ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2017
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 23.10.13
MAR-2017

Am dat o fuga pe Coasta de Azur

Cand spui Coasta de Azur, in mod automat gandul ti se duce la statiuni opulente, lux, cazinouri, masini cu multi cai putere si multe zerouri in coada, plaje superbe, cluburi si magazine exclusiviste, iar lista poate continua tot asa.

Coasta de Azur sau Riviera Franceza cu o lungime de 120 km este regiunea de coasta a Frantei cu deschidere la Marea Ligurica, care se continua spre est cu Riviera Italiana prin Principatul Monaco. Este unul din cele mai exotice si mai cautate locuri din lume, o destinatie turistica pentru orice perioada din an, clima prietenoasa facand ca zona sa fie la mare cautare chiar si iarna cand temperaturile se invart in jurul a 15°C.

Relieful abrupt intalnit face din aceasta coasta sa fie cu adevarat special. Alpii cu inaltimile lui deloc de neglijat se termina brusc in mare, formand in acest mod o multime de golfuri si o deosebita faleza. Aici intalnim unele dintre cele mai exclusiviste statiuni turistice: Nice, Cannes, Saint Tropez sau Marseille.

Ma voi rezuma mai mult la Monaco, pentru ca pe aici am reusit sa-mi petrec timpul in aceasta zi.

Principatul Monaco, al doilea cel mai mic stat din lume dupa Vatican, cu o suprafata de numai 2 km² este unul dintre cele mai cunoscute destinatii turistice de pe Riviera Franceza, un loc in care frumusetea, luxul rafinamentul si opulenta merg atat de bine impreuna. Curiozitatea face din noi muritorii de rand sa ne taram trupurile si sa ne amaram sufletele, marind ochii cat cepele si intrebandu-ne: Cum au reusit ei si noi nu? Ce au ei si eu nu am? Este aproape imposibil sa nu te incerce vreun sentiment de frustrare sufleteasca atunci cand vezi cata bogatie poate sa existe intr-un spatiu atat de mic.

Monaco este impartit in patru subdiviziuni administrative:

Monaco-Ville sau orasul vechi, amplasat pe un teren stancos ce se intinde in largul Marii Mediteraneene. Aici se afla Palatul Princiar din Monaco, Catedrala Saint Nicholas si Muzeul Oceanografic, locuri absolut fantastice care trebuiesc vizitate neaparat

La Condamine

Fontvieille – o zona mai nou construita

Monte Carlo – de multe ori se face confuzie cum ca acesta ar fi capitala statului Monaco. Casinoul din Monte Carlo, plaja Larvotto si prezenta multor cluburi si magazine excusiviste, fac din zona aceasta sa fie un real furnicar pentru turisti.

Datorita unui regim financiar extrem bland cu averile marilor bogatasi din lumea intreaga, Monaco s-a transformat intr-un adevarat paradis fiscal. Statul nu impune nici un impozit pe venit, impozitul pe profit este redus semnificativ, iar locuitorii acestuia nu platesc taxe (banii la buget vin din cazinouri).

Monte Carlo sau paradisul opulentei, este simbolul luxului dupa parerea multora si a mea, cu o suprafata de numai 0.61 km². Cu al sau faimos Grand Casino, orasul aduna cei mai bogati oameni din lume.

In scurta mea vacanta din nordul Italiei, am dedicat o zi Principatului Monaco cu al sau Monte Carlo si a unei mici portiuni din coasta Marii Ligurice.

Am ajuns in Monaco cu masina, venind dinspre Milano, traversand o zona muntoasa superba cu varfuri muntoase inalte de-o parte a drumului si apele marii de cealalta parte. Drumurile sunt wow, iar asta nu-i vreo noutate.

Menton este prima statiune turistica pe care am intalnit-o imediat dupa ce-am trecut frontiera in Franta, un oras in care italiana este mai vorbita decat franceza. Menton este un oras curat, bine ingrijit, cu o faleza absolut superba si plaje pietruite.

Cu cat ma apropiam mai mult de Monaco, cu atat peisajul se schimba vizibil, incepand cu masinile pe care le intalneam in trafic. Ajungand in principat, am intalnit stradute inguste, dar curate, ocupate cu motociclete si autoturisme cu multi, multi cai putere. Parcarile reprezinta si aici o problema, gasirea unui loc disponibil fiind o adevarata aventura. Chiar si cu multele parcari subterane de care dispun, problema tot persista.

Recomandabil de a vizita Monaco-ul este la pas ori cu ajutorul autobuzelor Hop-on, Hop-Off. O plimbare pe jos pe stradutele cochete, nu poate fi decat o delectare in adevaratul sens al cuvantului. Am fost placut impresionata de strazile impecabile, cladirile adevarate opere de arta si spatiile verzi atat de bine intretinute, cu o vegetatie luxurianta generoasa in ciuda spatiului ingust.

Masinile intalnite pe strazi sunt reprezinta un obiectiv turistic in sine. M-am simtit atat de bine si in acelasi timp ciudat, cand masini luxoase opreau la zebra pentru a-mi acorda prioritate de trecere. Olala…

Cazinoul din Monte Carlo este principala atractie a zonei, amplasat intr-o cladire cu aspect aristocratic, adunand ochii curiosi ai turistilor veniti sa-si incerce norocul. In holul central al casinoului se poate intra gratuit. Daca vrei sa ai acces in Sala Ruletelor, trebuie sa achiti o taxa de 10€, iar telefoanele si aparatele foto sunt strict prohibite.

Imediat in lateralul cazinoului, intalnim si Opera din Monte Carlo, o cladire deosebita din punct de vedere arhitectural, cu decoratiuni, basoreliefuri si sculpturi absolut deosebite.

In dreapta cazinoului, intr-o cladire de-o eleganta si un rafinament cum rar mi-a fost dat sa vad, se afla Hotelul de Paris care se pare ca a fost primul hotel din Europa. Construit inca din anul 1864, pune la dispozitia clientilor chiar de o crama proprie. Mi-ar fi placut sa-l vad si din interior.

Coborand treptele spre faleza inferioara, peisajul se schimba in totalitatea, lasand in urma cladirile si magazinele rezervate doar celor care n-au grija banilor, am descoperit un cu totul alt peisaj dominat de ambarcatiuni private si vase de croaziera ancorate la mal, parca asteptandu-ma. Ce mai, mi-am confirmat inca odata ca aici este Raiul pe Pamant.

Sa nu credeti ca a strabate strazile in lung si-n lat este o treaba usoara. O multime de trepte trebuiesc escaladate in sus si-n jos, ai nevoie de o forma fizica de invidiat. Noroc cu lifturile publice care fac legatura intre strazile terasate. Da, ati auzit bine, in Monaco sunt lifturi publice, cu ajutorul carora iti usurezi munca ???? Mergand pur si simplu pe strada am dat de unul care m-a scutit de cateva zeci de trepte.

Am facut o plimbare (pe jos) chiar si pe circuitul de Formula 1, unul din cele mai prestigioase ale intregului campionat dar si unul dintre cele mai periculoase datorita pistei foarte inguste.

Dupa cateva ore de hoinareala printre bogatii lumii, am revenit cu picioarele pe pamant si-am facut stanga-imprejur, de asta data ruland o buna parte pe faleza marii, luand la rand orasele-statiuni italiene precum: Ventimiglia, Bordighera, Termini si Sanremo locul desfasurarii celebrului Festivalul anual de muzica italiana, Savona si pana la Geneva, de unde ne-am indepartat de mare si am luat-o in sus spre Milano.

Am ramas placut impresionata de locurile vizitate, de opulenta pe care-o vezi la orice colt de strada, de eleganta si luxul de bun gust ale acestui mic stat si cu gandul la revenire. Privelistea absolut superba cu Alpii in spate si marea in fata fac din aceste locuri sa fie de neuitat.

Trimis de angela_tudose in 09.05.17 20:42:44
Validat / Publicat: 09.05.17 21:53:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MONACO

VIZUALIZĂRI: 2369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angela_tudose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

zlatna [10.05.17 08:53:19] »

@angy12: felicitări pentru articol. Pot să spun că odată cu tine am fost şi eu în Monte Carlo (citind articolul). Am o rugăminte, la poze scrie o mică descriere să ştim şi noi (cei care nu am ajuns încă pe acolo) la ce ne uităm, că am văzut nişte clădiri extraordinare şi nu ştiu ce sunt (de exemplu în poza P04).

Toate cele bune şi multe concedii reuşite.

Carmen Ion [10.05.17 10:13:19] »

@zlatna: În P04 este cazinoul dar în P06 tot cazinoul, fotografiat din spate, din grădină.

zlatna [10.05.17 12:02:54] »

@Carmen Ion: Mulţumesc.

Carmen Ion [10.05.17 12:14:24] »

@angy12: Frumos articol, felicitări! Cu lifturile am urcat și am coborât și noi, e modalitatea cea mai comodă de deplasare. La Palatul Princiar nu ați ajuns?

Dana2008 [10.05.17 19:47:58] »

Felicitari pentru articol și fotografii!

Frumoasă destinație turistică!

Călătorii plăcute!

angela_tudose [10.05.17 20:49:50] »

@Dana2008: Multumesc frumos Dana pentru aprecieri! ????

angela_tudose [10.05.17 21:57:28] »

@Carmen Ion: Multumesc frumos Carmen! Intr-adevar treaba asta cu lifturile e o treaba buna. La cat de mult e de urcat si coborat...

angela_tudose, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Monaco: