ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
MAY-2011

Către satisfăcător

Poate se pun la punct pe viitor...

Am scotocit tot internetu’ pentru a gasi un loc care sa corespunda cerintelor noastre: sa fie in zona Voineasa, sa aiba o capacitate de cazare de minim 6 familii, sa aiba restaurant propriu sau sa ne gateasca gazda, dar sa avem si acces la un gratar + bucatarie utilata, pentru a ne autogospodari; motivul este simplu: toti avem copii mici.

Nu am gasit nimic; fie nu gaseam in perioada dorita de noi, fie ni se parea scump.

In final, am dat peste pensiunea Maria Magdalena din Malaia, care indeplinea partial cerintele noastre. Din poze parea acceptabil; in decizia noastra a cintarit foarte mult si cabanuta de pe malul lacului, prezenta foarte pitoresc in poze.

Am platit avansul si am inchiriat toata vila.

Ne-a costat 900 ron / 2 nopti / 6 camere, doar cazare.

Despre vila acum:

-este chiar la strada principala, cu o curte relativ incapatoare

-in curte se afla un loc de joaca pentru copii, plin de jucarii (gazda are 2 copii mici) si un foisor acoperit

-la parterul vilei se afla bucataria, living-ul si o baie

-inca de la intrare, am sesizat multimea de papuci ai proprietarilor; intrind in sufragerie, mi s-a adeverit impresia initiala cum ca ei locuiau acolo;

-la etajul 1 sunt 3 camere cu o baie comuna; in camerele de la etajul 1 dulapurile erau pline cu lucrurile gazdelor

-la etajul 2, camerele sunt fiecare cu baie proprie; pare ca de fapt etajul 2 a fost construit ulterior, special pentru inchiriat; in dulapurile din acele camere nu se aflau haine :)

Chiar daca la telefon am rugat proprietarul sa ma asigure ca pensiunea este curata si am si primit aceasta asigurare; nu a fost asa… din pacate!

In camere era plin de praf si scame; bucataria si baile nu vazusera demult praf de curatat; desi baia de la parter era plina cu produse de curatat.

Probabil ca avem notiuni diferite despre ceea ce inseamna curatenie :)

Proprietarii nu au fost prezenti in timpul zilelor petrecute acolo, veneau doar dimineata si seara sa ne intrebe daca mai avem nevoie de ceva.

Ne-am gospodarit singuri, in zona nu exista un restaurant unde sa poti sa iei masa.

Intr-adevar, toti banii i-a facut cabanuta de la malul lacului Bradisor.

Cabanuta cu pricina se afla cam la 1 km de pensiune; este de fapt un foisor construit pe niste piloni, putin deasupra apei.

Lacul era destul de retras, lasind in urma un fel de plaja, pe alocuri chiar cu nisip fin, unde pustii nostri s-au jucat incintati. De asemenea, am dat la peste, fara sa ne coste nimic; proprietarul ne-a asigurat ca nu tb sa platim nimic, daca stam in dreptul parcelei lui.

Tot acolo se afla si un balansoar, un gratar si o bucatarie de vara; au apa curenta dintr-un rezervor care pompeaza apa din lac, insa curentul este asigurat de un generator; ni s-a pus in vedere ca, daca vrem curent, tb sa aducem noi benzina. Nu a fost cazul, pentru ca nu ne-a prins noaptea acolo.

Locul este insa incintator!

DAca insa doreai sa folosesti bucataria de vara, trebuia sa vii inarmat cu produse de curatenie, pentru ca si aici era aceeasi problema…

N-as mai reveni la aceasta pensiune, decit poate pentru acest loc de la malul lacului si doar in cazul in care se pun la punct cu, curatenia (scuze de cacofonie) si daca proprietarii se vor hotari daca regimul casei este acela de pensiune sau casa de locuit; si una si alta nu se prea poate si e pacat sa piarda clienti.

Proprietarii, dealtfel, niste tineri foarte draguti.

Am luat hotarirea sa nu ne stricam cheful prin discutii inutile cu proprietarii, referitor la problema curateniei si a faptului ca aveau si ei lucrurile in dulapurile din camerele de inchiriat. Oricum eram 6 familii cu copii mici, porniti deja la drum, unii au ajuns mai devreme, altii mai tarziu, din diferite colturi ale tarii; era tardiv sa cautam altceva si, in fond, nu ne doream decit sa ne revedem, sa facem un gratar si sa bem un sprit pina tirziu in noapte...

Trimis de Chloe in 05.08.11 17:56:24
Validat / Publicat: 05.08.11 19:05:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 2346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

ela7
[16.08.11 13:52:04]

Din pacate, pentru mine si prietenii mei, nu am citit la timp ceea ce a scris Chloe! . . . . .

- - - - -

Nota webmaster: Ecoul a fost postat ca review distinct aici

[16.08.11 14:10:24]

@ela7: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

ela7
Alte impresii din această RUBRICĂVila Maria Magdalena [Mălaia]: