ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2011
JUN-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Prea frumos, prea scurt

Am fost intr-un week/end prelungit in superba Venetie. De cand treci podul care o leaga de continent simti ca ceva este diferit, iar dupa ce iei vaporetto si iesi din zona mai noua, intri intr-o alta lume, cu canale, palate, poduri si podulete si iti doresti sa te pierzi printe canale si strazi intortocheate si inguste.

Am incercat sa vizitam cat mai multe obiective cunoscute mai mult sau mai putin, dar nu am ajuns sa vedem nici macar jumatate din ceea ce ne propusesem.

Am vizitat o groaza de biserici, dar cel mai mult mi-a placut Basilica Maria Gloriosa dei Frari care este imensa, avand in mijloc un fel de insula separata de restul bisericii pe trei laturi, cu vedere catre altarul principal, loc unde sta corul. Picturile, ornamente de pe pereti, sculpturile, bazoreliefurile sunt impresionante si prin dimensiune lor te fac sa te simti mic si un pic pierdut intr-un lacas la gigantilor.

M-a impresionat si Palatul Dogilor, cu Scara de Aur, Scara Gigantilor si toate picturile lui Tintoretto, Tizziano si a altor mari artisti. Merita sa faceti turul secret pentru a asculta povesti despre evadarea lui Casanova si a vedea o parte mai putin stralucitoare ca aspect a acetui magnific edificiu.

De asemenea o alta locatie care mi-a mers la suflet Scuola Grande din San Rocoo, la etaj nu stiam daca sa ma uit la tavan (acoperit cu tablouri), la pereti, sau la sulpturile in lemn asezate de-a lungul salii mari. Cred ca poate fi considerata mostenirea lui Tintoretto. MERITA VAZUTA

Casa lui Carlo Goldoni este ceva obisnuit, merita vazuta doar de cei care admira opera sa.

Galeriile Academia - Splendide

Intr-un cuvant am plecat cu durere de picioare si cu gatul stramb de atata uitat la tavane si pereti.

Trimis de raluca sassu in 12.07.11 17:17:00
    Validat / Publicat: 12.07.11 18:17:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Sicilia

VIZUALIZĂRI: 2288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca sassu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: