ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2011
    APR-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Venetia... taramul indragostitilor

Despre Venezia se spune ca este unul dintre cele mai frumoasa orase ale lumii, avand un farmec aparte. Cunoscuta sub numele si de Regina Marii Adriatice, Venezia se intinde intre gurile de varsare ale raurilor Pad si Piave si este formata din 120 insule. Labirintul de canale este traversat de aproximativ 400 de poduri, unul mai frumos si mai vechi decat altul.

Prima data am vazut orasul acum 10 ani, dar nu imi mai aduc aminte mare lucru, asa ca m-am hotarat sa imi cumpar bilete de avion pentru 3 zile la Venezia.

Zis si facut... azi am cumparat bilete si la 2 zile dupa m-am imbarcat spre Venetia Treviso. Pentru ca am cumparat biletele pe ultima suta de metri am platit 100 euro/persoana cu wizz air. De obicei sunt mai ieftine.

Zborul a decurs normal si cat ai clipi am aterizat pe aeroportul Sant Angelo Treviso, la 30 km de Venetia. De aici am cumparat bilete de autobuz spre Venetia Un bilet costa 5 euro si in aproximativ 70 minute esti in Piazzale Roma din Venetia. Din aeroport se pot inchiria si masini, dar eu consider ca nu se merita banii pentru ca in Venetia nu aveti nevoie de masina. Tot traficul din oras se bazeaza pe transport maritim cu gondole, salupe, barci, ferry boat. Deasemenea taxiul este foarte scump si nu isi justifica pretul.

Hotelul l-am rezervat pe booking.com, insa hotelurile din Venetia sunt scumpe, mai bine va cazati in Mestre, dupa am observat ca multi turisti care au un buget limitat. Iar de la Mestre pana in Venetia puteti lua autobuzul, daca va faceti abonament iesiti chiar ieftin

Noi am stat la Hotel Alla Corte Rosa si am platit 120 euro/noapte. Hotelul este situat in Sestiere Dorsoduro, zona cea mai inainte din Venetia, in apropiere Canal Grande.

Venetia este un oras cu numeroase locuri de vizitat, ca sa vedeti tot va trebuie cel putin 3 zile.

Principalele atractii turistice sunt:

Basilica San Marco, este biserica cea mai cunoscuta din Venetia, aflandu-se in binecunoscuta piata San Marco. Basilica a fost construita In 828 de 2 comercianti venetieni pentru a adaposti aici resturile Sfantului Marco aduse din Egipt, insa in anul 976 intreaga cladire a fost distrusa de un incendiu. In incendiu au murit si persoanele care stiau unde sunt ascunse resturile Sfantului Marco. In anul 1904 s-a ridicat actuala basilica, iar la inaugurare in mod miraculos una dintre coloane s-a prabusit si astfel s-au gasit si resturile Sf Marco, astazi pastrate intr-o cripta. Intrarea este libera, aveti grija la imbracaminte!

Palatul Dogilor, in piata San Marco a avut diverse intrebuintari: senat, centru administrativ, arhiva, chiar si inchisoare pana in anul 1797 cand a cazut republica venetiana. Exteriorul este din marmura alb si roz, iar in interior sunt gazduite picturi a lui Tintoretto, Guariento, Titian, Paolo Veronese, iar intrarea costa 12 euro.

Marele Canal sau Canal grande are o lungime de aproximativ 4 km si o latime intre 60-90 m si este principalul ,,bulevard’’ al Venetiei, despartind orasul in 2 parti. Marele Canal se intinde de la Laguna pana la bazinul San Marco. Sunt vaporase speciale care fac numai ruta Marelui Canal. Va recomand sa faceti plimbarea cand ziua se ingana cu noaptea, atunci veti avea parte de peisaje de neuitat.

Intre piata San Polo si San Marco, peste Marele Canal se intinde Podul Rialto - un pod de piatra cu mai multe arcade in care acum stau inghesuite o serie de magazine de bijuterii si suveniruri. Podul Rialto are 7,5 m m inaltime si 3 sensuri de mers, 2 pentru turisti si 1 pentru comercianti.

Basilica Santa Maria Gloriosa dei Frari- este cea mai mare biserica in stil gotic si se afla in mijlocul cartierului San Polo, in piata Campo del Frari. Intrarea costa 3 euro si duminica e gratis.

Alte obiective turistice:

Palazzo Gussoni Grimani Dalla Vida

Palazzo Grimani di San Luca.

Palazzo Dario

Puntea suspinelor

Via Giuseppe Garibaldi

Piata San Marco

Casa lui Marco Polo

Ca sa vizitezi in detaliu toate monumentele, palatele, podurile, bisericile, pietele si muzeele din Venetia iti trebuie cel putin o saptamana.

Mancarea mi s-a parut scumpa, mai ales daca alegi sa mananci pe o teresa in apropierea unei piete importante sau unui canal. Cel mai frecvent am vazut ca turistii preferau sa-si cumpere de la tarabele de pe strada cate un sandwich.

Suvenirurile sunt si ele scumpe, insa nu cumparati din prima, cautati ca trebuie sa existe si mai ieftin. Eu am cumparat o masca pe care am dat 35 euro, iar la 2 magazine mai sus mi-a cerut 70 pe acelasi produs.

In concluzie Venetia este pentru mine unul din cele mai frumoase orase ale lumii, nu cred ca m-as plictisi niciodata de un asemenea loc. Eu am fost in aprilie, din cate am inteles vara, la peste 30 grade miroase urat.

Trimis de guesswhoo* in 14.08.11 13:50:49
    Validat / Publicat: 14.08.11 14:47:56

VIZUALIZĂRI: 3420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (guesswhoo*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 venetia- taramul mastilor. pe aceasta masca am dat 35 euro

[14.08.11 14:49:05]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

dananecula
    [14.08.11 15:03:40]

Excelent si util review. Felicitari!

guesswhoo*AUTOR REVIEW
    [14.08.11 15:20:06]

multumesc foarte mult pt aprecieri. sper sa fie de folos. o zi buna!

dalyda
    [23.08.11 19:48:48]

Intr-u totul de acord cu dananecula.

dalyda, dananecula, guesswhoo*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: