ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2017
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
APR-2017

O minunăție încă accesibilă

După cum spune și titlul, cam așa am perceput noi litoralul muntenegrean.

Am plecat de acasă deciși să ajungem în Petrovac, să stăm aici două zile și să vizităm Petrovac într-o zi iar în cealaltă să mergem către Ulcinj, apoi să plecăm la Kotor să rămânem o noapte acolo și încă două nopți să ne cazăm la Herceg Novi pentru a fi mai aproape de Dubrovnik, care era și el pe lista noastră.

Din păcate după ce am plătit deja la Petrovac pentru două nopți ne-am uitat la starea meteo pe net și am văzut că peste trei zile vremea se strică, așa că am modificat planul și am exclus din cel inițial drumul spre Ulcinj, înconjorul Golfului Kotor, cazarea la Kotor și o zi la Herceg Novi.

Am rămas două nopți la Petrovac și am vizitat în prima zi orășelul și plaja de aici, unde am și mâncat la un restaurant de pe plajă.

În dimineața următoare am plecat spre Kotor pe drumul european E 80 pe care poți merge până la Kotor.

Prima oprire am făcut-o la Sveti Stefan unde soția a fost impresionată de frumusețea insulei Sveti Stefan. Am coborât cu mașina până aproape de plajă unde am parcat-o chiar înainte de a ajunge la o parcare cu plată. Am mers și ne-am plimbat până aproape de insulă care este legată de uscat printr-un mic istm și unde la intrare sunt doi paznici care deja întorceau un cuplu care se aventurase spre insulă, nu știu ce le-a spus așa că nu știu cum e cu accesul pe insulă. Am făcut multe poze aici pentru că e un peisaj superb dar cele mai reușite poze se fac din locul de belvedere aflat deasupra insulei pe E 80.

Am plecat mai departe și am oprit în Budva unde am parcat într-o parcare cu plată din apropierea Shopping Center-ului Plaza cu 0,80 euro/oră (moneda muntenegreană fiind euro). Ne-am plimbat pe plajă, am văzut portul și Orașul Vechi unde aproape la parterul fiecărei clădiri sunt mici magazine cu suveniruri și nu numai, am intrat puțin și în Shopping Center-ul Plaza și ne-am continuat drumul mai departe spre Kotor.

Am hotărât ca drumul la dus spre Kotor să îl facem pe lângă mare iar la întoarcere să venim prin tunel.

După Budva, înainte de a ajunge la aerodromul de la Tivat este un sens giratoriu cu un indicator spre Kotor. Acolo puteți hotărâ dacă mergeți pe lângă mare sau prin tunel.

Până la Lapetane, unde se poate lua feribotul și merge spre Herceg Novi fără a mai trebui să ocolești golful, drumul este de două benzi iar de la Lapetane și până la intrarea în Kotor este un drum foarte îngust unde cu greu trec două mașini mici una pe lângă alta și unde întâlnirea cu un autobuz sau un camion, în una din zecile de curbe fară vizibilitate de pe traseu, te obligă să mergi cu spatele câțiva metri. Atunci când am trecut de Lapetane și am intrat pe acest drum chiar venea o mașină din față și am dat cu spatele fiind convins că am intrat pe un drum cu sens unic și că drumul spre Kotor pentru dus este pe altă parte, am căutat vreun indicator să văd unde am greșit și între timp a apărut o mașină cu numere de Muntenegru care a intrat tot pe unde am încercat eu să merg și m-am convins că acela e drumul. Zona oferă niște peisaje superbe și nu trebuie ratată dar atenție la drum pentru că este ”de o mașină și o bicicletă”, cum am văzut că mai zic uni care au fost pe el.

Am ajuns la Kotor unde am parcat tot într-o parcare cu plată (0,90 euro ora), aproape de port și am mers să vizităm Orașul Vechi. Foarte frumos se vede de acolo și cetatea de pe deal. În interiorul Orașului Vechi sunt câteva biserici, magazine cu suveniruri, restaurante și chiar un muzeu al pisicilor (pe care le-am întâlnit pe litoralul muntenegrean cam cum sunt câini vagabonzi la noi). Am mâncat la un restaurant de aici, ne-am mai plimbat puțin prin preajma portului și am plecat înapoi spre Petrovac, dar prin tunel așa cum ne-am propus de la început.

A treia zi am plecat de la Petrovac tot pe E 80 spre Kotor iar la Lapetane am trecut cu feribotul (4,5 euro de mașină) și am mers la Heceg Novi unde ne-am cazat pentru o noapte. Nu am apucat să vedem prea bine orășelul Herceg Novi pentru că după ce ne-am cazat am plecat la Dubrovnik de unde ne-am întors abia seara. Am mers atunci seara puțin în Orașul Vechi din Herceg Novi am făcut niște poze, am mâncat aici și am plecat la culcare pentru că a doua zi am plecat spre casă pentru că aici se anunța vreme urâtă pentru câteva zile.

Nu era sezon turistic atunci când am fost noi și poate că litoralul muntenegrean nu era prezentat în toată splendoarea lui, dar așa simplu și nu împopoțonat cum cred că e vara, a avut un farmec aparte și pe noi ne-a impresionat.

Trimis de ungureanica in 04.05.17 16:22:37
Validat / Publicat: 04.05.17 17:09:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 4477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Insula Sveti Stefan
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

webmasterX [04.05.17 17:08:52] »

Am rămas două nopți la Petrovac

și am mers la Heceg Novi unde ne-am cazat pentru o noapte

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

AZE [04.05.17 17:39:47] »

@ungureanica: util acest articol pentru cei care doresc să ajungă acolo. Iar fotografiile excelente, peisaje frumoase găsim acolo. Cunosc persoane care au fost acolo de câteva ori, se duc destul de regulat, si am presiuni din partea familiei să mergem si noi. Deoarece si eu sint mulțumit (si sper) pentru ceea ce vom găsi acolo, vom merge (dar nu în acest an)

ungureanica [04.05.17 18:33:12] »

@AZE: Mulțumim pentru aprecieri. Și cum zicea cineva: Mergeți cât încă e ieftin

zlatna [04.05.17 18:51:57] »

@ungureanica:

"la intrare sunt doi paznici care deja întorceau un cuplu care se aventurase spre insulă, nu știu ce le-a spus așa că nu știu cum e cu accesul pe insulă" - vă spun eu cum e cu accesul pe insulă - Sveti Stefan este insula unde îşi petrec concediile marile vedete ale lumii gen Madonna, Lady Gaga, Maria Sarapova, actorii celebrii. Tenismanul Novak Djokovic a închiriat toată insula pentru nunta sa. Pe timpul verii un seslong pe plaja de la capatul podului costă în jur de 100 de euro/zi (nu am scris greşit). Paznicii restricţionează accesul pe insulă turiştilor dornici de fotografii, dar dacă aveţi cazare acolo vă lasă să treceţi fără nici o problemă.

krisstinna [04.05.17 19:28:12] »

@ungureanica: Foarte interesant articolul tău, pozele sunt SUPERBE.

Foto nr 2 e minunată.

mprofeanu [01.06.17 17:25:53] »

@ungureanica: Titlul acestui review este excelent ales.

Da, zona este deosebită și este frumos pusă în evidență prin pozele tale.

Prin reviewul tău mi-am adus aminte cu plăcere de acele locuri văzute în vara anului 2011. Atunci pe mine m-au impresionat foarte mult. De fapt așa mi se întâmplă de fiecare dată când văd locuri noi, zone noi, ...

Dana2008 [02.01.18 21:21:12] »

waw! ce minunatie! Felicitari si multuim pentru informatii! Vrem sa mergem si noi la vara acolo in Muntenegru.

AZE, Dana2008, mprofeanu, ungureanica, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Riviera muntenegreană: