ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2009
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 04.05.09
DEC-2007

la PMM* = 33 USD

Loc de pornire ptr scufundari

Citind impresiile celor dinaintea mea, nu pot scrie altceva decat ca le confirm: asa e, mancarea nu exceleaza, doar specialitatile pe care bucatarii le pregateau in fata ta au avut un gust mai deosebit si masa de Craciun a fost mai buna decat in restul zilelor mai ales ca au fost ornamente din fructe si legume frumos mestesugite.

Eu a-si vrea sa va scriu despre o activitate pe care mi-as dori sa o mai repet: scufundari in Marea Rosie (scuba diving).

Am fost "racolati" de la piscina de Salah un "specialist in scufundari " de la centrul de scufundari: PICASSO. Am fost 4 persoane: 2 femei si 2 barbati cu varsta intre 43 si 57 de ani si a 2-a zi dupa un drum de aproximativ 1 ora cu un yacht am ajuns in larg in locul in care erau ancorate destul de multe ambarcatiuni din care plonjau in mare unii pentru snorkeling (ochelari, tub pentru respirat si labe ptr. inot) iar altii pentru scuba diving (echipament complet: costum de scafandru, cu tub de oxigen, cu o centura de plumb (cred) care cantareau enorm din punctul meu de vedere, dar care erau absolut necesare.

Dupa starea de panica peste care a trebuit sa trec in clipa in care m-am gandit ca daca i-mi iese tubul de oxigen din greseala, o sa ma inec, cu ajutorul sfaturilor mai mult decat profesioniste ale instructorului egiptean (altul decat Salah) m-am relaxat (relativ) - cel putin am inceput sa respir ca un om normal si nu ca un atlet care tocmai a alergat 5000 de m intr-un timp record si am inceput sa ne scufundam. Cu o mana instructorul ma tinea pe mine de o mana, iar cu cealalta mana pe sotul meu (care oricum era mult mai curajos decat mine) iar dupa ce ne-a aratat semnele care trebuiesc facute in apa cu mana in functie de situatie: OK, "vreau sa mergem mai jos", vreau sa mergem la suprafata", "ceva nu e OK" si cum sa ne eliberam de durerea fulgeratoare pe care o simiti in urechi cand presiunea devine prea mare: prin masca de oxigen sa-ti strangi nasul cu 2 degete, foarte tare, pana simiti ca durerea a trecut, am inceput sa inotam avand in jurul nostru o lume fantastica: corali de diverse culori, forme, consistente si pesti de dimensiuni si culori cum vezi doar in documentarele NATIONAL GEOGRAFIC.

Nu am cuvinte sa descriu frumusetea celor vazute si senzatia pe care nu o poti compara cu nimic altceva!!! A fost minunat! Dupa un pranz servit pe yacht si un drum de aproximativ 1h, la a 2-a scufundare avand deja "experienta" fiind mult mai relaxati ne-am putut bucura si mai mult de cele vazute. Drumul a continuat pana la INSULA PARADISULUI pe care nu prea ai ce sa vezi, dar apa din jurul insulei are o culoareeeee! Noi am facut baie si era cred in jur de 25 grade (26. 12. 2007) Oricum apa marii nu scade am inteles sub 22 grade (altfel ar murii coralii?! )

Si ca o chestie cel putin ciudata: stiti ce trebuie sa aplicati pe partea interioara a ochelarilor cu care faceti scufundari, pentru a vedea totul foarte clar? SCUIPAT!!! Pe care trebuie sa-l intindeti bine pe toata suprafata ochelarilor. Eu am lasat un coltisor "netratat" si cand am incercat sa ma uit pe acolo nu mica mi-a fost surpriza ca se vedea ca prin ceata.

Apropo, ca sa faci scufundari nu trebuie sa stii sa inoti!!!! Prietenul nostru care avea 57 de ani nu stia sa inoate, dar foarte curajos nu a renuntat la aceasta experienta.

In incinta complexului Desert ROSE se afla centrul de scufundari PICASSO care are instructori excelenti, cunoscatori buni de limba engleza.

Dupa o astfel de experienta, plimbarea de a 2-a zi cu un submarin unde prin hublouri vezi doar pesti si corali gri si eventuali negrii, nu m-i s-a mai parut deloc interesanta.

Asa ca daca ajungeti aici: FACETI SCUFUNDARI!!!!!!!!!

Trimis de edith simon in 07.05.09 16:46:55

VIZUALIZĂRI: 3158 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edith simon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

ghecamelia
    [17.11.09 08:07:09]

Dupa multe cautari in a-mi petrece vacanta de iarna undeva... la un "buget de criza"... dupa multe oscilatii intre kusadasi (hotel Sealight) si egipt. Am ales caldura, piramidele... si o oferta super avantajoasa... 335Euro/pers cu toate taxele incluse la acest hotel Desert Rose (5 stele+AI) din 9 - 16 ianuarie. Daca mai vrea cineva cred ca mai sunt locuri... si poate ne vedem pe acolo.

adri-nico
    [30.10.11 16:05:03]

salutare! Era sa ridic repede degetele sa zic "eu"... dar am vazut ca e de-acum 3 ani ecoul.

@Edith. Cautind povestile de la Machu- Pichu am dat si peste acest review.

Frumos scris. Am facut si eu scufundari in Punta Cana, fara sa stiu sa inot dar de datul cu scuipat pe ochelari, nu am auzit, zau!

S-auzim de bine!

(ma mult la urmatorul)