ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2011
DIN: CRAIOVA
ÎNSCRIS: 16.08.11
SEP-2011

Vacanta dorita dupa un an de stres

Este prima postare pe site-ul dumneavoastra, care pot spune ca m-a ajutat extraordinar de mult in alegerea unui miniconcediu de 7 nopti la care nu reuseam sa ma hotarasc de la inceputul veri.

Cautarile mele aveau ca elemente principale un loc frumos, comod, linistit si la care sa ajung relativ repede.

Asa ca, dupa ce am citit in jur de 200-250 de postari pe ,,Am fost acolo’’, dupa ce am primit 5-6 oferte si in sfarsit, dupa ce toata familia formata din noi doi de 43 si 44 ani si 2 copii de 20 respectiv 21 ani (ce fericiti am fost ca ne-au insotit), ne-am hotarat sa scapam de stres si ei sa se distreze la Delphin Palace din Lara.

Am solicitat un apartament in acest hotel si l-am obtinut cu ajutorul D-lui Cornel, la un pret ok (adica undeva la jumatate decat pe bo... ing.com) pina in 1000 eur/persoana, in care intrau: avion + taxa aeroport + asigurare + cele 7nopti. Pretul era acelasi si in cazul in care in locul apartamentului luam doua camere.

Din Craiova am plecat cu auto pana in Otopeni, de unde la ora stabilita am decolat cu Tarom spre Antalia. Zborul a fost placut, avionul a ajuns la timp, formalitatile vamale la turci au durat circa o ora.

Reprezentantii agentiei partenere (sunt profi) ne-au indrumat spre autocar asa ca in 30min, dupa ce am vazut si alte trei hoteluri unde am lasat turisti, am ajuns .

Aparitia in campul vizual a Hotelului Delphin Palace a fost primul pas in demersul meu de a scapa de stresul strans intr-un an. Felul cum arata acest hotel (il vazusem si in fotografiile postate de voi, dar parca mi-era teama sa nu fie chiar asa) m-a facut sa cred ca pe turci, Dumnezeu ii iubeste mai mult decat pe noi (asta ca sa dam vina pe divinitate si nu pe realitate pentru ceea ce ne creeaza stresul de zi cu zi) si m-am bucurat ca pot sa le las o tona de stres romanesc in schimbul a 1000 EUR.

Revenind la hotel, primirea a fost OK, preluare de bagaje imediat, servire cu suc, sampanie sau ce-ti doresti, pana se face cazarea.

M-a impresionat candelabrul din holul hotelului (cred ca avea 7-8 metri in diametru si 12m inaltime) si lifturile (cinci la numar) cu perete transparent.

In jumatate de ora am fost cazati intr-un apartament la etajul doi, minibar cu tot ce trebuie (s-a mai scris) cam mic apartamentul si balcoanele dar ce nevoie aveai, musafiri nu asteptam, asa ca repede la dus si pe la 17.30 am iesit in recunoastere.

Traseul de iesire la piscine trece print-un hol in care sunt prezentate foarte fain intr-un fel de ,,panouri de onoare’’ persoane din administrarea hotelului precum si evenimente interesante in care apar si turisti. Am trecut repede pe langa piscina interioara care este destul de mare (nu am probat-o) unde pe un panou erau afisate temperatura apei din piscine si ph-ul, temperatura apei marii si temperatura medie a zilei respective.

Piscinele exterioare, trei la numar + cea de la topogane+cea de la copii, m-au impresionat placut prin curatenie (probabil ca este caracteristica normala a piscinelor turcesti) si prin delfinii care faceau recircularea apei (se vad in fotografii).

Foarte interesante erau baldachinele de la piscinele mari in care puteai sa dormi, sa citesti, adica ai fi putut sa-ti aduci aminte de camera de hotel numai noaptea.

Am facut o baie in piscina si am cautat ceva de mancare in prima terasa iesita in cale, unde la ora respectiva puteai sa-ti iei friptura de pui si tot felul de prajituri plus de baut cam tot ce-ti doresti (am preferat bere Efes). Dupa ce ne-am potolit pofta de baie si masa, am gasit iesirea spre mare, dupa o plimbare de circa 50-60m pe o alee plina de curmali si alte plante ce te duc cu gandul la o gradina botanica (fiecare specie are placuta cu denumirea in latina).

Ne-a aparut in fata pontonul care intra cam 30m in mare si se termina cu o terasa unde poti sa te racoresti cu tot felul de cocteiluri si bineinteles sa faci plaja (exista sezlonguri) si baie (sunt scari).

Interesant de remarcat plaja cu nisip ca la noi la Mamaia, dar cu apa (curata cu pestisori si fara alge) ceva mai adanca, adica la 10m de mal are cam 1.80m. Pe plaja sezlonguri la discretie si in plus pentru cei harnici (adica te trezesti la 8.30) si baldachine printre palmieri.

Se vede la 100m Delphin Imperial (se vede in fotografii) care este aproape gata si se pare ca este cel putin cat Delphin Diva si Palace la un loc si probabil varful celor din lantul Delphin.

Am terminat turul din prima zi si ne-am intors la hotel, am facut cunostinta cu restaurantul cu autoservire, impresionant prin numarul felurilor de mancare si modului in care erau prezentate. Fiecare zona din partea interioara a restaurantului era oarecum delimitata si deservita de unul sau doi ospatari (pentru maxim 10mese) care se ocupau de aranjatul meselor si de servitul cu bauturi de la fresh de fructe exotice pana la sampanie. Nota bene pentru acesti oameni care se purtau de parca le-ai da bacsis din 10 in 10min. (plus ca stiau sa vorbeasca romaneste cateva expresii de bun simt) Despre mancare nu o sa scriu prea mult pentru ca n-ar mai fi nici o surpriza pentru cei care merg prima data, ... oricum, cu siguranta nu a plecat nimeni de aici, decat foarte multumit. Restaurantele a la carte (am auzit ca ar fi sapte la numar si usor de programat), din pacate nu am avut nici timp si nici nu am simtit nevoia, asa ca am plecat si nu le-am vizitat.

Spectacolele de seara, mi-au placut foarte mult cele pentru copii (pentru cei cu copii de 2-7ani cred ca merita de doua ori mai mult sa vina la acest hotel), Pentru destinderea celor trecuti de varsta copilariei au fost spectacole bazate mai mult pe echipe de gimnastica, circ si dansuri sportive, nu as putea spune ca au fost chiar pe gustul nostru (asteptam mai multa veselie) am fost cu 4 ani in urma in Belek la Limak Arcadia unde echipa de animatie (avea si o romanca in componenta) facea spectacole ‚, de te durea burta de ras’’. In schimb compensau cu activitatile de ziua, aveau tot felul de jocuri in apa si pe uscat pentru toti care doreau, pentru ceilalti nu insistau, asa ca puteai sa-ti completezi rebusul sau sa-ti citesti cartea in liniste.

De-a dreptul interesant mi s-a parut in prima dimineata la plaja cand un tip a venit la fiecare sezlon sa ne stearga ochelarii. Bineinteles ca la perioade destul de dese trecea pe langa noi cineva cu bauturi sau cu tot felul de prajituri. Toate cele sapte zile au fost asemanatoare dar foarte placute. Miniconcediul si-a atins scopul si acum cand scriu au trecut deja cateva zile si parca m-as intoarce cu toate ca ne-am propus fiecare concediu in alt loc!

Agentia cu care am venit avea tot felul de excursii, inclusiv la Ierusalim, dar atat de placut era in locatie, incat am stat cele sapte zile numai in incinta complexului cu o singura iesire la magazinele din fata hotelului intr-o dimineata in care a plouat cam 30min!

Trimis de VA77LI in 09.10.11 00:34:20
Validat / Publicat: 09.10.11 08:17:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Limak Arkadia

VIZUALIZĂRI: 2827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VA77LI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 zona topoganelor ,puteai sta o zi intreaga fara sa te plictisesti

[09.10.11 08:17:37]

@VA77LI: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

cristina65
    [09.10.11 11:02:07]

Vali (cred), mi-a placut f mult review-ul tau! Detalii la obiect, fara personalizare excesiva a vacantei, fara "batut campii" si f frumos si corect scris, asa cum astept sa fie toate cele de pe acest site!

Personal chiar mi-a fost util, noi am fost vara asta in Belek, la Papillon Zeugma (urmeaza review!) si vrem sa schimbam, asa ca orice sugestie este binevenita. Avand o fetita de 5 ani, la vara 6 si ceva, turcii sunt in "pole position" pe lista noastra de vacanta de familie datorita avantajelor deja binecunoscute.

La mai multe vacante reusite!

cristina65
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: