ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2011
ÎNSCRIS: 14.04.08
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII

Calatorie prin Muntenegru

Ne-am dorit sa ajungem si in Muntenegru... Calatoria a fost destul de obositoare, (chiar daca traseul e destul de scurt, aprox. 700 de km). Am facut traseul in asa fel incit sa ocolim Belgradul, Iar cind am ajuns la munti... serpentine, defileuri ametitoare, limitari de viteza... intr-un final am ajuns.

Cazare linga Becici in Kamenovo. Plaja aproape de vila, prin padure care din pacate avea destul de multe gunoaie...

In fine, plaja Kamenovo e destul de maricica cu citeva terase unde se maninca bine si se asculta multa muzica romaneasca. De la aceasta plaja se ajunge in Becici si pe jos, se trece printr-un tunel.

Am vizitat frumosul oras Kotor, celebru pentru cetatea de pe virful muntelui. Am gasit loc de parcare linga port, 70 centi/ora. Apoi ca sa urci la cetate 3 euro/persoana. E greu, dar cind ajungi sus vezi ca a meritat efortul. Sa va luati apa cu voi, o sa aveti nevoie. Dupa o scurta vizita in orasul vechi, am plecat intr-o croaziera prin golf, 10 euro/persoana. Pe linga loc. Perast in golf sint 2 insulite cu 2 manastiri, din care una poate fi vizitata.

Dezamagirea vacantei a venit de la Sveti Stefan, o statiune faimoasa... dar se pare pentru cei cu multi bani. Am mers pe jos (de unde eram cazati, erau doar 2 km prin padure), de la Przno am intrat in padurea de brazi, nu stiai miroase a brad sau a mare... si am ajuns la prima plaja Queen Beach, doar pentru invitati, asa scria pe un panou. Nici poze nu am putut sa fac pentru ca a venit un nene foarte revoltat ca nu avem ce cauta acolo. Ne-am cerut scuze si am ocolit...

Dupa citiva zeci de metri am dat de o alta plaja celebra, Milocer, unde la fel era doar pentru invitati sau 75 euro/persoana, dar am avut voie sa-i calcam pietrisul (prin spatele plajei).

Apoi in sfirsit am zarit si Sveti Stefan, unde la fel plaje de 50,20 euro/persoana. Unde era pentru cei fara prea multe venituri, era super inghesuiala, asa ca ne-am intors de unde am venit si cu un gust amar. Una peste alta a fost frumos, dar parca a fost mai frumos in alte locuri.

Trimis de poli2808_tim in 26.08.11 19:51:49
Validat / Publicat: 26.08.11 22:11:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 2899 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poli2808_tim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prin defileul Durmitor

[27.08.11 08:23:30]

@poli2808_tim: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Articolul a fost mutat la rubrica "Descopera Riviera muntenegreana" (deja existenta pe site)

poli2808_timAUTOR REVIEW
[30.08.11 17:50:09]

nu reusesc sa postez fotografii...

tutuhugoneata
[06.02.12 11:51:30]

@poli2808_tim: Va Salut, Domnule! Mi-am facut, inca de pe acum, si eu rezervare la Kamenovo la sfarsit de iunie; nu exista nici o sansa sa se intre gratis la celebra plaja Milocer? Dar la plaja Reginei? Eu as dori sa stiu unde ati gasit agentia care organizeaza excursii optionale? Caci as dori sa vizitez si eu, impreuna cu familia, golful (si orasul vechi) Kotor! (nu vreau sa merg in Budva, sa caut "la ghici", pe "neve" acolo...)

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / MUNTENEGRU
[06.02.12 12:20:57]

@ tutuhugoneata

Pt vizita in golf si oraselele din zona golfului iei minibusurile locale care circula in toate zonele (am fost cu asa ceva adica e vorba de transport in comun) si ajungi repede, indicat e sa mergi pina la capat adica Herceg Novi si pe urma tot cu asa ceva vi inapoi si faci si o oprire la Kotor.

Pleci dimineata si vi seara inapoi si aloci cam 2 -3 zile pentru zona golfului.

E foarte usor asa am facut eu si pina la urma zona asta adica Herceg Novi, Tivat, Kotor-Etc din golf a fost virful vacantei in zona.

Daca mergi in MNE si nu vezi zona golfului ai pierdut ce e mai frumos.

tutuhugoneata
[06.02.12 12:38:49]

@Nicu: Multam fain, Domnule! Asta e o veste buna, pe mine m-ar interesa in plus- sau mai ales- sa plec macar in 2 excursii cum sant prezentatate aici: visit-montenegro.com/mont ... -excursions.htm, adica Boka Kotorska cu vaporasul si sa ajung la Mausoleul Njegusi, dar nu au numar de telefon, sa-i contactez din timp, cu 2,3 zile inainte, ca sa fiu sigur ca gasesc 2 locuri libere, cine stie, poate e aglomeratie in acea perioada...

poli2808_timAUTOR REVIEW
[19.02.12 16:35:57]

@tutuhugoneata:

Va salut si eu! Noi nu am fost prin agentie, pur si simplu am luat-o la pas, ca sa zic asa. Pe celebra si frumoasa plaja Milocer se poate intra contra cost, 75 euro/persoana, iar pe plaja Reginei din pacate nu poti sa pui nici piciorul. Plaja este ingradita si este in exclusivitate pentru cei cazati la hotel. Dar dupa cele 2 celebre plaje, ajungi la Sveti Stefan unde sint plaje mai ieftine, 50,20 euro/persoana sau gratis, acolo unde e inghesuiala. Daca sinteti cazati in Kamenovo merita sa mergeti pe jos prin padure ca sa ajungeti la Sveti Stefan. E formidabil prin padurea de pini. A, si pina ajungeti la padure treceti prin Przno, unde sint niste terase pescaresti chiar pe malul marii, unde gasiti preparate specifice foarte bune.

Iar pentru vizita la Kotor e mai bine sa mergeti cu masina, noi cel putin asa am facut. Nu am depins de programul vaporaselor si am avut suficient timp sa urcam la cetate, doar 45 minute de urcat. Apoi am luat din port un taxi boat care ne-a dus in localitatea Perast si am avut si o oprire la una din cele doua manastiri aflate pe cele 2 insulite din golf. Plimbarea a fost 10 euro/persoana.

Desi Kamenovo (si noi ne-am cazat in zona, la vila Alrssandra) e aproape de Budva, nici noi nu am vizitat orasul, doar l-am traversat si ne-a obosit.

Vacanta placuta.

tirol
[02.04.12 15:16:54]

@Nicu: Draga Nicu, spune-mi te rog, atat timp cat cazarea o voi avea in Kotor (Muo), am posibilitatea de a efectua excursii in jurul golfului folosind minibusuri, fara sa ma aventurez cu masina personala?

Te mai rog sa imi recomanzi ceva trasee. Scria cineva si de existenta taxi - vaporaselor. De unde le iei? Ce itinerarii au

Iti multumesc, Nicu!

Nicu, poli2808_tim, tirol, tutuhugoneata