ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2011
    ÎNSCRIS: 17.11.11
    AUG-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Mancare excelenta

Pensiunea “Trei brazi” din Olanesti ne-a impresionat foarte mult. In primul rand, am fost primiti foarte frumos, insa nu de patroana pensiunii, cum era de asteptat, ci de baiatul de la receptie. L-am sunat de mai multe ori de pe drum, sa-l anuntam de intarziere (veneam dintr-o alta locatie aleasa pt vacanta si era o distanta considerabila), ne-a ghidat pe unde sa intram cu masina, caci era prima data cand vizitam Olanesti si s-a purtat foarte frumos cu noi. De asemenea, camera a fost foarte curata si foarte mare, cu o baie pe masura. O baie chiar imensa am putea spune, fata de baile celorlalte pensiuni, in care abia ai loc sa te speli. Inca un plus a fost patul, in aceeasi masura de mare si cu o saltea chiar buna, nu ne-am trezit a doua zi cu gaturile intepenite sau cu dureri de cap. Balconul bineinteles, mare, desi nu ai ce sa vezi de pe partea pe care am stat noi, era folositor pt diferitele chestii pe care vrei sa le depozitezi in balcon, sa nu ocupe loc in camera. Holuri foarte mari, o pensiune unde nu s-a tinut cu dintii de numarul camerelor, ci de suprafata si confortul lor. Calitatea finisajelor de asemenea, foarte buna. Liniste deplina, nu am auzit pic de galagie cat am stat acolo si curatenie. Cazarea a costat in jur de 100 ron, raport pret/calitate cazare foarte bun. Un plus in ceea ce priveste confortul si curatenia.

Desi obisnuim sa ne preparam gratar pe unde mergem, acolo am ales sa mancam la restaurantul pensiunii. Si am facut o alegere minunata, caci mancarea a fost extraordinara, fara sa exageram, extraordinara. Desi nu erau multi oameni care mancau la restaurant, mancarea era pregatita pe loc, era proaspata, multa si cea mai vie amintire de la Olanesti este reprezentata de clatitele cu visine dupa care salivam si acum. Chiar daca preturile erau un pic cam piperate, am cheltuit aproape 300 ron/2 persoane/2 zile (insa suntem siguri ca peste tot era la fel, asta nu e o problema a pensiunii, ci a tarii in care traim, la “Trei brazi” ai insa siguranta calitatii si a cantitatii de asemenea), noi nu am mancat vreodata clatite mai bune ca acolo! Era si o atmosfera placuta, cu melodii frumoase, chiar daca sala era, de asemenea, foarte mare, si destul de goala, ne simteam foarte bine savurand mancarea delicioasa, ascultand melodii romantice si vorbind despre planurile pe care le aveam. De asemenea un mare plus pt bucatarie, o sa revenim cu siguranta, numai pt a manca din nou la restaurantul pensiunii.

Dar cum perfectiunea nu exista... avem sa le reprosam ca poteca ce duce de pe strada bazarului, izvoarelor (cine a fost in Olanesti, intelege la ce ne referim) spre pensiune este foarte greu de urcat (noi avem o masina cu garda joasa si ne-a fost extrem de greu sa urcam). Sunt pietre mari amestecate cu nisip, in plus exista riscul ca una dintre acele pietre sa sara si sa loveasca masinile alaturate, sau tu sa fii lovit de cele care treceau pe langa, si mai ales era destul de abrupta. Nu este mult de mers, insa te sperie, ca o prima impresie. Si e pacat ca la asemenea pensiune care are si gazde primitoare, si mancare delicioasa, si camere spatioase si curate, sa nu aiba un drum bun, pe masura ei. Speram sa remedieze acest aspect, pentru ca noi dorim sa revenim acolo. Un minus pt acest aspect.

Per total a meritat fiecare banut, si suntem ferm convinsi ca o sa revenim. De asemenea recomandam pensiunea oricui. Nu credem ca exista cineva care sa plece nemultumit de aici.

Stima, Mihai

Trimis de MihaiAndrei in 11.12.11 23:17:27
    Validat / Publicat: 12.12.11 06:52:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MihaiAndrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster15 [12.12.11 06:51:53] »

Mutat la rubrica "Pensiunea Trei Brazi" (deja existenta pe site).

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Trei Brazi: