ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2011
ÎNSCRIS: 14.06.11
AUG-2011

Concediu placut? NU! 'Doar' MINUNAT

Nici nu stiu cum sa incep review-ul meu ref la acest hotel, ca imi vin in minte doar "minunat", "superb", "de ce am vrut sejur de doar 7 nopti? ", "cu siguranta voi reveni la Delphin" :D

Mai bine sa incep cu punctele slabe:

- nu aveam halat si papuci in camera cand am ajuns, dar s-a rezolvat cu un simplu anunt la receptie (stiu ca asta intra la categoria "mofturi" dar la 5* te astepti sa ai, nu sa ceri)

- cosul cu fructe din camera insemna: 2 portocale patate si un mar

- cabina de dus nu arata chiar de 5*

- scaunele si masa de plastic din balcon

Gata cu "minusurile" :D

Si sa trecem la povestit:

Noi am mers cu masina (2 zile cu escala la Istanbul). Cand ajungem in Lara, prima surpriza o avem cand apare hotelul in aria noastra vizuala :) Nu se compara cu nimic din ce am vazut pana acolo, il vezi si iti taie respiratia :D

Am ajuns in jur de 2.30 iar formalitatile pt cazare s-au terminat dupa aproximativ 10 min. Bineinteles ca am fost intampinati de Diana, romanca noastra, care ne-a povestit rapid despre hotel si servicii, indrumandu-ne catre "mama" pt orice intrebare sau problema.

Camera: spatioasa, cu tot luxul si confortul la care ne si asteptam ce-i drept... Patul relaxant, Frigider umplut zilnic, lenjeria/prosoapele schimbate zilnic, dulapul spatios, Baia eleganta (mai putin cabina de dus: |) balconul mare, cu spatiu pt uscat prosoape, costum de baie, etc.

Mancarea: aici sunt multe de povestit, dar simt deja cum ma ia foamea numai amintindu-mi cate bunatati erau :D Pe scurt: totul era delicios, pt toate gusturile, se punea accent atat pe gust cat si pe aspect. Exista un "colt" pe tersa unde puteai sa-ti alegi ce fel de peste vroiai sa-ti fie pus pe gratar, un altul unde iti pregatea un bucatar pe loc tipul de paste dorit, sau un altul de unde iti luai preparate din carne de miel/oaie.

Pranzul il puteai servi atat in restaurantul principal dar si pe cell 2 terase de langa piscina, iar intre orele de masa puteai oricand sa-ti potolesti foamea la una din cele 2 terase, doar ca nu aveai prea multe de ales. (doar in prima zi am mancat acolo, ca am ajuns dupa ce se terminase pranzul si eram infometati dupa drum)

Piscina: 5 la numar de fapt. Una pt copii, care e cu multa umbra "naturala" de palmieri :D si topogane, apa fiind de 40 cm adancime; Piscina principala (imensa), si inca o piscina cam un sfert din cea principala ca suprafata; Piscina de relaxare, unde copii sub 14 ani nu aveau acces si cea interioara. Apa foarte curata, si nu simteai mirosul de clor cum am intalnit in alte locuri iar spatiu era pt oricine fara as fii sufocat de un alt grup...

Plaja: foarte curata, mereu ii vedeai cum strangeau orice frunzulita din nisip. Intrarea in apa era cu pietricele mici, si destul de abrupta, asta ar putea reprezenta o problema pt cei ce nu stiu sa innoate. Un lucru ce mi-a placut: oricine venea dinspre plaja se spala de nisipul de pe piciare, fiind spatiu special amenajat pt asta.

Distractii: Nu am mers la nici un spectacol, doar treceam prin fata amfiteatrului si stiam ca "se intampla" :D Am avut un mic "handicap" in aceasta problema... in a 2 a seara am mers la spectacolul "Fire of Anatolia" (care app, merita vazut) si automat orice alt tip de spectacol de dans nu ne mai impresiona :D

Am fost la cinema-ul 6D din complex. Cereti sa vi se recomande filmuletul, stiu ei mai bine ce merita vazut acolo, si da... puteti da banii acolo cu incredere.

Daca sunteti amatori de scuba, sa va interesati si de cei care sunt la Delphin, e diferit programul de cel oferit de agentia partenera... intrebati oricum in ambele parti sa alegeti ce e mai bun pt voi... noi aici am ales putin gresit ca nu am avut toate informatiile...

General: Foarte multa vegetatie. Palmierii predominau dar gaseai de la bonsai (in zona ZEN :D) la Yukka imensa si alte muulte tipuri de arbusti/flori ornamentale de diverse culori ce iti bucurau privirea.

Predomina turistii rusi, dar nu am simtit ca ar fi "greoi" asa cum am mai citit in alte post-uri, iar romanii intalniti acolo erau din categoria celor cu o anumita educatie.

Din pacate nu mai am timp sa va mai povestesc acum, dar promit sa raspund intrebarilor celor care urmeaza sa mearga acolo.

PS: Am fost 4 persoane, din care 2 au mai fost la AI in Turcia (de vreo 3 ori); doar pt mine a fost o prima experienta. Cu toate ca aveau cu ce sa compare, nu au gasit decat MINUNAT totul... iar parerea lor catareste greu ca sunt f pretentiosi :D

Trimis de clara.maio in 29.08.11 15:38:57
Validat / Publicat: 29.08.11 16:41:12

VIZUALIZĂRI: 2123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clara.maio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Atentie din partea celor ce faceau curatenie :D

• Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: