ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2017
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 12.05.08
JUL-2017

Către satisfăcător

Sejur ok, daca ai noroc...

Sa clarificam mai intai sintagma ,,daca ai noroc": daca ai noroc, sau daca esti rus/neamţ, vei fi cazat la hotelul Imperial, de 4 stele, daca esti roman, vei merge la fostul hotel Amfora, de 3 stele, renovat putinel, transformat in Imperial 2, cladirea fiind lipita de restaurantul hotelului Imperial. Acolo camerele sunt mai mici, baile sunt minuscule, iar lenjeriile si prosoapele sunt probabil resturi de la Imperial, ce nu le mai trebuie lor, arunca la vecinii mai saraci. Veti vedea prosoape si lenjerii uzate, patate si de n feluri, nu veti avea 2 prosoape la fel in nicio zi.

Camera este cat de cat ok pentru 2 persoane, ca si dimensiune, dar daca ai si un copil, care doarme pe canapeaua extensibila de langa usa de la balcon, iesirea in balcon se anuleaza, trebuie sa te strecori usor, intr-o dunga, sa poti iesi in balcon. Mobilierul din camera este relativ nou, simplu si destul de practic, nimic de comentat. In baie veti mai gasi cate o oglinda ruginita, cate o baterie la fel. Curatenia in camere se face superificial, se schimba prosoapele zilnic, lenjeria au schimbat-o la jumatatea sejurului, dar cam atat. Nu dau cu mopul, doar matura nisipul de pe parchet, in rest, praful domneste pretutindeni.

Locatia hotelului este buna, foarte aproape de plaja, practic traversezi o straduta si ajungi la dunele de nisip, unde incepe plaja. Ca sa mergi la plaja privata a hotelului, mai parcurgi 2-3 minute, intrucat nu este exact in fata hotelului, este undeva in partea stanga, dupa hotelul Oasis Vip Club. Şezlongurile si umbrelele sunt cu plata, 15 leva/zi 2 şezlonguri şi o umbrela. Este cel mai mic pret, in alte zone de plaja costa 10 leva/şezlongul si 10 leva/umbrela. Plaja este curata, cu nisip fin, intrarea in apa este lina, doar cateva pietricele, apa limpede, nota 10 pentru plaja.

Hotelul are 2 restaurante, unul la parter si unul la etaj, se pot folosi ambele, desi noua ne-a mentionat doar unul din ele cand ne-am cazat, ulterior, datorita aglomeratiei, ne-au lasat sa il folosim si pe cel de-al doilea. Mancarea a fost foarte buna, diversificata, chiar nu avem reprosuri. Pe langa cele 2 restaurante, mai au un snack bar langa piscina unde servesc late breakfast, si un pranz pentru cei care nu vor sa se imbrace pentru a merge in restaurantele principale, plus gustarile dintre orele 12-17, asa ca nu ai nicio sansa sa te infometezi. Bauturile slabe, ca la orice All inclusive, la fel si prajiturile, numai coloranti si arome, dar asta nu ne-a deranjat, ca nu prea consumam. Nu am putut sa nu remarcam scaparile de la restaurant - pahare murdare de ruj, farfurii spalate superficial, trebuia sa fim atenti sa nu luam o farfurie cu resturi de ciocolata pe fund, am pus asta pe seama aglomeratiei, fiind varf de sezon. Desi la un hotel de 4 stele este inadmisibil sa speli vesela manual sau sa gasesti pete de ruj pe pahare...

Echipa de animatie a hotelului a fost deosebita, erau prezenti de dimineata pana seara, aveau grija atat de copii cat si de adulti. Exista locuri de joaca pentru copii, atat la interior cat si la exterior, deci nu aveti de ce sa va faceti griji daca mergeti cu copiii, hotelul este foarte potrivit pentru familii.

Despre piscina nu pot spune nimic, nu am stat deloc, doar ca era batalie pe şezlonguri, vechea poveste cu prosoapele puse la rasaritul soarelui, ca sa fii sigur ca ai loc, desi nu facea nimeni plaja inainte de ora 10...

Parcarea este cu plata, 12 leva/zi, dar partea buna - este pazita si ferecata, au parcare proprie, inchisa cu porti cu lacat, la plecare am asteptat o jumatate de ora sa vina sa ne deschida cineva, probabil sa ne demonstreze cat de pretioasa este...

Hotelul are si un centru Spa, cu piscina interioara si diferite servicii - masaj, tratamente corporale, faciale, cosmetica, etc. Insa nu l-am incercat, tarifele sunt destul de mari, cel putin dublu fata de cele de la noi.

Ce a mai fost deranjant, receptionerii nu prea stiu engleza, abia ne-am inteles cu ei, se cheama unul pe altul sa traduca, ba chiar m-au intrebat daca stiu rusa... de cand mama naibii e rusa limba de circulatie internationala? Ca eu nu stiam... Pe langa faptul ca nu stiu limbi straine, sunt deosebit de aroganti, si de inceti... le-a luat o ora sa verifice daca este camera libera si curata... baietii in special au avut atitudinea asta, fetele erau ceva mai serviabile...

Per total, daca nu tii cont de micile scapari pe care le-am mentionat, te poti declara multumit, mai ales daca esti hotarat sa te bucuri de vacanta bine-meritata. Daca tii la detalii, esti perfectionist sau ai depasit o anumita varsta, mai bine te orientezi catre alte hoteluri.

Trimis de elise in 02.08.17 14:24:09
Validat / Publicat: 02.08.17 15:22:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [02.08.17 14:35:19] »

@elise: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 52&ridAnt=80024

elise
Alte impresii din această RUBRICĂImperial Sands Hotel (Imperial Resort, ex Amfora Beach):