ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 20.07.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Placut impresionati de Amfora si imprejurimile sale

Am avut un sejur minunat si, pentru ca si pe mine m-au ajutat parerile altora, vreau sa va impartasesc din experienta noastra la Amfora.

Despre acest hotel am citit multe pareri si pro si contra (cum e si normal), incat nu stiam ce sa mai cred. Dar tentati fiind de oferta unei agentii, am optat pentru Amfora.

Fiind cu pretentii normale, vroiam un spatiu curat, intr-un loc nu prea aglomerat, aproape de plaja, cu personal indreptat catre client si mancare safe, si la amfora am gasit toate acestea. In plus, am fost uimiti sa constatam curatenia din zona hotelului dar si de pe plaja, spre deosebire de litoralul romanesc, atentia personalului pentru ca totul sa fie ok si oamenii multumiti, forta personalului care lucra la bar de dimineata pana la 23.00 si mai lasau loc si de un zambet, camera spatioasa cu AC si balcon. Asadar, as scrie numai de bine, cu durere in suflet ca trebuie sa laud bulgarii si sa ma abtin cand vine vorba de litoralul nostru.

Ca parti negative, as spune ca o data ajunsi in camera am constatat ca nu functiona sistemul de tras apa la toaleta, dar sesizand imediat personalul, am fost placut surprinsi sa constatam ca in numai 5 minute s-a remediat problema.

Apoi, din cauza numarului mare de turisti, se formau cozi la sala de mese sau trebuia sa asteptam 5 minute sa se elibereze o masa... dar lucrurile acestea ni s-au parut minore, compensand mancarea destul de ok, proaspata, multe sortimente (desi mancarea nu prea varia de la o zi la alta), multe fructe, dulciuri; pentru noi, mult prea multa mancare. Restaurantul este cotat la 4*.

Piscina: Pe mine nu m-a tentat -si pentru ca mi s-a parut apa f rece dar si pentru ca nu era timp de lenevit la piscina. Am preferat sa inotam in mare, sa lenevim pe plaja si seara sa ne plimbam prin nessebar sau centrul statiunii. Sotul insa s-a bucurat de un inot in piscina si nu a avut de comentat nimic. Am observat insa ca piscina era curatata la cateva zile, asa ca vedeam in anumite zile nisip si alte impuritati in ea. Insa e numai o remarca personala, turistii se balaceau cu placere in piscina. As adauga aici lipsa sezlongurilor disponibile, si nu pentru ca ar fi fost ocupate, insa dragii de turisti puneau un prosop pe sezlong la prima ora a diminetii nemailuandu-l pana seara, desi ei stateau pe plaja..Urat! F rar exista vreun sezlong asa zis disponibil-adica fara prosop pe el.

Si as mai zice ca nu am putut bea vin de la dozator (avea un gust f ciudat), dar berea "intra" bine, desi destul de diluata.Cocktail-urile si racoritoarele erau insa ok.

Iar referitor la parcare,a trebuit sa platim cam 5 euro pe noapte pentru a asigura masina in parcarea hotelului, unde exista bariera. Scump,ce-i drept,dar noi am fost multumiti ca am scapat astfel de grija masinii. Parcarea e maricica,dar daca erau destule locuri libere cand am sosit noi la hotel sambata, la inceput de saptamana nu cred sa mai fi vazut vreun loc liber in parcare..era deja arhiplina,pe mai multe randuri. Asa ca nu ne-am incumetat sa mai scoatem masina careia ii gasisem un loc bun in parcare si am preferat sa ne plimbam prin imprejurimi cu trenuletul de care copilul a fost f incantat pentru 6 leva calatoria dus/adult.

Per ansamblu am fost impresionati de ce am gasit/vazut la Amfora si imprejurimile sale, asa incat la anul probabil optam tot pentru acest hotel.

A fost prima data cand am mers la bulgari si am fost incantati de oferta lor.

Un raport calitate/pret foarte bun, as zice.

Trimis de mstela in 20.07.11 13:43:17
Validat / Publicat: 20.07.11 14:49:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mstela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.11 15:34:12]

Pe 25 mergem si noi tot la amfora. Mai spune/mi cate ceva, e prima noastra vacanta in bulgaria. Cum ajungem la nessebar? cum e plaj si marea? de ce trebuie sa ne ferim? ce v/a placut prin statiune? punse si cateva poze, te rugam

Visan125
[20.07.11 16:43:47]

Desi nu am stat la Amfora ci la Pliska (in apropiere) va pot spune ca de la Sunny Beach la Nessebar puteti ajunge cu autobuzul, pret 1 leva (in 2010), biletele se achita in autobuz.

Mergeti de la H. Amfora in directia opusa marii si dati de soseaua spre Nessebar.

Puteti folosi si masina personala dar nu se merita, mai ales daca doriti sa savurati o bere la una din carciumioarele din insula.

Ar merge si pe jos dar numai daca tineti neaparat sa eliminati caloriile de la bucatele delicioase din Nessebar.

Plaja si marea sunt superok.

H. Amfora este in zona de sud a statiunii, ceva mai linistita dar si mai ieftina decat restul.

Parcari sunt destule asa ca nu vad de ce sa va feriti in statiune, decat de vreo insolatie, ceva.

Vacanta placuta!

roth
[20.07.11 21:21:44]

@dogvl78

Din Sunny se ajunge cu autobuzul nr. 1 pret 2 leva/calatorie asta in aprilie 2011.

[21.07.11 08:05:00]

Nessebar e la 1 km de Amfora, se poate merge si pe jos. Noi am mers cu trenuletul si ne-am intors pe jos, cu copil cu tot. E o zona minunata. E o strada pe malul marii care leaga capatul statiunii SB (adica zona Amfora) de Nessebar. Pe la mijlocul distantei este si un centru de joaca cu tot felul de masinute pentru copii. Old Nessebar e o peninsula minunata... si foarte curata. Noua ne-a placut mult old nessebar, ne-am plimbat de 2x.

Plaja - curata, cosurile nu dadeau pe dinafara niciodata, nisipul f fin... exista spatii de plaja free... nu-i nevoie de inchiriere sezlong. Se poate face plaja chiar in dreptul hotelului... {marginea plajei} iar distanta de la hotel la plaja se poate considera in cazul asta de 50m sau, se merge la plaja free (cam 100-150m) din dreptul hotelului oasis unde exista si barul de pe plaja cu AI al hotelului imperial deschis 11.00-18.00 pentru AI. Noi aici, in zona barului imperial am stat cel mai mult. Apa-destul de curata, limpede, se vad pestisorii inotand si crabii, vreo 2 zile cu ceva alge fiindca tot venea cate o furtuna, dar pe care aveau grija cei autorizati sa le adune... in mare se merge mult pana se poate inota (cam ca la mamaia), marea mi s-a parut minunata.

"De ce trebuie sa ne ferim?" - La asta nu stiu sa raspund. Mai ales ca nu am vazut in jurul meu decat oameni cumsecade, in general familisti, niciunul "de culoare". Revin si cu ceva poze.

creatza_70
[26.07.11 09:21:56]

Multumim pentru impresii!

Care era pretul inchirierii sezlongului/umbrelei la plaja?

mirela gina
[29.07.11 11:31:42]

Am si eu o intrebare pentru persoanele care au fost anul acesta la amphora: exista ac in camere? din cate am citit unii spun ca da, altii nu. Multumesc!

[29.07.11 11:40:02]

Creatza, nu stiu de pretul sezlongului + umbrela... nu ne-au interesat... am stat la plaja free... parca era o oferta la hotel pentru sezlong si umbrela, dar nu-mi amintesc cat erau.

Mirela, la noi a fost. Nu stiu daca au chiar toate camerele AC, e bine de intrebat la agentie.

creatza_70
[29.07.11 11:56:24]

multumesc... voi vedea atunci la fata locului

weekend placut!

Visan125
[30.07.11 01:53:35]

din cate imi amintesc, pretul era 7lv pt. sezlong si tot asa pt umbrela

[04.08.11 17:31:14]

am fost si noi. e ok dar intre sunny beach si mamaia aleg de acum in colo a doua varianta. De fapt vom alege numai grecia

lukman
[04.04.12 20:54:08]

buna, o intrebare daca hotelu are bar pe plaja pre a servi o bere un suc la copii, ptr ca sunt nedumerit, uni zic ca este altii ca apartine de imperial??

ms

[05.04.12 08:39:50]

@lukman: Exista pe plaja barul hotelului imperial unde au acces si cei cazati la amfora. Exista bere, sucuri dar bineinteles ca nu de calitate, asadar nu s-ar recomanda copiilor mici. Dar sunt ok, avand in vedere conditiile medii.

[05.04.12 20:29:47]

@lukman: exista sucuri toxice si bere cu 89% apa, pe plaja care e undeva in stanga, apartine hotelului imperial. Te ustura pieptul dupa ce bei 3,4 sucuri de genul.

diana.radu
[31.05.13 11:00:49]

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca au fost probleme cu mancarea la acest hotel... a fost proaspata? Noi megem doua familii cu un copil de 2,5 ani, pe 1 iulie 2013.

Multumesc.

creatza_70, diana.radu, dogvl78, lukman, mirela gina, mstela, roth, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂImperial Sands Hotel (Imperial Resort, ex Amfora Beach):