ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2011

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Praid, o destinatie 'comerciala' a la 'tinutul secuiesc'?

am fost in week-end la aceasta pensiune, tot eram curioasa cum este in tinutul secuiesc, tot citeam despre celebra ospitalitate, despre celebre mancaruri, etc si nu in ultimul rand stomatolaga mea imi tot recomanda zona pentru calitatea aerului si pentru salina

ce pot sa spun? dezamagire. si tot incerc sa gasesc scuze: hai ca nu a fost sezon, dar oare e musai sa fie sezon ca sa faci pe musafir sa se simta bine si sa mai revina?

cazarea a fost la limita decentului, curat, mobilier din lemn. ce este deranjant: peretii sunt zugraviti intr-o culoare stridenta portocalie, ar fi aratat f bine in alb!

cat priveste mancare la restaurantul pensiunii nu recomand, ciorbele mai mult chioare, din lista cu meniuri prea putine sunt disponibile, friptura se materializeaza intr-o bucata uscata de consistenta foii de hartie - o fii criza dar nici sa ajungem sa mancam hartie! :), pastravul este prajit intr-o crusta din malai - saracu nu stiu cu ce a gresit sa aiba un asemenea tratament. nu ii poti savura gustul ca este aproape uscat, vinul varsat am aflat ca este nimeni altul decat celebrul babanu, dar la un pret mult prea mare 13.5!! galustile cu prune nu sunt bune, aproape nimic nu este autentic, facut in casa. preturile sunt mult prea mari. impresia mea este: gust amar...

nu mai ajung in zona. pacat de peisaje.

la tot pasul auzi limba maghiara, traducerile in limba romana sunt hilare.

intrarea in salina 20ron, preturile sunt mult prea mari pentru ce se ofera.

umila mea parere, aici turismul este asociat cu profitul maxim. cum sa ii stoarcem mai mult si cu minim de efort :)

am tot citit pe forum despre casa telegdy, alta teapa. am vrut sa comandam un platou; nu avem! prietenii nostri au ales un alt fel de mancare., nu avem! au vrut sa testeze supa de visine, a spus ca nu a mancat ceva mai oribil! iar celebrele sarmale premiate cred ca nu mai erau in sezon ca cele din farfuria lui nu au fost bune! noi am comandat tot pastrav., am vazut ca mai toti au in curte o minipastravarie si copiilor nostri le place pestele, la fel de prajit! domle cat de lipsiti de gust sau cum sa nu depuna prea mult efort sa il faca pe gratar sau la cuptor! baietii nostri erau f incantati cand au citit pe site-ul salinei despre galeria vinurilor, degustare in salina, bla bla, din sirul tepelor, desi spuneau ca este seara, la ora 4 era ultima ora de vizitare! ne-au dat un paharel minuscul cu vin aveai la alegere alb demisec sau rose demidulce. halal degustare. te plimba printre rafturi cu sticle pe care le gasesti in majoritatea supermarketurilor dar aici la preturi exorbitante si platesti 15ron!! vad pe chitanta ca scrie tot telegdy!!!

am fost si la corund sa imi cumpar oale, preturi f mari, nimic certificat, oalele erau nesperat de usoare, ii intrebi: rezista la foc? da cum sa nu puneti o tabla sub fundul vasului. am luat si eu una, de abia astept sa o testez, oricum fetita si-a cumparat niste clopotei din ceramica, l-a scapat din mana si praf s-au facut. . cam acelasi sentiment de furaciune si aici. preturi mari, calitate slaba, cam asta s-a ales din descoperirea mea...

Trimis de pitache in 08.11.11 17:04:09
Validat / Publicat: 08.11.11 18:34:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR]. A mai fost în/la: Brasov

VIZUALIZĂRI: 2312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pitache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

[08.11.11 17:33:03]

@pitache, la destinatii turistice trebuie sa treci doar numele tarilor/statiunilor in care ai mai calatorit.

Te asteptam sa ne dai detalii despre fiecare, in review-uri separate, postate la rubricile hotelurilor respective.

Insa te rog nu mai folosi punctele de suspensie, fac ca textul sa fie foarte greu de citit.

Qvadratvus
    [08.11.11 19:28:02]

Mda, întradevăr la Praid sunt niște probleme, numai că nu sunt chiar la toți operatorii turistici... Totuși zona merită vizitată, of my part în primul rînd pentru Canionul de sare. Salina mie mi-a displăcut prin aglomerație și oraganizare, dar altora le-a creat un sentiment exact pe invers, deci aici e o chestiune de gusturi.

La Corund ceramica respectivă este în cvasitotalitatea ei ornamentală, nu pentru a fi folosită în bucătărie. Cea care se folosește la gătit de obicei nu are ornamente (cu cîteva excepții), deoarece coloranții folosiți la pictarea ceramicii în marea lor majoritate sunt toxici (există și ornată cu scop alimentar, dar coloranții sunt alții, mai scumpi și de obicei aparțin unui palier de culori pale și care în nici un caz nu ies în evidență). În plus dacă ai să faci o comparație între ceramica de la Corund și cea de la Marginea sau Horezu de exemplu ori cea din Maramureș, ai să vezi că cea din Corund este mai subțire, gradul de ardere este altul și mirosurile de coloranții sunt mult mai evidente.

Nu vreau să te dezamăgesc, dar ca unul care am mîncat aproape toată copilăria pubertatea și adolescența din veselă de lut și, care și acum prefer o ciorbă mîncată dintr-o strachină uneia sorbită delicat dintr-o farfurie de superporțelan, nu pot să spun că am mai văzut prea des prin România actuală meșteri interesați în producerea veselei tradiționale - cu scop funcțional. Aceasta necesită uneori o ardere suplimentară și este pudent să discuți cu olarul respectiv înainte o comandă fermă, de obicei ceva mai generoasă, bașca faptul că traseul de producție a unei asemenea comenzi este puțin altul.

Îmi pare rău că ai avut asemenea experiențe, dar totuși să știi că găsești și în Praid locuri unde poți mînca bine sau sta civilizat. Totul este să ai răbdarea de a căuta mai multe oferte și de a nu te repezi din prima la cea care îți vine mai ușor sub nas.

P.S. Strict ca și opinie personală, mîncărurile ungurești/secuiești pentru mine au gusturi și asocieri care nu-mi creează în general entuziasm...

pitacheAUTOR REVIEW
    [09.11.11 09:39:45]

@Qvadratvus: multumesc pentru sfaturi... sa stii ca am scris in urma frustarii ca aproape nimic nu a fost cum imi doream... si imi doream in principiu sa ma simt bine, eu si familia mea... sunt constienta ca se "poate si mai bine"... suntem subiectivi, evident... dar este f bine sa impartasim experientele avute... fiecare alege ce este mai bine pentru el... spuneam ca zona este superba... am vizitat si noi Canionul de sare... in doua randuri... am pornit dupa-amiaza dar nu am ajuns pana la capatul canionului la Crusta de sare... caci se inserase... asa ca in dimineata urmatoare am pornit-o din nou... copii au fost f incantati de poduletele de trecere din lemn... si mai ales de trecerea pe pietre a raului care strabate Canionul... vremea a fost minunata... am mers in maneca scurta... soarele ne-a insotit tot timpul... poate ca sa recompenseze disconfortul avut...

gheisa
    [09.11.11 10:22:34]

Am fost si eu la Praid, acum cativa ani (sa fie vreo 5-6?) si aceeasi impresie am avut-o. Parerea mea e ca e frumos sa mergi, sa stai 1 zi, maxim 2 ca pe urma nu prea mai ai ce face...

Am tot zis ca voi merge si la Turda, am vazut poze cu salina (nou modernizata) si arata foarte bine. Dar tot asa, doar o scurta vizita pentru sanatate, ca nu prea ai ce face...

dorgo
    [10.11.11 08:12:31]

In anul acesta, la Festivalul sarmalelor, acestea nu mai aveau acelasi gust bun ca si anul trecut iar intrarea la salina e prea mare, in zona mai sunt de vizitat" Capela celo 14 cruci", "Minele de aragonit", Canoinul si muntele de sare" si "Targu lde ceramica si "de toarte" de la Corund", ai si cateva izvoare minerale chiar langa sosea si 4 legende... cea a celo 14 cruci, a minei de aragonit, a bailor Arcso si a pensiunii "Forras".

Qvadratvus
    [10.11.11 15:51:49]

Informații aici vezi impresii

P. S. Lîngă care șosea sunt izvoarele alea 4 ?

P.P.S. Păcat că nu am știut anul trecut de minele de aragonit de la Corund, dar pe de altă parte mă bucur că am de ce să mai trag o tură prin zonă...

dorgo
    [10.11.11 19:16:47]

@Qvadratvs... primul izvor il gasesti in rw meu "Calatorie la “polul frigului”", e in Corund, chiar la sosea, la iesirea din sat pe stanga (Po1), altele doua sunt la intrarea in sat, langa pensiunea Arcso iar al patrulea izvoreste chiar dintr-una din minele de aragonit...

dorgo, gheisa, pitache, Qvadratvus
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Medvehaz: