ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2009
ÎNSCRIS: 04.02.09
OCT-2004

O zi in Monaco

Jean Francois Maurice - Monaco

Dupa un maraton de cateva zile in Paris am mers la Nisa pentru rasfat. Desi era octombrie am reusit sa facem o baie in mare si stam pe plaja vreo ora. Parca si acum mai simt sarea Mediteranei in ochi chiar daca m-am mai spalat pe fata de atunci…

Dupa ce am batut cu pasul pana tarziu Promenade des Anglais trecand pe langa impunatorul hotel Negresco, am mers la piata de peste si pe la ceva magazine, m-am pregatit sufleteste pentru ziua urmatoare: o zi in principatul Monaco. Dupa un traseu destul de agreabil cu autocarul am ajuns in statul independent Monaco care este condus de dinastia Grimaldi de peste sapte secole, dinastie care la vremea acea era reprezentata de Printul Rainier, cel mai longeviv suveran pe un tron european.

Stiam dinainte una, alta despre Monaco si ma asteptam sa gasesc ceva asemanator unui parc de dimensiuni mai mari avand in vedere cei 1.95 km patrati ai sai, dar odata ajunsa acolo am gasit o parada de cladiri impresionante, de la cele din Belle époque pana la blocurile f inalte construite in ultimii ani ai domniei lui Rainieri si nu poti pleca fara sa iti ramana in minte monumentala cladire care adaposteste Muzeul Oceanografic si Aquariumul care este pur si simplu o opera de arta parca agatata de cer deasupra marii. Vizita muzeului este un tur de forta si ai vrea sa ai la dispozitie un timp nelimitat sa nu parasesti in graba acele fascinante vietuitoare.

Treci apoi pe langa Catedrala, unde faimoasa actrita Grace de la Hollywood a devenit Alteta Sa Regala Printesa Grace de Monaco si unde acum isi doarme somnul de veci. Si pentru ca ceasul arata 11. 30 ne-am indreptat cu pasi repezi spre Palat pentru a fi martorii schimbarii de garda, un ritual pe care nu ai vrea sa il ratezi pentru nimic in lume. Surprinzator cum dintr-o data se face o liniste de iti auzi doar propriile ganduri sau fluturatul steagului care te asigura ca Printul este acasa.

Dupa o sedinta foto la care soldatii imbracati impecabil ne-au fost manechini, parasim districtul Monaco Ville (caci pe aici am hoinarit pana acum) si ne indreptam spre districtul Monte Carlo, spre fabrica de bani a monegascilor am putea zice. Abia cand vezi ceea ce te inconjoara aici iti explici de ce peste 17.000 de persoane s-au inghesuit pe un singur km patrat de stanca. Nu stii la ce sa te holbezi mai repede: la masinile care trec agale pe langa tine sau la expozitia de yahturi aliniate una langa alte de nu ai unde arunca un ac. Ghidul ne turuie intr-una care yaht al carui seic este, dar fara nicio importanta informatia, toate ambarcatiunile erau la fel de stralucitoare.

Ne dezlipim cu greu de aceste bijuterii si dam o fuga la Cazinou unde ne-am bucurat ca nu suntem cetateni ai statului Monaco si ca putem juca. Va dati seama ca trecusera multi de-alde coate goale pe acolo, asa ca pentru acest gen de turisti au incropit un Cazinou in hol, unde cu cativa euro iti puteai face damblaua. Nu ma pasioneaza, asa ca am beneficiat de acest timp vizitand frumoasa gradina exotica din apropiere. Sincer, nici daca imi luam notite nu cred ca reuseam sa va reproduc acum ceva denumiri ale speciilor vazute, asa ca ramane sa le admirati la fata locului.

Ce ar mai fi de spus despre Monaco? Poate sa amintim de cei 3.34 km ai circuitului de Grand Prix, pe care pilotii trebuie sa ii parcurga de 78 de ori pentru a vedea in fata ochilor steagul de sosire sau despre lifturile pe care le poti folosi pentru a te deplasa pe cele 5-6 niveluri ale orasului pe verticala.

Dupa o asa zi nu pot decat sa ma intreb de ce nu sunt si eu “fata lui tata” si sa pot ramane acasa la Monaco cat doresc…. dar macar AmFostAcolo!

ps: imi cer scuze pentru lipsa fotografiilor, dar din aceasta excursie am numai amintiri imortalizate de o “bijuterie clasica”.

Trimis de mirelab in 18.05.09 10:32:28

VIZUALIZĂRI: 5421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

lizuk
[11.09.09 00:29:06]

Sper sa nu fie cu suparare daca o sa adaug eu niste poze de aici

lizuk
[11.09.09 00:59:57]

Ce as vrea sa adaug la review-ul tau: Monte Carlo e cu totul alt oras in perioada Circuitului de Formula 1. Asa ca cine vrea sa vada Principatul asa cum e el, linistit, elegant, ingrijit sa vina oricand altcandva dar nu cand e concursul. Eu, cel putin, am fost socata de schimbare: panouri amplasate pe drumul ce duce spre Palat, care ascundeau restul orasului (ca sa nu poti vedea ce se intampla pe piste daca nu aveai bilet), puhoi de oameni in gara si in pasajele din zona, circulatie blocata si tineri care stateau tolaniti pe spatiul verde.

mirelabAUTOR REVIEW
[11.09.09 08:55:13]

Multumesc pentru fotografii, am tot zis ca le scanez pe cele clasice, dar...

lalena
[26.09.09 13:38:31]

Subscriu la cele spuse de tine, minunat Monaco pacat ca aici am stat doar cateva ore... suficient insa pentru a face cateva poze superbe.

Cristian_h*
[14.11.09 09:18:33]

cum sa lipseasca aceasta melodie de aici :

[14.11.09 09:47:34]

SUPERB!! "Monaco - on est tout seul a monde - tout est bleu, tout est beau"... - ce frumos!

cristian, tin sa te anunt ca esti pe lista acelor muulte motive pentru care nu ajung sa avansez cum as vrea cu dezvoltarea site-ului! Melodiile alese de tine imi transmit o stare de suflet deloc potrivita si adecvata lucrului!!!

Cristian_h*
[14.11.09 10:02:44]

) Web e weekend, relax, viata e scurta si plina de probleme, hai sa ne bucuram de ea, site-ul mai poate astepta!!! Numai bine!

buburuzica
[14.11.09 10:16:02]

@mirelab

Foarte utila informatia ta, nu stiam ca mai exista un cazinou, in afara celui oficial. Noi am intrat in cel oficial, in haine de turist si contra unei sume nu foarte mari, l-am putut vizita (atentie, se viziteaza inainte de ora 20).

@lalena

Esti sigura ca, in poza nr 6 este cazinoul si nu hotel de Paris?

mcosmin
[31.12.09 18:46:48]

Acum cativa ani am facut o plimbare nocturna de cateva ore prin Gradinile Exotice, cu plante minunate, iar catre mare era o statuie a marinarilor. Am coborat cu liftul si ne-am trezit chiar pe pista circuitului. Portul era plin de vase, unul mai frumos ca altul. Familia regala dormea, asa ca a trebuit sa fim mai putin galagiosi, cel putin asa ne spunea unicul politist aflat acolo. Am ramas cu amintiri foarte placute de acolo. Pe vremea aceea nu dispuneam decat de un aparat foto cu film, dar asta e...

ancamariagadea*
[07.01.10 13:02:58]

Minunata aceasta destinatie! Am poposit si eu aici o singura zi, in august 2002, si am ramas fara cuvinte: panorama asupra orasului, Cazinoul, Palatul, Muzeul Oceanografic!!!, Gradinile Exotice, curatenia, civilizatia, bunul gust... Trebuie vazut macar o data-n viata!

Kyandra
[05.04.10 15:10:51]

Un vot si de la mine...superb! Monaco este inca pe lista de "dorinte catre Mos Craciun":), alaturi de Iordania si India, insa sper ca o sa fiu cuminte anul asta si Mosul sa nu ma uite....

alinviola, buburuzica, Cristian_h*, Kyandra, lalena, lizuk, mcosmin, mirelab
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Monaco: