ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013
DIN: Mediaş [SB]
ÎNSCRIS: 26.06.12
JUL-2013

Multumiti de Hotel Amfora!

Sunt la a 2 a experienta in Bulgaria si vreau sa spun ca am fost placut impresionati si de aceasta data de ceea ce ne ofera vecini nostrii. incep prin a spune ca am platit 130 ron de persoana cu all inclusive pe zi, bilet acontat din luna februarie cu reducere, iar sejurul nostru a durat 6 zile (5 nopti).

Venind din sibiu am trecut vama pe la giurgiu si am urmat apoi traseul Ruse--shumen-varna-byala-obzor-sunny beach, drumul mi s-a parut destul de bun, cu ceva exceptii pe autostrada catre varna unde se lucra la drum pe o mica portiune, nu am fost insa nevoiti sa asteptam si in alte zone pe mici portiuni unde era raschetat primul strat de asfalt, existau limitari de viteza in zonele respective. recomand acest traseu de-a lungul marii nu a fost deloc aglomerat nici la dus si nici la intors si e un traseu frumos.

Am ajuns f devreme in sunny beach in jurul orelor 9 dimineata, iar cazarea noastra la amfora a incept abia la ora programata adica 14 00, ulterior citisem ca pt a te caza mai devreme adica early check in trebuia sa platim vreo 15 leva desi cel de la receptie nu ne-a spus nimic despre asta ci doar sa revenim la ora 14 pt a ne putea caza. dupa un drum ostovitotr si dupa cateva ore de baie si plaja ne-am intors la hotel si am primit bratarile.

Hotelul este f aproape de plaja, circa 100 m si dispune de mai multe facilitati snack bar intre orele 11-17 unde se pot servi salate, felul 2, pizza si inghetata, fructe si clatite si de un bar pe plaja deschis intre aceleasi ore unde se poate bea bere si racoritoare, acestea fiind atuuri ale hotelului. calitatea bauturilor e buna am incercat bere, cocktailuri, rachiu, gin si am fost multumit de calitatea bauturilor in totalitate bulgaresti.

Mancare a fost buna si variata am avut multa carne porc, pui, vita peste la greu si multe fructe, prajituri mai putine se aduceau cate 2 platouri si in maxim 1 minut se terminau, era bataie pe ele indiferent ce aduceau. sala de mese era destul de mare, era imposibil sa nu gasesti loc la masa, si se putea servi si afara pe terasa! ospatarii sau mai bine zis cei care debarasau masa erau f calmi si primitori, precum majoritatea celor care lucrau in hotel. iti zambeau mai mereu si se faceau eforturi pt ca turistii sa fie multumiti.

partea prosta pot spune ca a fost curatenia in camere, noua in 5 zile ne-au schimbat o data fetele de perna, cearceafurile si au luat o data gunoiul! cand am luat camera in primire ne-au data cate 2 prosoape pe care nu ni le-au mai schimbat, insa noi am venit pregatiti cu ale noastre de acasa astfel ca pt noi nu a contat.

Piscina hotelului e ok, se gaseau sezlonguri si dimineata si dupa masa iar apa era numai buna de baie. hotel e pozitionat in sudul staiunii intr-o zona mai linistita iar dc ajungeti in sunny beach nu trebuie sa ratati vechiul nessebar, o zona minunata. cei mai de treaba mi s-au parut a fii barmanii care munceau de zor sa satisfaca dorintele turistilor de la all inclusive, barul hotelului era aglomerat seara si trebuia sa astepti uneori si 5 minute pt a ti se lua comanda. in timpul zilei insa nu, acesta era gol si puteai cere in tihna ce bauturi doresti. la fel se intampla si la barul de pe plaja unde la ora deschiderii se forma coada insa totul mergea repede si in max 3-4 minute ajungeai la rand si puteai comanda gratis cate si ce bauturi doresti.

noi am fost multumiti de camera cu aer conditionat, de bauturi si mancare, de piscina de lucratorii hotelului si mai ales de pozitionarea ''strategica'' a hotelului fata de mare. parcarea se plateste 10 leva pe zi, insa macar am avut siguranta ca masina este pazita, in parcare existand o poarta, o bariera si camere de filmat! am uitat sa mentionez in piscina se poate sarii in tihna nu-ti spune nimeni nimic desi exista o pancarda care intrezicea acest lucru. in piscina hotelului apa nu depasea 1.60 metrii.

pe perioada sejurului apa marii a fost curata, intr-o singura zi am avut parte de alge, nisipul super fin iar intrarea in mare se facea f lin.

noi am fost multumiti de raportul pret- calitate si recomand cu caldura hotel amfora :)

Trimis de c_marika22 in 15.07.13 11:49:03
Validat / Publicat: 15.07.13 12:56:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: varna, chaika

VIZUALIZĂRI: 2790 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c_marika22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera 260 situata la etajul 1

diana.radu [15.07.13 13:52:01] »

Buna,

Si noua ne-a placut. Si noi am avut lenjerie de pat si prosoape de acasa, asa ca nu ne-a interesat daca au schimbat sau nu prosoapele lor sau lenjeria. De spalat in baie se spala zilnic si se ducea si cosul la fel.

Si exact asa cum ai spus si tu, pozitionarea este super ok, iar personalul chiar este ospitalier... insa doar la barul all inclusiv se dadea cate o clatita si cate o bucata de pizza pt fiecare persoana, insa dupa putin timp te puteai duce sa mai iei.

c_marika22 [15.07.13 17:19:44] »

Ma bucur ca ati fost multumiti si voi,

intradevar ni se dadea o singura bucata de pizza si clatite insa asta o vad ca pe ceva bun findca mi-ar fi displacut sa astept la rand 5 min iar o persoana din fata mea sa ia de ex4-5 bucati si sa fiu nevoit sa mai astept inca o data tura urmatoare.

la barurile allinclusive insa puteai cere mai multe pahare cu bautura, acolo nu era problema!

un singur personaj cel de la receptia mi s-a parut putin mai acru in rest nota 10 pt personalul hotelului fiindca salutau si zambeau mereu, mai ales fata de la restaurant care tinea evidenta celor veniti la masa, barmanii si femeile de servici desigur...

la capitolul curatenie nu am fost atat de satisfacuti din motivele prezentate mai sus insa una peste alta sejurul nostru a meritat toti banii si am incantati de ceea ce am gasit acolo.

anila82 [16.07.13 14:14:22] »

@diana. radu: Vai ce ma bucur ca am citi impresia ta despre hotel pentru ca si noi am cumparat bilete iin perioada 5-12 august la acest hotel (din pacate nu am mai gasit la alte hoteluri pe plaja si nu f scump) si imi era asa de groaza pentru ca am citit impresii nu foarte bune.

nu este wi-fi gratis la hotel?

unde ati schimbat banii in leva la intrare in Bulgaria sau in statiune?? ati schimbat din lei-leva sau euro-leva?

si noi mergem cu fetita de 5 ani si ma bucur ca are loc de joaca.

pe plaja cat costa sezlongurile cu umbrela. [? ]

este si pentru noi primul concediu in Bulgaria.

c_marika22 [17.07.13 17:36:20] »

Noi am fost multumiti, acum fiecare cu pretentiile sale!

noi am schimbat din lei romanesti in leva, pt 100 ron am primit42 leva, cursurile de schimb sunt aproape identice, noi am schimbat la exchange hotelului.

nush sa ti spun cat costa umbreluta si sezlingurile fiindca noi am avut umbreluta noastra, nu am inchiriat sezlonguri, chiar langa barul hotelului fiind o zona libera unde te puteai aseza in liniste.

am cautat ''putin'' pana m-am decis, iar daca jumate din reviewuri sunt ok cred ca destinatia merita... asta e gandirea mea!

la prima experienta in bulgaria am gasit la fel niste impresii proaste insa am decis ca merita sa merg acolo si a meritat...

am ajuns la concluzia ca romanii sunt destul de pretentiosi! pt mine raport pret-calitate Bulgaria mi se pare o destinatie buna, cand romanasi nostrii o sa mi ofere aceleasi lucruri la acelasi pret o sa-mi fac concediul in tarisoara mea draga pana atunci: vive la Bulgarie

Drum bun si concediu placut va doresc!

sa revii cu impresii!

diana.radu [12.09.13 09:48:01] »

@alina boca: Imi pare rau ca nu am mai intrat pe acest site pana acum si nu ti-am putut raspunde la intrebari... a fost o perioada foarte aglomerata pt mine la serviciu, plus ca am fost la tara sa dezvat fetita de pampers, dar astept impresiile tale.

Pt internet am platit 10 leva pe zi.

Banii i-am schimbat din lei in leva, o parte am luat de la bancomat de la o benzinarie, la intrarea in Bulgaria si am mai luat si din statiune dar tot de la bancomat.

Pe plaja nu am luat sezlong si am avut umbrela noastra, dar parca costa 15 leva pe zi 2 sezlong si o umbrele.

Noi tot acolo vom merge anul viitor si vom lua biletele din ianuarie. Sau poate vom incerca si Imperial... am inteles ca sunt foarte frumoase camerele si au vedere superba... oricum sunt ambele aproape de plaja si este super, mai ales ca fetita mea va avea 3,5 ani.

Sper sa postezi si tu impresiile tale.

anila82 [12.09.13 16:46:11] »

@diana. radu: Mersi mult pentru raspuns (a venit un pic cam tarziu) dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Si noua ne -a placut f mult cu siguranta vom mai reveni la Imperial (am vazut camerele si sunt superbe) dar noi pentru la anu alegem Turcia sau Insula Djerba.

anila82, c_marika22, diana.radu
Alte impresii din această RUBRICĂImperial Sands Hotel (Imperial Resort, ex Amfora Beach):

• pagină generată în 0.10574197769165 sec