ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Pentru a petrece cateva zile minunate evitati aceasta pensiune

Ne-am strans 8 familii pentru a petrece cateva zile la munte, intr-o zona mai putin cunoscuta si "populata" de turisti. Cele cateva locatii de cazare mai mari pareau pustii (dupa masinile din parcare). In schimb nu cred ca exista pensiune fara cateva camere ocupate. Adica, pe total, destul de multi turisti. Si pe buna dreptate, zona este superba. Am stat 6 zile si nu m-am saturat. Abia astept sa revin. Dar in nici un caz la vila "Alex si Andreea".

Am ajuns la vila seara tarziu. Socul a fost de a doua zi. Dezordinea din jur (e peste tot, aproape la orice vila), nepasarea cu care am fost tratati, refuzurile la cererile noastre. Am crezut initial ca stau prost cu IQ-ul, apoi am crezut ca "stau prost cu banii". La final mi-am dat seama ca nu stiu sa fie ospitalieri si ca zona ii ajuta sa atraga clienti, devenind, daca n-au fost asa de la inceput, nepasatori. De multe ori si experienta acumulata te ajuta sa realizezi ceva frumos. Probabil ca nu au...

Sunt multe critici de adus si foarte putine lucruri de laudat. Am avut cu noi bauturi, pentru noi si pentru copii. Nu am avut pahare si cererea noastra de pahare a fost refuzata. Am cumparat a doua zi. Fiind cazare cu demipensiune gratarul facut de noi nu era problema lor. Deci ne-am rugat sa ne imprumute 1-2 furculite normale pe care le-am obtinut destul de greu de fiecare data. Farfurii de plastic de la supermarket. Evident ca am mancat afara, mai mult in picioare pentru ca am inteles ca fara tacamuri si pahare nu avem voie nici in sala de mese. Oricum nu incapeam. Sunt 16 locuri iar noi aveam si 9 copiii.

S-au spart 2 pahare de sticla la masa, am primit observatii, asa ca a doua zi le-am gasit la supermarket si le-am cumparat :)

Dupa cum spuneam sunt multe probleme. Nu mai insist. Doar le insirui: Balustrada interioara de la scari e fragila. La fel e si balustrada de la balcoane. Am interzis copilului sa mearga in balcon, mai ales ca era un geam spart la usa si lasat asa... poate se taie cineva. Majoritatea grupurilor sanitare aveau probleme: apa curgea in valuri, cald - rece, un adevarat dus scotian. Nu exista perie, scurgerile de la dus sunt infundate, cosurile de gunoi nu s-au golit niciodata, apa la toaleta merge doar daca ridici capacul si bagi mana... becuri chioare (e criza, nu?). Nu am avut pahare in camera.

Fosa, care e undeva in curtea interioara, era plina. Capacele ei, din plastic fiind, pluteau. Am pus o scandura sa nu calce copiii pe acolo, fiind si iarba mare, necosita in jur.

De jur imprejurul vilei sunt alte vile in constructie. Zgomot, moloz, praf, lemne, etc. Nici vila noastra nu e terminata desi e data in folosinta in 2008. Mi-a fost frica sa nu se loveasca copiii de fier-betonul care iese prin treptele neterminate din stanga vilei, de furtunurile de cauciuc din curte, de lemnele nestivuite care erau peste tot.

Curtea interioara, unde stateam seara la discutii are, de asemena, un bec mic. Dupa 2-3 zile ne-a adus proprietarul un reflector cu fir pe care-l mutam dupa necesitati. Terasa, care nu apare in fotografiile oficiale ale vilei, ar trebui sa fie in spate, lipita de vila, asa cum ni s-a spus la telefon. De fapt este un acoperis neterminat, un sopron, sub care se depoziteaza tot. Evident terasa este mobilata rustic: o buturuga mare pe post de masa si cateva mai mici pe post de scaune.

In cele 6 zile cat am stat nu s-a facut curatenie in camere. Poate nici nu era nevoie. Dar pe casa scarii gospodina casei nu prea a urcat. Ii pot pune la dispozitie cateva foto cu diverse zburatoare decedate. Nu am fost atent la inceput dar cred ca erau de dinainte de a ajunge noi acolo.

Dupa cum spuneam, ne-am strans 8 familii. Ne intalnim de 2-3 ori pe an. Santem rasfirati prin toata tara dar cu originile in Moldova. Poate asta e motivul ca nu prea ne-a placut mancarea. Portiile au fost liliputane si carnea putina. Am comandat intr-o seara o tochitura si am primit ceva cu multa mamaliga, cu urme de carne, si mult sos de rosii. 5 dintre noi am avut indigestii a doua zi.

Nu exista toaleta de servici la parter. Nu am avut acces in bucatarie - ceea ce e oarecum bine. Nu puteau proprietarii sa dea vina pe noi daca chemam sanepidul dupa indigestia noastra :). Dar a fost o reala problema spalatul rapid a fructelor sau legumelor. Nu exista frigider la dispozitia clientilor.

Livingul e mobilat cu 3 "canapele" din lemn masiv. Sunt incomode... asa ca pleci repede.

Nu va lasati pacaliti de antenele satelit. Sistemul TV e pe cablu si se prind cca 15 canale.

Ca aspecte pozitive: in sala de mese era curatenie. Copii proprietarilor s-au imprietenit cu ai nostri si s-au oferit sa-i plimbe, pe rand, prin jurul vilei, cu ATV-ul. Au refuzat, desi am insistat, o plata pentru asta.

In camere era curat, desi mai trebuie putina munca la ele pentru a fi finisate.

Si, ca o concluzie la final, cred ca trebuie sa mai treaca 2-3 ani pentru ca cei de la aceasta pensiune sa invete ce inseamna turism.

Trimis de giximan in 02.09.11 23:18:26
Validat / Publicat: 03.09.11 00:21:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 2082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giximan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ranca

alex si andreea*
[07.09.11 11:11:41]

Doamna I. V., ne pare rau ca sejurul dvs. nu a fost cum v-ati dorit!

Rezervarea n-ati facut-o dvs. La telefon nu am vorbit nimic despre veranda. Doamna care a rezervat (foarte educata si draguta), m-a intrebat daca am un spatiu verde sa stea la cafea dimineata. despre veranda nu s-a discutat nimic. Daca nu v-a placut, de ce nu ati plecat? De achitat ati achitat la plecare. puteati pleca linistiti, fara probleme.

Va aduceti aminte ca in bucatarie o doamna intra in fiecare zi de cateva ori sa pregateasca masa fetitei. lucru care nu m-a deranjat. Am facut tot ce a depins de mine sa fie bine. am pregatit eu carnea pentru gratarul facut de dvs., la rugamintea dvs. va mai aduceti aminte ca uneori dimineata va certati intre dvs pentru o cana de ceai? La 15 lei/zi de persoana aveati 2 mese. in fiecare zi gateam proaspat ca sa fie bine si nu mi-a reprosat nimeni nimic. nu stiu nimic de indigestie, poate ati facut si de la tirul de bauturi indigestie depozitat in sala de mese a cabanei... sau ce ati mancat dvs in timpul zilei pe unde ati fost plecati. va asteptam uneori si 4-5 ore sa pot sa dau masa. veneati pe rand si nu m-am plans niciodata. In prima seara cand ati facut gratar, am facut curatenie o jumatate de zi dupa dvs. Ati lasat focul aprins pana la 6 dimineata cand ne-am trezit noi. va reamintesc ca intr-o seara au ramas 2 portii de mancare pe care ati venit mai tarziu si le-ati cerut, daca mancarea era proasta...

Cat despre vasul de la wc, banuim ca avea butonul stricat. trebuia sa ne spuneti si se remedia in ziua respectiva. Geamul l-a spart tot un turist cazat ca si dvs. aici dureaza putin remedierea. suntem in varful muntelui. Intr-o dimineata ati plecat si ati lasat toate geamurile si usile balcoanelor deschise. la 10 minute s-a pus o ploaie torentiala cu grindina si vant. m-am chinuit sa inchid si sa pun totul la punct. daca era casa dvs faceati la fel? adevarat, se construieste in toata statiune, nu este vina noastra! Noi vom repara geamul si wc-ul, dar dvs de rautate nu va veti vindeca niciodata. Cu toate ca sotul dvs mi s-a parut educat si cu mult bun simt. Imi pare rau ca nu v-ati simtit bine... chiar pe canapelele mele pe care le lauda toata lumea. Mergeti la un hotel de 5 stele dotat cu canapele din puf. Va doresc tot binele din lume.

NB alex si andreea* este (sau a fost) reprezentant al unității
[07.09.11 11:40:51]

@alex si andreea, ai scris acelasi ecou catre doi autori diferiti. Ori nu stii ce si cui trebuie spus, ori vrei sa lasi acelasi mesaj unui grup mai mare.

In cel de-al doilea caz, cred ca ar fi mai util sa scrii un articol distinct, intitulat "Drept la replica" unde sa mentionezi cele de mai sus. De preferat, fara referiri la persoane si cu atat mai putin cu dezvaluirea publica a numelor acestora, fara acordul lor.

Multumim,

[08.02.15 10:14:15]

Va rog aruncati o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=10046.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • giximanAUTOR REVIEW
    [08.02.15 11:13:51]