ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.08.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

O oaza de verdeata si de confort

Vila este situata in comuna Corbu, la aprox 3 km. de plaja Corbu.

ne-a intampinat Doamna Cristina care ne-a si explicat la telefon cum sa ajungem la pensiune.

este o casa care cuprinde 4 camere, 2 cu 2 paturi duble si 2 camere cu un singur pat dublu, fiecare cu baie proprie, un living cu bucatarie deschisa, perfect si complet utilata, cu doua terase acoperite, un loc de servit cafeaua si unul de luat masa inspre o livada, atat de verde incat este balsam pentru ochi si suflet. fiecare camera are chiriasii ei, dar proprietara spune ca de obicei inchiriaza casa intreaga unei familii cu prieteni. barbecue in livada, balansoar, o salteluta pentru copii ca sa topaie.

bucataria mi-a placut in mod deosebit ca si dotari: oale, tigai, seturi intregi de farufurii, pahare, cani, pahare de vin, filtru de cafea, cuptor, cuptor cu microunde, sandwich-maker, detergent de curatat vase, lavete, carpe de bucatarie, de toate, ca la tine acasa.

noi am inchiriat ultima camera disponibila in acel we, si deci a fost doar cu un pat dublu. camera nu este foarte mare, are balcon comun cu o alta camera de la etaj, ideal pt a usca cearceafurile acolo. nu ai nevoie de balcon pentru a ramane acolo, in curte e mult prea frumos si spatios ca sa nu profiti de terasa acoperita. peste tot sunt plase de tantari. Casa este frumos decorata, in culori indraznete, si pozele lor de prezentare nu mi par la fel de frumoase ca si realitatea.

mobilierul este din pal alb, lucru ce pare de prost gust in fotografiile lor de prezentare dar care in realitate se acordeaza perfect cu restul ansamblului. baile miros un pic a canalizare, probabil ceva nu-i in regula, dar cum sunt parfumate, si altfel impecabil curatate, e ok.

doamna Cristina foarte amabila, ne-a indrumat cum sa ajungem la Vadu, am putut cumpara rosii de peste drum de casa, de la cumnata dansei care se si ocupa de turisti in absenta primei, rosii atunci culese din solar la 1 leu kg, castraveti, ardei iuti.

singurul dezavantaj la un asfel de tip de cazare este ca trebuie sa te gospodaresti singur, n-ai unde servi masa nici macar de pranz. este o cherhana pe plaja Corbu, pe care n-am incercat-o pt ca deja colegii nostri de casa ne spusesera ca mancarea este proasta si scumpa. in sat magazine mixte, unde gasesti sa cumperi de toate, sau ma rog supermarketuri pe la Constanta sau Navodari. Corbu se situeaza la 17 km nord de mamaia.

plaja desavarsita... clar... un pic aglomerata in we totusi dar in restul saptamanii, doar cativa oameni si corturi. Marea superba de asemenea. Mica mult in larg 20 de metri si plina de vietati. (la Vadu erau si crabi pe sub picioare in nisip) salvamari cantand la chitare, la lasatul serii... o atmosfera de vis, si daca am fi anticipat ce ne asteapta la hotelul din a doua jumatate a sejurului, am fi ramas aici fara nici un fel de dubii.

este parerea mea, subiectiva, insa mi-a placut foarte mult aceasta casuta, si mi se pare chiar dovada ca si in tara ta te poti simti bine, chiar daca mai ai parte si de rateuri.

Trimis de Mala in 17.08.11 13:13:50
Validat / Publicat: 17.08.11 14:16:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CORBU / CAPUL MIDIA. A mai fost în/la: litoral, valea prahovei, bran, Tg Mures, salina Praid, Sovata, Sibiu, muntii Apuseni, Alba Iulia, etc...

VIZUALIZĂRI: 4236 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mala); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

TLA
[28.03.12 11:37:33]

cat de departe de plaja este pensiunea? ce preturi sunt la cazare?

MalaAUTOR REVIEW
[28.03.12 13:08:37]

@TLA: n-am fost atenta pe bordul masinii, habar n-am sa tot fie vreo 4 km, daca nu chiar 5.

3 km sunt pana la plaja de la intrarea in sat.

pretul unei cazari pe noapte a fost de 130 lei.

gess
[04.06.12 11:20:48]

buna un numar de telefon de la vila cristina ai? ca ma tot uit si nu vad nicaieri multumesc!!

MalaAUTOR REVIEW
[21.06.12 00:04:48]

@gess:

scuze pentru un raspuns asa tarziu.

nu-i mai gasesc nici eu, decat pe un site, fara numar de telefon insa cu posibilitate de rezervare si cred ca e interzis sa-l scriu aici si asa ca daca mai esti interesat/a de oferta scrie-mi in pm.

teocris
[30.07.15 11:30:43]

@Mala - As dori un nr. se telefon pe e-mail [...] Multumesc.

[30.07.15 11:35:35]

@teocris - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

gess, Mala, teocris, TLA
Alte impresii din această RUBRICĂVila Cristina: