ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2011
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 11.09.10
JUL-2011

Iarna nu-i ca vara. Bulgaria nu-i ca Grecia

Dupa principiul "hai sa nu mai mergem 15 ore pana in grecia, hai sa nu mai avem problema mancarii, ar fi buna si o piscina la hotel", in aceasta vara am ales bulgaria pentru prima data si nu grecia in care am fost in ultimii ani. Acum ne/am fi dorit sa alegem tot grecia si nu pentru ca nu ar fi fost conditii bune sau ca am avea prea multe de reprosat. Doar pentru ca un sejur in Grecia nu se poate inlocui cu unul in Bulgaria.

Drumul

A fost Ok, am plecat din Piata Constitutiei, autocar cu AC, confortabil. Drumul scurt, asa cum ne asteptam. Trei pauze, una la Giurgiu, una la Varna, alta la o benzinarie si gata suntem la Sunny Beach. De acolo am fost preluati de un microbuz, am fost lasati fiecare la hotelul unde trebuia sa fie cazat. Noi am fost lasati ultimii, asta pentru ca Amfora este undeva in sudul statiunii, intr/o parte linistita, fara harmalaie cum era de exemplu in centru. Alt avantaj, foarte aproape de Nessebar, singurul loc care merita vizitat din Sunny Beach. Cazarea rapida, bratara rosie pe mana stanga si gata in camere.

Camerele si hotelul

Sunt ok, maricele. Baia micuta dar cu tot ce/i trebuie, balconul si el acceptabil, cu o masuta si doua scaune. Apa se scurgea greu la baie dar ne descurcam pana la urma. Curatenia este facuta zilnic, lenjeria schimbata la 2 sau 3 zile. Un televizor micut agatat pe perete. Cateva posturi, printre care si TVR International, cateva bulgaresti si altele. Dar cine sta sa se uite la tv in vacanta? Hotelul curatel, la camere se ajungea pe scarile aflate in fata piscinei. Nu au fost tantari sau alte gaze, personalul in mare lui parte cu zambetul pe buze, fara probleme. Nu s/a intamplat sa fim furati, cotrobaiti prin bagaje sau dulapuri sau alte probleme despre care am mai citit ca se intampla in Bulgaria. Probleme tot erau cu parcarea din fata hotelului. Se blocau si ridicau in draci masini, nervi si alte chestii. De asta nici nu am ales un drum cu masina personala. Parcarea costa 10 leva pe zi din cate am inteles dar trebuia sa te asiguri din start altfel in 5 minute era blocata.

Piscina si plaja

Piscina nu foarte mare dar mereu cu apa curata. Se incalzea rapid si era ok in cursul zilei. Era si o sectiune pentru pitici, si ea ok. Mici probleme cu sezlongurile. Daca ajungeai dupa 9 greu mai gaseai unul liber. Erau putine si greu de inteles de ce pentru ca spatiu pentru altele era cu duiumul. Asa ca pe fiecare dimineata pe la 7 ma duceam si puneam doua prosoape pentru a avea loc. Plaja ok, cu nisip fil. Lata, cam ca cea din Mamaia. Parca mai frumos la Mamaia parca, sunt subiectiv, poate si pentru ca statiunea cu pricina este preferata mea din Romania. Intrarea in mare lina, apa mica peste 20 de metri. Curata, au mai fost sio alge dar le strangeau rapid si derajul nu era mare. Animatia facuta de 3 persoane. Slabuta din cate ma pricep dar nici ca ma dau in vant dupa animatie la mare. Copiii se distrau, dansau o ora pe 6,7 melodii, care se repetau in fiecare seara. Una dintre ele era romaneasca, un cor de copii ceva.

Masa

Noi am avut all inclusive. Mic dejun, pranz, cina. In plus si un snack bar in care se putea servi cate ceva in cursul zilei. Mancarea variata. E drept ca totul se repeta zi de zi dar era aproape imposibil sa nu gasestib ceva sa/ti placa. Restaurantul tip cantina, "impinge tava". Nu am avut de ce sa ne plangem. Sucurile, din acelea tip dozator, le puteau servi de la 11 la 23. Berea tot asa, diluata mult dar pana la urma doar nu vrei sa te duci la mare si dupa 3,4 pahare sa te faci prastie. Inghetata, clatite, la snack bar. Vinul l/am incercat o sigura data, nu ne/a placut. Plaja hotelului era undeva la 100 de metri distanta, in fata Hotelului Oassis. Se plateau sezlongurile si umbrelutele si se putea servi gratis suc si bere de la dozator.

Statiunea

Tip Mamaia, mai zgomotoasa si cu mai multe cladiri asezate anapoda. Cateva ore seara in centru te zapaceau de cap. galagie mare, aglomeratie cat cuprinde. Multe cluburi, dughene la tot pasul. Am fost de doua ori doar ca nu aveam ce face dar nu ne/a placut foarte tare. Un parc de distrcatii, cu tiribombe si alte chestii de genul. Turisti de toate natiile, am vazut rusi, nemti, nordici, moldoveni, romani cu duiumul, chiar si ceva arabi.

Asa ca... la anul tot in Grecia

De ce zic ca am regretat alegerea facuta? Pentru ca in Grecioa ne/am simtit mult mai bine, chit ca mancam la taverne si nu la all/inclusive, chit ca mergeam 15-18 ore si nu 6 ca pana la Sunny Beach. Prefer o staiune de genul Sarti sau chiar Paralia decat una ca Sunny Beach. In Grecia e de ajuns sa iesi pe balcon si te incarci pozitiv. E de ajuns sa stai pe plaja si sa te uiti la Muntele Athos sau la MUntele Olimp si sa uiti toate belele din tara. Sau sa faci o excursie la Meteore sau la Skiatos si sa te incarci pentru un nou an de munca plina. Cine a fost in Grecia stie ce spun. Pentru iubitorii de Bulgaria, recomand Amfora. Pentru cei care au fost numai in Grecia, un sfat, nu faceti ca noi, continuati sa mergeti la "zei". Asa ca, daca nu reusim sa mergem cateva zile in septembrie in Grecia, la anul sigur acolo o sa fim. Adio Bulgaria!

Trimis de dogvl78 in 02.08.11 17:56:55
Validat / Publicat: 02.08.11 18:55:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dogvl78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un pescarus care se indopa cu resturile unei gustari de la snack bar

adri-nico
[21.11.11 20:03:13]

Hei, dar nici un ecou la reviewul tau?

Nu am fost pina acum in Grecia, dar toti cunoscutii mei au zis numai de bine. Mi-am trimis copiii intr-o tabara internatiinala, dar... de la mintea lor de copii, n-am avut prea multe asteptari.

Am ales in vara asta Bulgaria, deoarece vacanta a venit cam pe neprevazute si nu am avut timp pentru altceva. Nu mi-a placut dar m-am bucurat de ce si cit a fost. Pretul nu s-a raportat la "calitatea serviciilor". Confortul hotelului a fost bun, mincarea saraca. De banii aia poate alegam altceva si mincau copiii pe alese, nu prost si putin. Ca mult nu puteau, nu aveau ce.

S-auzim de bine vara viitoare.

Adri

dogvl78AUTOR REVIEW
[22.11.11 00:54:42]

@adri-nico: ne vedem in grecia. thassos anul viitor

lungu
[22.11.11 01:02:24]

mda, imi pare rau ca nu te-ai simtit bine la amfora, nici nu aveai cum, in comparatie cu petul foarte jos... acum depinde si de agentia care ai platit vacanta... eu anul trecut am stat la nisipurile de aur la slavey si a fost super ok pt 200 de euro platiti pt 2 persoane 7 npti all inclusive... am stat si la imperial langa amfora si la fel am platit 230euro pt 2 persoane, all inclusive, a fot lla fel mai putin cu fructele... dar mancarea a fost ok curat... in fine, sfatul meu este sa cauti oferte inainte cu mult timp si la mai multe agentii din toata tara... mult succes si distractie placuta!

adri-nico, dogvl78, lungu
Alte impresii din această RUBRICĂImperial Sands Hotel (Imperial Resort, ex Amfora Beach):