ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2015
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 08.02.15
APR-2014

Nota 10

Am fost in 2014 pentru a sasea oara in Praid (a treia oara la rand in aprilie, dupa ce am fost de trei ori vara), si am stat prima data la Medvehaz (dupa ce in doi ani precedenti nu am putut rezerva la Medvehaz pt ca m-am hotarat de fiecare tarziu si nu mai erau locuri)! Dar imi pare rau ca deabia in aprilie 2014 am stat pentru prima data aici.

Am fost 2 adulti cu 1 copil intr-o camera tripla si pot spune ca am fost multumiti si totul a fost OK!

Si in aprilie 2015 tot la Medvehaz o sa mergem!

- completări aduse ulterior, prin ecou --

Am fost multumit de conditiile de cazare si de pret. La pretul pensiunii Medvehaz puteai merge la alta pensiune, dar cu conditii mai proaste (de exemplu erau numai 2 paturi/locuri de cazare in camera si noi eram 3), sau distanta fata de Salina si centru (chiar daca erau 3 paturi). Sau puteai da mai mult pentru 1 camera cu 2 paturi si peretii cladirii din lemn scartaiau, se auzea si cum se trage apa la camera de deasupra (asa mi-am luat teapa la Pensiunea Casa Piratilor).

Pensiunea Medvehaz are 19 camere din care 10 intr-o cladire principala: 5 la parter cu balcon si 5 la etaj fara balcon (camerele de la etaj sunt triple, iar la parter sunt 3 duble si 2 triple). Celelalte 7 camere duble sunt in cladirea cu restaurantul, deasupra acestuia. Parcarea se face in curtea pensiunii (chiar daca pensiunea este plina se gasesc locuri de parcare pt toata lumea). SE AFLA LANGA SALINA (maxim 100 de metri fata de statia de autobuz de intratul in salina). Pensiunea fiind pe o strada secundara (paralela cu soseaua) se intra pe langa Hotelul Praid si se face stanga pe prima strada spre Salina/Sovata si se ajunge imediat (nu este asfaltata strada, asta putand fi un incovenient). Pe jos exista o alee care da in principala chiar langa salina (de la pensiune 50 metri pana la principala pe alee si de la principala 50 metri pana la salina).

Am avut 1 camera cu 3 paturi la parterul cladirii principala: camera cu balcon, wc in camera pe hol, iar tot pe hol in fata wc (cu cabina dus) se afla un dulap/sifonier, in camera 1 masa, o comoda cu oglinda, una comoda cu tv-ul deasupra, loc suficient si 1 balcon cu 1 masa si doua fotolii.

Salina la maxim 100 metri (ca de altfel si centrul), strandul la maxim 150 metri.

Restaurant propriu, alt restaurant alaturi (Csatari), altul pe principala vis-a-vis de salina (Teleky), plus langa salina pe str Salinei 1 impinge tava (deschis doar vara). Plus 1 restaurant in Salina (impinge tava).

Un restaurant bun la intrarea in Sovata dinspre Praid (Sovata e la 7-8 km de Praid) la un motel (Motelul Sora care are si 1 benzinarie alaturi).

Cu masa nu am folosit Restaurantul Medvehaz decat cu 1 an inainte de a fi cazati la ei, cand am stat in alta parte. Atunci aveau afisat meniul pt toata saptamana pt meniul zilei. Cand am stat noi la Medvehaz stiau maxim cu 1 seara inainte ce au la meniul zilei. Plus ca trebuia sa anunti cel tarziu dimineata cate meniul zilei vrei, altfel ei le faceau numai ptr ceea ce aveau programat.

Dimineata oricum mancam in salina de la pachet.

Exista si 1 brutarie cu fel si fel de paine, cozonaci, pizza, cornuri, etc. Puteai lua de la ei direct (dupa ora 18, mai putin sambata) sau de la magazinele din Praid.

Meniul zilei 14-20 lei, ciorba 7-9 lei, sarmale, 14-18 lei, 1 felul 2 este 8-14 lei (orice: si gratar).

In zona:

- Salina este "vedeta";

- strand;

- Corund: olari;

- Sovata: statiune si lacuri sarate;

- in Praid: Canionul de sare; Casa cu fluturi;

- sere de flori: Sovata, Trei Sate, Odorheiul Secuiesc;

- Beizid: satul sub ape;

- Cheile Bicazului si Lacul Rosu;

- Tg Mures cu gradina zoologica (60 km);

- Sighisoara (70 km);

- si asta nu este tot.

Am fost in 2007,2008,2011 (in acesti 3 ani: vara), 2012,2013,2014 (in acesti 3 ani in aprilie in vacanta de primavara a elevilor).

Si in 2015 o sa merg tot in aprilie: pentru a 7-a oara la Praid (si a doua oara la Medvehaz ca si in 2014, si-mi pare rau ca in 2012 si 2013 cand am vrut sa rezerv tot la Medvehaz nu am mai gasit locuri libere).

Preturi de cazare gasiti pe pagina pensiunii.

Sorin C.

Trimis de Sorin C in 08.02.15 16:17:50
Validat / Publicat: 09.02.15 08:15:15

VIZUALIZĂRI: 2252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sorin C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

[08.02.15 18:31:47]

@Sorin C: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat cu roşu sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului. După publicare, completările se pot aduce prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici.

[08.02.15 18:36:47]

@Sorin C: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [10.02.15 23:41:57]

@Sorin C - Ar fi fost mai bine să ne dai mai multe detalii. De ce anume aţi fost mulţumiţi, care sunt motivele pentru care v-aţi decis să mergeţi din nou la Pensiunea Medvehaz?

O descriere a locaţiei de cazare, a împrejurimilor (eventual ce se mai poate vizita pe acolo), cum arăta camera, care a fost regimul de masă, ceva preţuri..., iată ce aşteptăm de la un nou review. Cu atât mai bine dacă toate aceste detalii ar fi însoţite şi de fotografii.

Sorin CAUTOR REVIEW
    [15.02.15 09:37:31]

@iulianic - Am fost multumit de conditiile de cazare si de pret. La pretul pensiunii Medvehaz puteai merge la alta pensiune, dar cu conditii mai proaste [...]

completările au fost inserate în textul review-ului iniţial (by webm)

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [15.02.15 11:36:20]

@Sorin C - Ei, da! Iată cât de multe amănunte ne poţi furniza despre Pensiunea Medvehaz - Praid şi împrejurimile sale. Astfel de detalii se aşteaptă vizitatorii site-ului să găsească într-un articol. Felicitări şi nu în ultimul rând, bine ai venit printre noi!

Eu nu am fost încă la Praid, doar prin apropiere, fără să am şi răgazul necesar pentru salină. Salina Praid a rămas pe lista mea de opţiuni viitoare. Mulţumesc pentru informaţii!

[15.02.15 12:29:49]

@Sorin C Mulţumiri. Am inserat completările în textul iniţial şi am republicat articolul ca set de impresii (am retras atributul de "simplă EVALUARE, neafişat în lista impresiilor"); în plus, au fost redate PMA articolului - în forma actuală, chiar le merită!

Recomandare: pe viitor, să scrii de la început aşa!

iulianic, Sorin C
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Medvehaz: