor.

Cu siguranta nu voi mai merge la ei si nu voi recomanda nimanui sa mearga acolo. Concedii placute tuturor.

In mare parte sunt de acord si cu ceilalti care au postat impresii,mai ales la revelion(succes la proces,sa v-a luati banii inapoi pt ca cei de la pensiune nu-i merita).Astept voturile voastre.Pa pa.

Trimis de Dan Florariu in 23.01.12 16:20:48
Validat / Publicat: 23.01.12 17:58:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ. A mai fost în/la: Voronet-pens Liana, Colt de bucovina; Vama-pens Irina si Perla brazilor; Vatra Dornei; Cheile Rasnoavei; Bran; Cetatea Poienari; Curtea de Arges; Transfagarasan; Borsa-pens. Carmen; Lacul Rosu-Bicaz; tot litoralul; rezervatia naturala Slatioara; Talmaciu-Sibiu; Tg. Ocna si multe altele.

VIZUALIZĂRI: 2999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan Florariu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primirea gazdelor a lipsit,noroc de catelusa Pepa dupa cum au botezato copii.

[23.01.12 20:30:17]

@Dan Florariu:

Ba chiar cred că ar fi bine să scrii şi despre ei câteva cuvinte - cu siguranţă nu vor fi privite ca reclamă. Dacă nu aţi fost cazaţi efectiv la acea pensiune, vom publica articolul, dar fără a lăsa notele. Pentru informarea şi avertizarea eventualilor turişti.

pensiuneav
    [23.01.12 21:31:18]

Oricat ai incerca sa te abtii sa comentezi, pt ca, nu-i asa nu da bine, e mult prea greu sa tot rabzi si as incerca sa-i raspund domnului Dan din Botosani fara patos, fara suparare ci doar cu amaraciune! Imi pare rau pt supararile pricinuite dar trebuie sa intelegeti ca atunci cand ajungeti intr-o pensiune copii trebuie supravegheati, nu inchideti usa camerei si ,,nazdravanii'' dvs sunt atarnati pe balustrada casei scarii, sau pe burta, pe jumatate iesiti intre scari de-ti sarea inima din loc (sprea marele lor amuzament), undeva intre etaje, intr-o cladire cu inaltimea de 14 m! Pur si simplu ati uitat de copii!!

V-a contrariat anuntul din baie cu risipirea apei, am facut acest anunt fortuit deoarece ne confruntam cu o seceta cumplita in acest an si cu toate ca unitatea noastra are 2 fantani, consumul de apa este f mare (se uita f des de catre clienti apa deschisa la dus si la chiuveta, care curge ore intregi)

Pensiunea noastra se afla intr-un cadru natural foarte frumos, unde din pacate totusi nu exista canalizare, nu exista retea de curent electric, apa curenta si se fac eforturi majore ca totusi dvs sa nu simtiti aceste lipsuri.

In special dvs d-nul Dan as vrea sa va mai spun un ultim lucru, sa stiti ca nimanui nu-i usor, ca in curatenia care si dvs ati apreciat-o ca fiind de 3 * sa vada cum se urca in camere, zi de zi, oale pline cu carne facuta la gratarul de afara si mancata in camera, impreuna cu prietenii langa si pe patul cu lenjerie alba, apretata, cu toate ca v-am invitat sa mancati la partierul foisorului unde erau mese amenajate cu fete de masa sau in separeul restaurantului (oricat de binevoitori am fi nu putem deranja clentii care servesc masa in restaurantul pensiunii), nu pot arata din jena, ce a ramas in camera, de la covoarele pline cu funingina si grasime de la gratar la kg de resturi menajere,

sau covorul de seminte asternut jos, sub balcon, care din pacate nu s-a putut matura datorita inghetului de peste zi, o stampila ramasa pana la dezghet a felului cum intelegem noi romanii sa facem turism.

Nu stiu daca asta este turismul

NB pensiuneav este (sau a fost) reprezentant al unității
    [23.01.12 23:38:15]

@pensiuneav: Nu mai aduceti astfel de critici acestor turisti, care nu au fost multumiti si care nu recomanda pensiuneav! ca mai sunt si altii care pot spune acelasi lucru! luati o multime de bani si nu oferiti decat servicii de cea mai proasta calitate! nu aveti ce cauta in turismul romanesc!!!

[23.01.12 23:54:42]

@pensiuneav

Eu consider ca acel anunt referitor la consumul de apa nu isi are rostul - se poate spune efectiv in momentul cazarii si s-ar intelege. Cat despre: consumul exagerat de apa, daca exista sau nu canalizare, curent electric... nu prea este treaba clientului iar "eforturile majore"facute se regasesc in pret. (POATE MAI BINE AR FI SA PUNETI CONTOARE INDIVIDUALE).

Intradevar, nu sunt nici eu de acord cu urcatul oalelor cu mancare de la gratar in camera, dar credeti-ma ca nu numai noi suntem vinovati: 1. mie personal nu mi-ati spus nici dvs, nici altcineva despre servitul mesei la parterul foisorului in frig, nici despre separeul restaurantului (eu nici nu l-am vazut) si nici sa nu urcam cu mancare in camera, poate m-a confundati cu altcineva; 2. cel mai bine era sa fi avut acces la foisor la etaj. Noi am vorbit si cu ceilalti turisti cazati la et2 si nu ne-au zis nimic despre asa ceva, crezand ca este singura optiune. Asadar eu cred ca a fost vorba si de o neintelegere la mijloc, o lipsa de comunicare de ambele parti: noi nu am fost informati iar dvs nu lasati accesul liber la etajul foisorului (ar costa mai putin cu intretinerea). Daca era mai cald afara alegeam noi singuri sa servim masa la parterul foisorului. Nu este prima data cand fac gratar afara dar pentru servit masa existau conditii minime incluse in pretul initial. Poate de aici si politica firmei"banii inainte... " sa nu ne razgandim.

Cat despre copii nu pot nega in totalitate ce spuneti doar ca mi se parea corect sa ne spuneti si noua daca deranjau asa tare; atunci cand eu v-am auzit ca le puneati intrebari despre parinti copii se aflau la usa camerei mele care era deschisa iar eu ma aflam in baie.

Imi cer scuze pentru neplacerile cauzate, pentru mizeria lasata, "kg" de resturi menajere si va multumim ca ne-ati suportat.

[24.01.12 15:10:45]

@alinutza2007

Multumesc de sustinere si sa stii ca din punctul meu de vedere nu am gresit cu nimic.

[24.01.12 15:19:59]

@webmaster0

Multumesc pt intentiile bune dar nu cred ca ar trebui sa dau numele pensiunii pt ca nu am intrat decat in curte; poate in interior totul era ok; mie personal nu mi-a placut cum se facea accesul din strada principala si curtea; pe net arata super iar la fata locului era altceva si nu cred ca sunt foarte mofturos.

[24.01.12 17:40:08]

@Dan Florariu: Nu aveti de ce sa. mi multumiti, stiu doar ca aceasta gazda exagereaza enorm. daca nu as fi fost acolo, poate nu as fi crezut in totalitate. dar asa, am fost, am vazut, am simtit... Mie una, datorita serviciilor acestei pensiuni, mi. a ramas un gust amar despre intreaga Bucovina! poate nu este toata la fel, dar eu pe viitor voi evita!

[24.01.12 18:03:51]

Nu este cazul sa-ti faci o parere despre "o padure" din cauza unei "uscaturi"; oricum sa stii ca eu am patit acum pt prima data asa ceva in conditiile in care merg in toata Bucovina aproape lunar. Daca vei avea nevoie de ceva recomandari te pot ajuta. Toate bune.

[24.01.12 20:01:45]

@Dan Florariu: Va multumesc.

mir3lly*
    [27.01.12 18:58:52]

Doamnei Valeria!!! Ce bine ca macar ati raspuns unui nemultumit... ! Celor ce de Revelion nu le-ati oferit nimic nu prea aveti curaj sa le raspundeti!!! Sa nu credeti ca am uitat! Sunteti o rusine pentru turismul romanesc!!! Nici acasa daca iti vine cineva in vizita nu il tratezi asa cum ne-ati tratat pe noi, care v-am platit o caruta de bani. Rusine, faceti Bucovina de ras!!!

[27.01.12 19:42:33]

@pensiuneav: [***] Am fost acolo de revelion si nu-mi mai trebuie pensiune in Bucovina si in locul dumitale mi-as vedea de treaba si nu as mai cauta sa dau raspuns la niste acuzatii mai mult decat adevarate. Eu, unul, sunt hotarat sa te fac de ras pe toate site-urile de specialitate unde voi gasi aceasta pensiune. Regret enorm ca nu am fost mai inspirat in noaptea de revelion si sa fac poze la tot meniul oferit.

[***]

Poate mai bagi pe site-ul pensiunii si rubrica "Parerile turistilor" sa ne putem exprima opiniile direct la sursa.

[27.01.12 23:20:39]

@buddy_cool74: Aici nu este un loc unde să vă răfuiţi cu reprezentanţii pensiunii. Sper să nu fiu nevoit să recurg la alte sancţiuni pentru încălcarea regulamentului de utilizare a acestui site.

[28.01.12 10:08:23]

@webmaster0: OK!... scuze!

Nu asta a fost intentia mea, dar aceasta "doamna" continua sa arunce cu acuze fara sa-si ceara ea scuze pentru ceea ce "ofera"... adica mai nimic. Retrag ce am spus de limba romana dar imi mentin opinia privind rubrica "Parerile turistilor" de pe "pensiunea-valeria.ro" si cu riscul de a fi exclus de pe acest site ii voi raspunde in permanenta. Asta e!!!

[28.01.12 13:59:50]

@mir3lly

Sa stii ca nu ma incanta cu nimic faptul ca am primit un raspuns din patea pensiunii; eu macar am avut norocul sa fiu pregatit cu mancare de acasa si nu am cheltuit prea multi bani; oricum daca as fi fost nevoit sa mananc ceva as fi mancat la pens. Perla Bucovinei, langa manastire; au niste ciorbe si niste papanasi geniali.

Toate bune.

[28.01.12 14:20:41]

@buddy_cool74

Sunt de acord cu voi dar nici nu pot nega in totalitate ce a postat pensiuneav, am gresit si noi putin. Poate daca o pateam si eu de revelion ca si voi aveam o parere mai dura. Sa stii ca nu trebuie sa fii asa decis in privinta "BUCOVINEI" pentru ca sunt multe locuri foarte frumoase si cu oameni deosebiti. Ar fi pacat sa nu incercati si altceva (poate nu de revelion) mai ales avand acces la postarile AFA. Pa pa.

[29.01.12 20:35:37]

@Dan Florariu: Sper sa fiu un profet mincinos si sa nu se intample ceea ce prevad eu si anume ca pe viitor se vor inmulti postarile nemultumitilor de la aceasta pensiune.

Cred totusi ca ar trebui sa ne spui cum se numeste pensiunea unde nu ai mai intrat... nu de alta dar am putea sa o vedem si noi pe net si sa mai facem si aproape 400 km pentru o noua teapa si atunci adio Bucovina!! )

[29.01.12 21:59:21]

Salut

Nu as vrea sa spun nimic de rau de acea pensiune pt ca nu am intrat acolo; eu m-am razgandit atunci cand am intrat de drumul principal cca 30m si apoi in curte; motivul meu a fost distanta prea mare pana la partia Soimul din Gura Humorului si nu prea corespundea cu ce am vazut pe net; poate vara e altceva.

De aceea nu spun nimic de rau despre pensiunea Passiflora.

ctls
    [30.01.12 07:58:57]

@Dan Florariu: ok... ma interesa doar numele... acum putem verifica la cei care au fost daca afara e vopsit gardul si inauntru e leopardul.

[30.01.12 23:49:33]

@buddy_cool74: sal! am pus noi poze cu nemaipomenitul meniu din noaptea de revelion, dar imi pare si mie rau ca ar fi trebuit sa fotografiem tot ce ni s-a pus pe masa in tot sejurul, ca sa poata vedea toata lumea pentru ce am platit o groaza de bani!

[04.02.12 11:44:06]

@alinutza2007: sal!... in viata mea n-am vazut un pastrav mai singur si mai nedumerit ca cel ce s-a aflat in farfuria mea in noaptea de revelion... merita si el saracul o poza, asa pentru posteritate.

[27.12.14 14:58:40]

[04.01.15 16:24:10]

@webmaster26 - Este bine asa.

[05.01.15 10:00:28]

@Dan Florariu - Oricum nu poate trece nimeni prin acea zona si sa nu vada pensiunea, chiar si fara GPS.

alinutza2007*, buddy_cool74, ctls, Dan Florariu, mir3lly*, pensiuneav
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valeria: