ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2018
DIN: Voroneţ [SV]
ÎNSCRIS: 08.01.12
FEB-2018

Drept la replică

DREPTUL la REPLICĂ se referă la următorul articol (încărcat anterior pe sait):

De obicei incercam sa nu reactionam la comentarii răutăcioase.

Suntem realisti ca nu putem multumi pe toate lumea DAR in acest caz. este prea de tot!

Dragii mei, asa cum s au comportat aceste 3 familii (6 persoane) mai rar am avut parte sa vedem!

Chiar de la sosire, cand au fost intampinati cu tuica si afinata, au servit tot ce era in carafe; pur si simplu reumpleam acele carafe pentru ceilalti oaspeti care trebuiau sa vina si nu mai gaseam nimic... erau luate de fiecare data la masa lor - pare amuzant dar si penibil!

Atat de rea a fost bautura ca nu se pleca de la masa pana nu se termina tot ce se putea consuma, cred ca au fost singurii care seara de seara intreceau masura, atat de plictisitoare a fost muzica ca plecau ultimii din restaurant, dar cel mai urat lucru posibil a fost atunci cand dumnealor coborau cu cel putin 2 sau 3 ore inaintea tuturor, erau serviti cu bautura si apoi si au luat singuri din frigiderul tip vitrina cu bauturi (au golit la propriu tot ce era) zicand, de fata cu toata lumea ca vor plati la placare in urmatoarea zi si bineinteles ca la plecare, au uitat.,

Nu saraceste nimeni din asta dar [lipsa manierelor] nu face casa buna cu nimeni!

Mulțumesc pe aceasta cale celor 20 de familii (unii dintre ei sunt la al 2 le-a revelion sau al 3 lea Crăciun), au fost minunati și ne rugam sa fim ocoliți cât se poate de oameni care au mentalitatea greșita ca vin din București sau alte orașe, mai răsărite, intr un colț de Bucovina și batjocoresc cu, superioritatea, lor!

Trimis de Pensiune in 10.02.18 00:31:33
Validat / Publicat: 10.02.18 01:13:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ.

VIZUALIZĂRI: 1879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pensiune); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulian68
    [10.02.18 03:12:14]

@Pensiune: Va respect dreptul la replica, ca si articolul respectivului uset, insa nu mi se pare normal sa ma jigniti pe mine si alte cateva mii de oameni care bat tara in lung si lat si care platesc sume importante acolo unde merg. Ca sa ma exprim mai limpede, de unde si pana unde eu, bucurestean sau constanteni, clujeni, timisoreni sau alti cetateni ai 'marilor' orase suntem pusi in aceasi oala cu respectivul? De unde stiti dvs ca eu am acelasi comportament? Pot spune oare ca toate pensiunile din Bucovina sunt la fel cea care va apartine ilustrata ca atare? Eu am fost in Bucovina, am laudat locatiile pe care le-am vizitat, m-am purtat cuviincios, etc. Si stunci, de unde atata aversiune fata de noi? Cred ca daca nu v-ar mai vizita acesti turisti v-ar fi foarte greu, si e putin spus! Concluzionez ca exprimarea dvs a fost cel putin deplasata!

nicole33
    [10.02.18 10:08:19]

@Pensiune:

Pe site-ul pensiunii am găsit precizarea următoare:

băuturi incluse în cadrul cinelor din program: suc, apă, vinul casei, țuică, palincă, afinată;

Nu am citit nicăieri specificată cantitatea.

În aceste condiţii, mi se pare deplasată remarca:

Probabil şi la micul dejun, ca gazdă, nu găseai ceva mai bun de făcut decât să numeri cafelele băute un oaspete sau altul, ceea ce mi se pare penibil.

Având în vedere distanţa Bucureşti - Voroneţ, un bucureştean face un efort considerabil să ajungă în zonă şi ar trebui apreciat acest lucru, nicidecum criticat.

Cu certitudine m-ar deranja enorm să bat atâta drum pentru a nimeri o asemenea gazdă preocupată să-mi numere dumicaţii, că ţuică sau palincă oricum nu beau niciodată

PensiuneAUTOR REVIEW
    [10.02.18 10:39:11]

Nimeni din zona noastra nu numara dumicatii. este destula mancare si bautura! , vorbim doar de reactiile celor care intrec masura.

Orice gazda este onorata cand se consuma bucatele (este multa munca si daruire) !

NB Pensiune este (sau a fost) reprezentant al unității
    iulian68
    [10.02.18 14:32:45]

@Pensiune: Deci va bucurati cand se mananca si se bea de catre oaspeti ceea ce puneti pe masa??? Pai atunci de ce ii criticati ca v-au baut vinul si tuica? Nu inteleg intoarcerea asta! De fapt nu inteleg de ce nu mi-ati raspuns la ecou, ca de a va cere scuze ca m-ati facut fițos, nemâncat si mai stiu eu cum, nici nu poate fi vorba!

Colega mea Nicole33, persoana superumblata si muult mai departe decat prin Bucovina, puncta foarte bine 'atenția'dvs la detalii cu pahare si sticle. Dvs negati asta... Reciti-va afirmatiile din dreptul la replica si mai meditati asupra cuvantului 'ospitalitate' care de fapt e mult spus deoarece ospitalitatea de care ati dat dovada a fost contra cost!

Vinci
    [11.02.18 13:14:49]

@Pensiune:

@Valeria, iata un citat a unui comentariu scris de un oaspete al pensiunii in 2012 (ales la intamplare din marea de nemultumiti)

''Doamnei Valeria!!! Ce bine ca macar ati raspuns unui nemultumit... ! Celor ce de Revelion nu le-ati oferit nimic nu prea aveti curaj sa le raspundeti!!! Sa nu credeti ca am uitat! Sunteti o rusine pentru turismul romanesc!!! Nici acasa daca iti vine cineva in vizita nu il tratezi asa cum ne-ati tratat pe noi, care v-am platit o caruta de bani. Rusine, faceti Bucovina de ras!!!"

mergand mai departe, si ca sa inteleaga toti cei care citesc aceste review-uri, NU NE-ATI OFERIT NIMIK care sa justifice pretul de 3600 RON (2 persoane) platiti pentru un Revelion de neuitat in Bucovina. Noi ca si turisti nu v. am creeat niciun fel de probleme (nu am mancat in camere, am facut mereu curat dimineata, nu am lasat apa sa curga aiurea sau sa aruncam chistoace de tigara la intamplare prin curte), dar totusi nu stiti sa fiti o gazda pe masura pretului cerut. Noua ne pare rau ca am batut atata drum (480 Km- dus) ca sa gasim o gazda... ne-gazda. ca sa zic asa, daca voiati ca turistii sa consume numai apa plata cu lamaie, ar fi trebuit sa pune-ti asta in oferta, deasemena ar fi trebuit sa mentionati ca in noaptea de Revelion, nu aveti muzicanti, ci aveti un DJ, care nu cunostea decat melodiile lui Gil Dobrica... daca ati fi inclus in oferta online meniul, cantitatea de alcool inclus per cap de oaspete, si in ce consta divertismentul, poate ca ne-ati fi dat si noua o sansa sa alegem altceva. Nu stiu daca cei de la ANAF citesc comentariile de pe acest site, dar as vrea sa nu uitati ca am cerut sa ne eliberati facturi pentru toate cele trei familii venite din Bucuresti, si ati ''uitat'', la plecare ati scris doar o factura, restul de 7200 de RON s-au topit in buzunarele d-voastra hraparete.

in ceea ce priveste ''bucatele'' Bucovinene, nu uitati ca am mancat 3 zile la rand acelasi meniu dimineata, si acelasi fel de ciorbe la pranz, adik ati gatit odata, si le-ati tinut la frigider, in nicio zi in care am stat acolo nu a mirosit a mancare proaspat gatita de la bucatarie...

nu in ultimul rand recunosc ca noi am gresit ca nu am citit review-rile celor ''tepuiti'' inaintea noastra, dar ii sfatuiesc pe cei care vor sa vina, sa treaca mai departe, si sa caute altceva. Daca voiam o atmosfera de manastire in noapte de Revelion, credeti-ma ca am fi ales Voronetul, nu pensiunea Valeria...

iulian68, Pensiune, Vinci
    Alte articole din această RUBRICĂPensiunea Valeria: