ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2009
APR-2009
single

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Vacanta inedita in Tunisia

Per ansamblu, este un hotel super. Sincera sa fiu nu ma asteptam sa gasesc conditii excelente la un hotel de 3 stele, in Tunisia. Camera a fost foarte curata. In Creta (Grecia), precum si in Santorini (Grecia) nu am avut asa conditii bune ca la Marabout. Merita sa va "pierdeti" vremea, cazandu-va la acest hotel.

Recomand oricui sa se cazeze oricand la MARABOUT.

Trimis de miha70 in 02.06.09 11:24:27

VIZUALIZĂRI: 3256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Marabout - Sousse -
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[03.08.09 19:04:12]

Buna, ma poti ajuta cu cateva impresii despre mancare te rog?

[04.08.09 07:34:10]

Buna,

Despre mancare ce pot sa-ti spun? Din punctul meu de vedere a fost ok. Am avut demipensiune.

In primul rand restaurantul se deschidea la 6.00, asa ca si daca trebuia sa plec in excursii, nu pierdeam micul dejun (plecare, in general, era la 6.30). Dimineata nu prea era diversificat meniul, dar era indestulator: salam, branza, croisante, gem, unt, prajituri (de mai multe feluri), carnaciori prajiti etc. Marea majoritate a turistilor, in aceea perioada, erau francezi si italieni (romani eram doar 4 persoane), motiv pentru care puneau accent mai mult pe croisante si pe merendine.

Se servea ceai (de menta si ceai verde), cafea, suc (orange si de lamaie). Intr-o zi se serveau, la minut, ochiuri, iar in ziua urmatoare se serveau clatite cu tot felul de topinguri.

In ceea ce priveste cina... era bestiala. Erau in general cam 7-8 feluri de mancare, peste 7 feluri de salate (condimentate cu toate mirodeniile), iar desertul... era bestial. In fiecare seara bucatarul sef era cel care servea desertul.

La desert se serveau fructe, prajituri specifice zonei (cateva feluri iti luau ochii la vedere, dar cand le incercai, nu aveau niciun gust), torturi, creme, inghetata. Mancarea era foarte buna la gust, unele feluri erau condimentate cu toate mirodeniile lor. Am mancat carne de pui, carne de porc (eu personal nu i-am intrebat pe bucatari daca este chiar de porc, dar colegii mei au intrebat de fiecare data ce tip de carne se serveste), sosuri, macaroane, ciorbe, frigarui, cartofi (preparati in mai multe feluri).

Avand regim "demipensiune", bauturile consumate la cina, trebuiau achitate pe loc (o apa minerala la 1 litru costa 2 dinari).

Chelnarii erau in general simpatici, foarte serviabili, vorbeau in general limba franceza, dar unii rupeau si un pic de engleza.

Vreau sa precizez ca aceasta este parerea mea personala. Depinde de gusturile fiecaruia, depinde asteptarile fiecaruia. La pretul pe care l-am platit (199 euro cazare + demipensiune), conditiile au fost peste asteptari. Daca vreti sa calatoriti va recomand demipensiune. Pranzul il puteati rezolva pe plan local.

Era sa uit, in excursia din Sahara, am servit un mic dejun si o cina la un hotel din Oaza Douz. Mancarea a fost... extraordinara, ca de altfel si conditiile de cazare. Nu ma asteptam sa gasesc astfel de conditii in desert. Nu pot sa spun cate feluri de mancare au pus pe masa (inclusiv cus-cus), dar pot sa spun ca a fost foarte buna.

[05.08.09 21:48:47]

Scuze ca te mai intreb ceva, la acele tobogane se platea ceva in plus? La Aqua Park?

[06.08.09 07:42:42]

Buna,

Eu, sincera sa fiu, nu am fost in nicio zi la piscina sau in Aqua Park (in fiecare zi am fost plecata in excursii sau plimbari in localitatile invecinate), dar ceilalti turisti au facut plaje. Din cele spuse de ei daca erai cazat la Marabout, nu plateai nimic la Aqua Park. Ce pot sa-ti spun este ca daca vroiai sa folosesti un sezlong, pe plaja, trebuia sa-l platesti (2 dinari/zi/pers). Un dinar este aproximativ 2 lei.

In Aqua Park era o piscina exterioara (intr-o saptamana cat am stat eu, am vazut ca au curatat-o de 2 ori, dimineata devreme), o piscina acoperita, un jacuzzi, si cateva tobogane. In fiecare dupa-amiaza se tineau programe de animatie la piscina descoperita (gimnastica ritmica, muzica, ... distractie in general).

In fiecare seara, dupa cina, se tineau programe de animatie atat pentru copii, cat si pentru adulti (dansuri traditionale, dansuri clasice, dansuri "din buric ", fachiri, concerte, etc).

Daca doresti cumva sa alegi acest hotel, pt. orice nelamurire sau intrebare iti stau la dispozitie. De asemenea, daca te intereseaza un sejur in Tunisia, pot sa revin oricand cu alte detalii pro si contra Tunisia.

Nu ma deranjezi daca revii cu alte intrebari, numai asa poti sa-ti faci o parere despre ce sa alegi pt. concediul tau.

sorin_133*
[12.08.09 17:59:53]

Buna Miha70

Apreciez informatiile tale. As dori sa plec in octombrie si nu stiu inca ce hotel sa aleg. Daca poti sa-mi dai cateva informatii si despre hotel (despre mancare sunt elocvente cele mentionate de tine) ar fi nemaipomenit. Astept raspunsul tau.

[13.08.09 07:56:55]

Buna Sorin_133,

Despre hotel ce pot sa-ti spun? Din punctul meu de vedere a fost ok. Am ales acest hotel de pe forum. In general nu s-a scris mult despre el, dar ceea ce s-a scris a fost de bine. Este situat in Sousse, imtr-o zona relativ linistita, undeva lateral fata de soseaua principala. Nu este impunator, dar este linistit. Fata de centru (respectiv magazinul Soula sau Medina), este situat cam la 30 de minute de mers pe jos. In perioadele de primavara si de toamna sunt cazati in general turisti francezi si italieni. Vara apar si algerienii (asta din spusele ghidului nostru). Atentie la acestia din urma... sunt cam agasanti (tot din spusele ghidului).

La receptie sunt numai barbati, dar sunt foarte amabili. In general tot personalul este foarte amabil. Eu nu am pus acei 10 sau 5 euro in pasaport, la sosire, si am fost repartizata intr-o camera la parter, pe partea laterala, cu vederea in curtea altui hotel. La inceput am vrut sa ma duc sa-mi schimbe camera laterala cu una care sa aiba vedere la mare sau la Aqua Park, dar ulterior m-am razgandit, si bine am facut. Am avut f f f... multa liniste. Am fost multumita deoarece dupa o zi de plimbare simteam nevoia sa nu aud galagia de la Aquq Park-ul hotelului. Daca vrei poti sa ceri la receptie o camera cu vedere la mare (la etaj, nu la parter), pentru a vedea rasaritul de soare direct de la tine din camera (te asigur ca este f. frumos).

Camerele erau foarte curate, iar asternuturile de paturi erau albe. Se facea curatenie in camera in fiecare zi. Daca nu vroiai sa se faca curatenie trebuia sa scoti cartonasul cu " ocupat" si il prindeai la clanta usii.

Bacsisul se practica si aici, ca de altfel peste tot. Am lasat de doua ori cate 1 dinar in scrumiera pentru fameile care se ocupau de curatenie. Vreau sa-ti spun ca am incercat sa las separat, undeva pe noptiera, cativa euro, dar nu s-au apropiat de ei. De asemenea, am lasat geamantanul la vedere cu actele mele si cu banii in el, dar nu s-a intamplat nimic. Am avut noroc sau... , nu pot sa-ti spun. Dar nu am auzit pe nimeni sa se planga ca li s-a furat ceva. Sunt la receptie casute de valori, contra cost, binanteles.

Oricum, trebuie sa fii precaut ca nu se stie niciodata.

La receptie au o casa de schimb valutar. Nu este prea mare diferenta intre cursurile de schimb valutar de la banci sau cele din hotel. Nu schimba multi bani o singura data (daca iti raman dinari la plecare, nu-i mai poti reschimba decat la aeroport, la un curs de schimb f... naspa). Nu se percep comisioane la schimdul valutar (cel putin nu am vazut eu pe chitante). Tine chitantele cu care ai facut schimburile valutare, in cazul in care iti mai raman dinari, la aeroport iti vor trebui.

In caz ca mai vrei si alte informatii, iti stau la dispozitie.

PS: Vreau sa precizez, aceasta este parerea mea personala.

schumitza*
[13.08.09 11:53:29]

salut miha70

Plecam si noi la marabout in mai putin de o luna si as vrea sa stiu daca ai ceva sfaturi sa ne dai in legatura cu Sousse, Tunisia in general sau cu hotelul in particular. Am citit impresiile tale precum si alte impresii si cred ca am facut alegerea buna. Nu ne asteptam la lux, ci doar sa fie curat in camera sa poti dormi si face un dus si sa fie mancarea buna sa poti manca. In rest oricum o sa stam la plaja sau in excursii.

Mersi anticipat.

[13.08.09 14:12:32]

Buna,

Despre orasul Sousse, ce pot sa-ti spun? Primul impact cu ochiul meu a fost......... dezamagitor. Treptat, pe parcursul zilelor care au urmat, am ajuns sa-l cunosc, revenindu-mi. In primul rand te frapeaza diferenta dintre zonele dezvoltate si zonele de la periferie, mai puti dezvoltate. Lovitura de gratie ti-o da mizeria de pe unele strazi (de altfel si la noi, in Romania, este prezenta mizeria).

Viziteaza Medina, ramai impresionat de modul in care fac ei comertul .Nu trebuie sa va lasati impresionati sau intimidati de insistenta cu care te asalteaza negustorii. Negociati la sange. Daca vi se cere o anumita suma, trebuie sa incepeti negocierile de la jumatatea sumei in jos. Aceleasi produse se gasesc in imediata vecinatate a Medinei, la magazinul Soula Center, dar la niste preturi mult mai piperate. In apropierea Medinei se afla o moschee,pe care o puteti vizita, dar nu prea aveti ce sa vedeti .Langa moschee se afla un fort, care la randul lui poate fi vizitat (va recomand sa-l vizitati deoarece din turnul sau vi se asterne in fata o frumoasa panorama).Langa acest turn se afla orasul vechi cu stradutele sale mici si intortochiate, cu portile sale frumos ornate cu motive arabesti, vopsite aproape toate in albastru.Aici se pot vedea conditiile in care traiasc oamenii de rand ai tunisiei.

La jumatatea distantei dintre hotel si magazinul Soula Center, se afla un super marchet, de unde puteti lua orice (toate produsele sunt mult mai ieftie, in comparatie cu preturile produselor aflate in micutele magazine situate in imediata vecinatate a hotelului). Este singurul magazin de unde puteti achizitiona si bauturi alcoolice. (Scuze dar pe moment nu pot sa-mi amintesc numele acestui magazin ).Apa minerala era 0.30 dinari, sicla de 1/2 litri, iar la magazine cereau si 1 dinar pe sticla.

Atentie mare la circulatia mijloacelor de transport. Poti fi calcat si pe trecerile de pietoni, care de altfel sunt foarte putine.

Ce va recomand este sa nu cumva sa nu vizitati Port El Kantaoui. O minunatie. De la hotel puteti lua taxiul. Atentie: negociati pretul. Noi cand ne-am dus am platit 4 dinari, iar la intoarcere am platit 3 dinari.

Daca doriti sa vizitati Tunisia, va recomand sa optati pt. excursia in Sahara.Este cam obositoare ( in 2 zile se parcurg aproximativ 1500 km), dar din punctul meu de vedere merita. Sa nu uitati aparatul de fotografiat, deoarece veti avea ce sa fotografiati. Veti vizita Colosseum-ul din El Djem, semi-desertul Matmata(cu locuintele troglodite), oaza Douz, oaza de munte Chebika( cu cascadele Chebica si Tamerza),orasul Kairouan( cu a patra moschee,ca importanta, din lumea araba)etc. Va trebuie adrenalina multa la safari-ul prin desert cu jeep-ul.Este fantastic. Si plimbarea prin desert cu dromaderul este formidabila.In Matmata veti putea gusta renumitul cus-cus(alaturi de friptura de miel).

Dintre celelalte excursii va recomand cea in Tunis- peninsula Cap Bon - Cartagina - Sidi Bou Said.

Daca nu ati vizitat insula Santorini, veti ramane impresionati de micutul oras Sidi Bou Said. Un Santorini in miniatura, peste care influenta araba si-a pus amprenta.

Intr-un cuvant pentru mine a fost o experienta inedita. Daca ar fi sa ma intorc in Tunisia, as face-o cu placere la acelasi hotel.

schumitza*
[14.08.09 09:51:19]

mersi mult de raspuns, o sa postez si eu impresii cand ma intorc

sorin_133*
[17.08.09 16:34:13]

Buna Miha70,

Multumesc mult pentru infornatii. M-am hotarat, o sa plec la acest hotel in octombrie.

O zi buna!

[18.08.09 06:55:49]

Cu placere.

Va doresc sa aveti un sejur cat mai placut si sa va intoarceti cu bine.

doina
[19.08.09 05:59:18]

BUNA, te rog, daca poti sa dai informatii despre vremea din aprilie, poti face plaja? ar fi interesant de stiut capriciile vremii mai ales in extrasezon. MULTUMESC.

[19.08.09 07:56:18]

Buna DOINA,

Eu am plecat in 22 Aprilie. Cand am ajuns pe aeroportul din Monastir, ne-a intampinat o rafala de ploaie de vara. Chiar daca a plouat, era foarte placut. Ulterior aveam sa constat (mai ales din spusele ghidului) ca era ultima zi cu ploaie dintr-o serie de 5 zile succesive ploioase. Zilele care au urmat au fost calduroase. Eu am facut plaja doar intr-o singura dupa-amiaza, in rest fiind mai tot timpul in excursii. Ceilalti pasageri ai aeronavei cu care m-am intors erau in cea mai mare parte bronzati. In general cerul a fost senin, in jurul amiezii fiind in jur de 20-21 de grade celsius. Dimineata, pe plaja era racoare, datorita brizei, iar apa marii, mie, mi s-a parut destul de rece. Seara era placut, uneori fiind nevoie sa iau o jacheta subtire.

In excursia din desert a fost foarte cald. Recomand sa faceti aceasta excursie in aceasta perioada a anului, deoarece nu este chiar asa de cald peste zi, ca in lunile iulie -august. Noi am prins plimbarea cu dromaderii in jurul orei 15 si a fost foarte cald, pur si simplu simteam ca ma topesc. Dar in compensare, la sfarsitul caravanei, am facut plaja si baie la una dintre piscinele hotelului (una dintre ele era cu apa termala). A fost super. Noaptea, in desert, se racorea destul de bine.

Am cunoscut cateva persoane din Cluj-Napoca care, pe toata perioada cat au stat in Sousse, au facut plaja, la intoarcere fiind... "ciocolatii".

In general vremea a fost ok.

03sweetangel*
[20.08.09 16:19:58]

buna,imi poti spune te rog cum au fost animatorii?? eu am fost anul trecut si sunt curioasa daca sunt aceiasi... iti multumesc frumos!

Damayanti
[28.03.10 21:41:57]

Miha70 pot sa te intreb ceva in legatura cu excursia in desert?

[28.03.10 21:55:19]

in legatura cu animatorii de la hotel marabout cred ca nu mai erau cei pe care ii stiai u 03sweetangel.noi sincere sa fim am facut intr-o singura zi 10 minute de gimnastica in piscina apoi plictiseala,seara spectacole nu frt dragutze si nici macar un dans al hotelului nu a existat.tot farmecul hotelului este aqua park-ul

Mircea86*
[09.05.10 14:58:15]

Hotelul Marabout este cel mai bun hotel de 3* din Tunisia. Micul dezavantaj este ca ofera doar demipensiune si nu all inclusive. Aquapark-ul hotelului se poate folosi gratuit pentru cei cazati acolo. Il recomand tuturor, raport calitate pret foarte bun pentru Tunisia.

ancamariagadea*
[09.05.10 15:04:21]

Este si demipensiunea o varianta demna de luat in calcul daca ti-ai propus sa vizitezi si sa nu prea stai prin hotel. Salva Domnului, sunt o sumedenie de excursii optionale pentru cei pe care-i mananca talpile.

Noi cand am fost am ales demipensiune pentru ca, din cele 7 zile, una singura a petrecut-o la hotelul. Restul zilelor am colindat, excursii optionale sau pe cont propriu... in desert 2 zile, in Tunis 1 zi, in Port El Kantaoui 1 zi, in Sousse doua zile diferite.

mmihaielutza
[30.05.10 01:13:46]

salut am fost si noi LA MARABOUT in oct 2009 si aceleasi impresii le-am avut a fost ok

03sweetangel*, cryss_rea, Damayanti, doina, miha70, Mircea86*, mmihaielutza, schumitza*, sorin_133*
Alte impresii din această RUBRICĂMarabout Hotel:

• pagină generată în 0.052203893661499 sec