ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
OCT-2011

Păcat de aşa peisaj!!!

Şi fiindcă devenisem deja expert în Călimăneşti-Căciulata, un prieten m-a rugat să-i ajut părinţii, să ajungă şi să se instaleze aici la Hotel Traian 2** din Căciulata, urmând ca a doua zi (azi) să vină să mă ia acasă. OK ceva ceva mai ştiam şi eu şi-am coborât în halta "Păuşa" şi după ce-am trecut Oltul am ajuns aici la Hotel Traian din Căciulata.

HOTELUL: Hotel Traian este exact ca în proverbul "Afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardul! " adică proaspăt izolat şi zugrăvit pe exterior dar înăuntru egrasia şi pereţii scorojiţi produc o imagine de alungat turiştii. Am primit camera 417 pe care, eu personal NU aş fi acceptat-o pentru un sejur balnear de 18 zile însă ei au fost încântaţi (zic eu) de peisajul superb care se vedea de pe imensul balcon (comun cu camera 418) şi de faptul că în cameră există şi-un frigider. OK am zis e treaba lor.

MASA: spre deosebire de Hotel Teilor aici mâncare mi s-a părut făcută mai în grabă şi "la normă" dar fiind o singură zi poate vor avea timp să-şi revină pe parcurs.

TRATAMENT: spre deosebire de Hotel Teilor aici baza de tratament se află în incinta hotelului şi nu eşti nevoit să ieşi afară după tratamentul balnear. Peste drum de hotel se află "IZVORUL 1 & 2 CĂCIULATA" care completează în mod eficient tratamentul de aici din baza de tratament. Când se vor întoarce din staţiune promit să vă dau amănunte despre procedurile balneare de aici.

PEISAJ: dacă v-am spus că la Hotel Teilor am fost încântat de peisaj aici la Traian am fost fascinat şi fermecat, iar cadrele surprinse de la etajul 4 m-au lăsat mut de uimire. Mă întreb oare cum s-o vedea de la etajul 10!?!?!

ZONĂ: pe lângă hotel sunt multe magazinaşe care vă vor acoperi necesarul de ceea ce aveţi nevoie şi chiar tarabe cu suveniruri, în jos pe lângă Olt, de unde vă puteţi lua o amintire de când aţi fost la Călimăneşti-Căciulata.

Mi-a plăcut mult să merg cu liftul care era din perioada comunistă din acela cu butoane rotunde şi negre care mi-a stârnit multe "Amintiri din copilărie"!! Cam atât după DOAR 1 zi de hotel Traian dacă mi-a scăpat ceva şi ştiu să vă răspund nu vă sfiiţi să întrebaţi!!!

Trimis de RobertCodescu in 21.10.11 19:46:33
Validat / Publicat: 24.10.11 14:56:23

VIZUALIZĂRI: 4234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Hotel Traian din Căciulata

[21.10.11 21:07:00]

Totuşi, ca un articol să fie publicabil pe acest site, trebuie ca autorul său să fi fost acolo în calitate de turist plătitor, nu de intermediar sau în vizită la rude/prieteni.

Acest articol va fi şters în curând de pe site.

[22.10.11 07:43:58]

"Totuşi" în Polonia, Spania şi Portugalia NU am fost ca "turist plătitor" cum îi spuneţi dumneavoastră dar Am Fost Acolo şi NU a fost nicio problemă!!! Se pare că sunt adaptate noi reguli aşa din mers doar pentru unii membrii!!!

Asta în ciuda faptului că TOATE pozele cu peisajele de la balcon au fost şterse din acest review !!!

[22.10.11 10:07:53]

Nu sunt adoptate din mers noi reguli; dacă binevoieşti să (re)citeşti regulamentul nostru, vei observa că acesta cuprinde, încă din data de 18 septembrie 2010 (adică de peste 1 an de zile!), explicit, la punctul B.2, următoarele:

Impresii despre locuri in care nu ati fost personal.

In plus, in cazul impresiilor "de cazare", nu sunt acceptate reviews-uri daca nu ati fost cazati acolo (nu scrieti, de exmeplu, despre un hotel vizitat, ori impresii cu note despre restaurantul unui hotel sau unei pensiuni daca nu ati fost si cazati acolo; puteti posta, in schimb, aceste recomandari la rubrica "Restaurante" din zona unitatii de cazare respective!)

Pozele şterse nu aveau nicio legătură cu acest hotel; cele selectate totuşi a fi păstrate, vor rămâne ca fotografii neataşate niciunui articol.

[24.10.11 08:19:58]

Cum am scris în review AM FOST ACOLO am luat masa acolo, am dormit acolo, aşa că mi s-a părut normal să scriu despre acest lucru şi după cum v-aţi dat seama nu pentru PMa sau premii!!!

[24.10.11 08:23:30]

Eu din review am înțeles doar ca ai rezolvat o camera pentru alte persoane, nu ca ai fi stat și tu acolo!

[24.10.11 08:42:16]

NU am fost cu părinţii prietenului meu să-i ajut să se instaleze aici, fiindcă aveau bilete de tratament balnear şi fiindcă eu cunoşteam locaţia exactă iar prietenul meu NU putea merge cu ei, în ziua respectivă (având treabă la Sibiu) i-am ajutat eu să ajungă acolo şi-am rămas o noapte acolo, prietenul meu venind a doua zi cu maşina să mă ia spre casă. Tocmai de aceea reviewul a fost scris "la cald" chiar în ziua când m-am întors de acolo. Dar după două căderi de net se pare că am omis să mai precizez acest lucru!!! Diin acest punct rămâne decizia dumneavoastră în legătură cu acest review!!!

[24.10.11 08:48:07]

@RobertCodescu:

NU am fost cu părinţii prietenului meu să-i ajut să se instaleze aici...

Mai, tu (re)citesti vreodata ceea ce scrii?!?

[24.10.11 09:44:32]

Mai, tu (re)citesti vreodata ceea ce scrii?!?

recunosc NU întotdeauna dar pentru o virgulă se face atâta tam-tam de parcă aş fi la ora de gramatică din şcoală!!! Ideea se pare că aţi prins-o dar nu se vrea... !!!

[24.10.11 14:52:56]

Nu (numai) pentru o singura virgula... O astfel de virgula se spune ca a salvat viata unui om. Daca nu ma crezi, intreaba un batran - poate cunoaste povestea.

Datorita exprimarii defectuase, initial am inteles ca nu ai fi stat acolo deloc; ulterior, si in urma "explicatiilor" suplimentare, inclin sa te cred ca ai convietuit pentru o noapte cu parintii amicului (mai era vreo mobila pe care se poate dormi, in afara patului din poza?), drept pentru care public articolul de fata.

Recunosc, totusi: cu oarecare rezerve...

[24.10.11 15:47:58]

Camera era dublă avea 2 paturi separate, destul de mari faţă de cele de la Hotel Teilor din Călimăneşti care era fix pentru 2 persoane!!!

valimi
[24.10.11 20:14:22]

Imi cer scuze ca ma bag, dar dialogul asta din ecouri seamana cu un interogatoriu de pe timpul Inchizitiei. E ok, stim rezultatul: Bebeluselor: GAZ! Si uite asa poate e vre-unul destept de scapara si scapam si de asta...

[24.10.11 20:49:50]

Asa-i in democratie, fiecaruia poata sa i se para cum (se) simte .

Pot sa inteleg de ce ti se pare astfel, valimi - se stie si tu faci parte din aceeasi categorie precum subiectul "inchizitiei" de fata - categoria celor care inventeaza reviews-uri (in fapt ai fost probabil chiar parintele acestor practici). Stradania de a deslusi "adevarul" e posibil sa-i deranjeze pe cei din aceasta categorie, insa e in interesul public (al tuturor celorlalti).

[25.10.11 07:57:04]

insa e in interesul public (al tuturor celorlalti).

faza cu interesul public mai este de analizat şi mai ales de dezvoltat!

Findcă uită-te stimate @Admin chiar aici la reviewul acesta la "ALTE FOTOGRAFII, de la alti utilizatori" la "AF11 manastirea Cozia - fantana lui Neagoe Basarab" foto incarcata in 29.11.09 de danoradea la articolul "Plictisitor" este de fapt fântâna de la Schitul Ostrov care este la 4 Km. distanţă!!! Dar vorba aia cine NU a greşit să arunce primul cu piatra!!!

Mulţumesc pentru înţelegerea corectă a acestui mesaj!!!

[25.10.11 08:16:07]

Pentru intelegerea corecta a "acestui mesaj", ar fi fost nevoie sa intelegi corect ACTUALUL regulament (vezi link-ul mai sus), care este in vigoare din anul 2010. Pozele la care te referi, sunt mai vechi.

QED.

PS1 pentru astfel de cazuri, pe viitor, e de preferat sa folosesti functia "Sesizare..." atasata pozei respective.

PS2 am corectat textul; multumim.

valimi
Alte impresii din această RUBRICĂTraian Hotel [Căciulata]: