ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
ÎNSCRIS: 24.01.10
SEP-2010

Experienta placuta

Sejurul nostru a fost in perioada 08-15 sept. Noi ne am simtit bine la acest hotel; are piscina si plaja proprie si ne a placut faptul ca plaja este in imediata continuare a curtii interioare si nu mai trebuie sa traversezi strada, cum este cazul altor hoteluri (Chams El Hana de exemplu, unde vroiam initial sa stam). Sezlongul costa 2 DT/zi. De asemenea, exista bar interior, exterior, cafenea maura, centru SPA. Piscina este bine intretinuta, curata, apa nu are miros de clor; exista personal care supravegheaza inclusiv zona topoganelor. In prelungirea barului interior exista o terasa unde seara, incepind de la 21:30 au loc diverse spectacole - fara pretentii de mare show, ci atit cit sa te faca sa te simti bine. Restaurantul este OK, zic eu; micul dejun e oarecum monoton - se servesc cereale, oua, 1 fel de brinza, 1 fel de mezel, iaurt, gemuri, unt, 1 fel mincare calda, lapte, cafea, sucuri, croissante, piine de mai multe feluri, masline, rosii si cred ca nu am uitat nimic. Masa de seara este mult mai bogata si variata, se servesc diverse preparate traditionale dar si europene, exista si supe/ciorbe, deserturile sint deosebite - in afara de makhroud au prajituri f bune si o inghetata minunata. Daca aveti regim demipnesiune, platiti bauturile. Ca veni vorba de bauturi, va recomand sa incercati vinul rosu Magon - costa cam 6 dinari sticla; dar si Jour et Nuit - alb si/sau rosu - acest este mai scump - aprox 12 dinari sticla. De asemenea, berea lor este f buna - Celtia, costa 2,70 dinari. Sa incercati bautura lor racoritare Boga, neaparat pe cea cu menta, este foarte buna. Daca vreti sa cumparati bauturi alcoolice in Sousse (in afara celor servite la bar), le gasiti numai la Magasin General si atentie, raionul de bauturi alcoolice este inchis pe perioada Ramadanului. Va recomand sa faceti cumparaturi numai in dinari si nu in euro sau dolari, altfel platiti cit nu face, oricit ati fi negociat.

Sa revin la hotel; camerele sint destul de spatioase; curatenie se face in fiecare zi, iar 1 dinar lasat pe pat va scuteste de alte griji (ex nu trebuie sa mai cereti in mod special sa va dea 1 sapun in plus). Un posibil dezavantaj ar fi ca sinteti departe de centru; puteti face insa o plimbare pe faleza sau pe stradute cu multe magazine sau puteti sa luati taxiul si trebuie musai sa negociati tariful pt ca drumul nu face mai mult de 2 dinari. Odata ajunsi in centru puteti merge in Medina si sa faceti cumparaturi dar trebuie sa negociati serios; am observat ca aici negustorii se lasa mai greu convinsi sa reduca preturile fata de cei din Hammamet; sau puteti intra in Soula Center unde gasiti aceeasi marfa, dar la preturi fixe, si mai mari.

Trebuie sa tineti cont despre perioada in care mergeti; desi se spune ca pentru turisti nu conteaza ca este Ramadan, eu cred ca totusi conteaza. Noi am prins ultimele 2 zile din Ramadan si multe magazine si terase erau inchise, la hotel nu se organizau spectacole seara. Deci, tineti cont si de acest aspect.

Referitor la excursii, bineinteles ca Sahara nu trebuie ratata; ceea ce am avut in minus la aceasta excursie in Sahara a fost ca nu am mai vizitat decit oaza Chebika - dar nu cred ca merita, e micuta si cred ca sint 10 dinari dati cam degeaba; acum 2 ani cind am mai fost am vizitat si Tamerza, mult mai frumoasa. In schimb, ceea ce am avut in plus de data aceasta, a fost o vizita la o plantatie de curmali, ceva imens, ni s a explicat ca exista familii care detin loturi acolo de zeci si zeci de ani, este ca un fel de mostenire transmisa din generatie in generatie. Apropo de curmale, cele mai bune le cumparati de la Chot El Jerid (2 cutii la 5 dinari). Excursia din desert include un prinz si o cazare cu mic dejun la hoteluri de 5 stele, dar si unprinza la restaurant traditional in Matmata.

Va recomand insa excursia la Al Zahra Laser Show; acum 2 ani nu exista in oferta agentiei cu care am fost atunci. Costa 65 DT/persoana, dureaza de pe la 17:15 pina pe la 22:15. Locatia este la aprox 20 km de Sousse (mergeti cu autocarul); la sosire va intimpina berberi in costume traditionale si asistati la un spectacol in aer liber unde este prezentata o nunta berbera, un spectacol cu dresura de cai arabi. Apoi mergeti la masa unde serviti, desigur, preparate tunisiene (vedeti ca se serveste un platou la 6 pers, deci nu veti putea minca prea mult) - ciorba de rosii foaaarte condimentata, couscous, prajituri; sint incluse 1 sticla de vin, 1 de apa, cola, fanta. In timpul mesei spectacolul continua, va sint prezentate diverse traditii legate de munca, dar si dansuri orientale. Ultima parte a spectacolului este in aer liber (sa aveti ceva gros la Dvs ca e racoare seara), intr un amfiteatru unde asistati la o prezentare a istoriei Tunisiei. Este un spectacol de sunet si lumini foarte reusit, dar si o lectie de istorie foarte sintetica, povestita in mai multe limbi straine. Ca sa va faceti o idee despre cit de mare este locul, pot sa va spun ca acolo in seara respectiva au fost cam 10 autocare mari pline; deci cam 400 de oameni.

Am si eu o intrebare pentru cine a mai fost in Sousse: unde se gaseste acolo o patiserie/cofetarie care vinde makhroud la kilogram? In Hammamet exista una, dar aici nu am gasit.

1DT=2 ron, ca am tot spus preturi in dinari; de asemenea, nu cred ca am spus mai sus, sejurul a fost cumparat prin ********* care l-a subcontractat de la *******; acum doi ani am fost prin Tunisiana Travel care, din pacate, nu mai exista.

Stiu ca s a mai spus, dar repet si eu, nu comparati Turcia cu Tunisia; daca nu sinteti pretentiosi, atunci un hotel de 3 stele in Tunisia e Ok; daca insa vreti confort si calitate sporita, mergeti la 4 sau 5 stele. Capitolul bacsis si negociere sint un mod de viata acolo, luati le ca atare. Orice tunisian vorbeste putina engleza, romana, franceza, germana, deci o sa va intelegeti cu ei pina la urma.

Trimis de anka_stefanescu in 16.09.10 18:36:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: Hammamet

VIZUALIZĂRI: 3520 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anka_stefanescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

raduu1972
[16.09.10 19:24:36]

imi place aceasta zona, dar am ezitat pina acum sa merg acolo, sper sa imi pot indeplini dorinta

presario
[16.09.10 20:55:28]

Un review foarte bun si complet, felicitari!

fluturas1*
[16.09.10 21:04:38]

As vrea sa stiu cat te-a costat sejurul, ce regim de masa ai avut si care este diferenta dintre trei si patru stele aici în Tunisia. 400 PMA.

[16.09.10 22:38:49]

Rog a se evita referirile pozitive la agentii de turism din Romania, altele decat cele recomandate de site! Acestea sunt considerate reclama si sunt interzise.

In alta ordine de idei, review-ul este unul excelent! Felicitari!

marian 1973
[16.09.10 23:21:10]

Felicitari atat pt. concediul reusit cat si pt. descrierea facuta!

liviadavidescu CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA
[17.09.10 07:36:22]

@anka stefanescu,

Felicitari pentru amplul review si pentru inspiratia cu care ati ales hotelul, caci, eu am fost total neinspirata cu El Hana Residence, de 4 stele, cica, tot in Sousse.

Pentru noi, experienta Saharei a fost una unica, caci am vizitat si Tamerza, iar hotelul din oaza, Oasis Kebili, n-o sa-l uit niciodata. Doua piscine "suprapuse", la acest hotel din desert, sunt de neuitat.

Cred ca ar fi f util sa dati si detalii despre pretul excursiei, caci stiu ca au fost reduceri destul de mari...

M-ar mai fi tentat sa repet experienta, dar in final am ales Corfu...

danutza
[17.09.10 08:57:12]

Tinand cont ca si eu urmeaza sa plec in Tunisia cam in 2 saptamani, review-ul tau mi s-a parut foarte util. Referitor la excursia in Sahara, sper totusi sa vad si oaza Tamerza.

anka_stefanescuAUTOR REVIEW
[17.09.10 19:06:40]

Sejurul a costat 269 eur cazare, transport, transfer, demipensiune; taxe de aeroport (neincluse in pretul anterior) 105 eur. A

m stat la hotel de 4 stele numai 1 noapte, cit am fost in Sahara; hotelul era mult mai mare, camera mai spatioasa si avea in baie uscator de par.

Sejur la hotel de 4 stele nu am luat.

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA
[17.09.10 23:36:20]

anka stefanescu:

In Sousse exista o patiserie numita "La Viennoise" in cartierul Khazema (pe un colt la NV de Marabout si zona turistica, cam 2DT cu taxi). Au prajituri, produse de paine, si foetaje exceptionale. M-as mira sa nu aiba ce cauti tu. Daca nu, la Carrefour (cativa pasi de patiserie) gasesti sigur

anka_stefanescuAUTOR REVIEW
[20.09.10 21:20:58]

Multumesc, data viitoare cu siguranta voi face o vizita la aceasta patiserie! Si, evident, o sa va spun ce am gasit acolo!

mmihaielutza
[01.10.10 04:54:46]

am fost si eu anul trecut in septembrie a fost totul ok. nota 10 pt descrierea sejurului totul este foarte adevarat si real. FELICITARI!! eu nu am avut timp sa descriu totul cu lux de amanunte am pus doar poze.

green76
[25.04.11 20:30:02]

Am o intrebare, animatia cum a fost?

anka_stefanescu, danutza, Darklocks, fluturas1*, green76, liviadavidescu, marian 1973, mmihaielutza, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂMarabout Hotel: