ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2022

Către satisfăcător

la PMM* = 33 USD

încărcat de pe telefon!

Prima data în Egypt

Desert Rose, prima data în Egipt. După un zbor de 2 h și 50' am ajuns în Hurghada. Am fost un autocar întreg ce mergea la Desert asa ca am plecat repede spre hotel cu un ghid care vorbea și limba romana.

despre SERVICII

Am ajuns la hotel un autocar de romani și încă unul de străini, ceea ce a dus la o așteptare cam de 1 h pt a primi camerele. Ora în care ghidul ne-a prezentat excursiile și câteva detalii despre hotel. Ideea este ca era târziu, în jur de ora 19 eram obosiți cu toții si ne era și foame asa ca am plecat sa mâncăm, ulterior ne-am luat cardurile de acces de la recepție și ne-am făcut cazarea.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele necesita renovare. Am fost cazati în corpul 7000 cel cu recepția la et 1. Nu ne-a plăcut deoarece nu aveam balcon și se auzea gălăgia din recepție, în schimb prindeam Wi-Fi în camera. Am coborât sa ne schimbe camera cu 10$ în pașapoarte. Au spus ca nu au camere dar ne schimba a doua zi după ora 14. În corpul 3000 cel din mijlocul resortului, era aproape de tot: restaurant, plaja, piscine, baruri. Corpul 7000 e cel mai departe, trebuie sa străbați tot resortul sa ajungi la plaja. Camera potrivit de mare în ambele locuri, cu același tip de mobilier din lemn masiv dar care necesita recondiționare. Gresie în camera și baie, dar se vede ca au trecut ceva ani de la renovări. În schimb lenjeria și prosoapele imaculate se schimbau zilnic, se face curat în camera zilnic cu aducerea de cele necesare în minibar (1 apa minerala mica, 1 suc la cutie mic, 2 cola și 1 sprite) și în primul rand apa plata care o foloseam și la spălat pe dinți ????. Bineînțeles am lăsat zilnic pe pat 1$ iar băiatul de la curățenie ne pândea cum plecam la plaja ne aranja camera, când veneam la prânz găseam tot felul de figurine pe pat și totul igienizat. Nu va așteptați la luxul din alte părți, de ex din TURCIA, dar este ok pt prețul plătit.

Am plătit în tara pt camera cu vedere la piscina, au fost câțiva euro dați aiurea deoarece în corpul 3000 am avut camera cu vedere la gradina dar era mai bine pt ca nu bătea asa tare soarele și era mai liniște.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul principal, The Palm era mai bine aprovizionat la cina lucru perfect normal deoarece atunci toată lumea era la masa. Ziua poți ciuguli cam la toate barurile :hamburgeri, hotdog, prăjiturele, înghețată, etc. Nu pot spune ca am mâncat ceva ce nu am mai mâncat, dar ceea ce am ales a fost gustos. Nu asa multe feluri dar nici nu rămâneai nemâncat. Se servea zilnic peste, pui la grătar sau curcan, rata, tot felul de mici de ai lor, vita în mai multe feluri. Nu cred ca oriunde ai merge la allinclusive poți spune ca pleci nemâncat. Nu prea au multe salate, în schimb am mâncat pepene rosu și verde pe saturate. Am făcut rezervare la a la carte la El Delfino cu specific pescăresc dar nu ne-a impresionat mâncarea.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja și marea fac toți banii pt ca nu depind de flux și reflux. Au o laguna artificiala și te poți bălăci în voie oricand. Marea Roșie este foarte sărată și frumoasa din cauza coralilor și pestisorilor. Va recomand papuci de înot nu din cauza coralilor ca în laguna nu sunt, ci din cauza aricilor sau a unor vietăți tepoase de pe fundul apei. Soțul s-a pricopsit cu 2 țepi în talpa pt ca i-a fost lene sa se încalte.

La ora 19 este bezna cel puțin în perioada în care am fost noi, mijloc de iunie. Asa ca la ora 18 salvamarii fluiera și scot lumea atât din mare cât și din piscina. Asa ca balaceala multă dimineața când răsare soarele în jur de 4:30 (pt cei matinali) și chiar este cald de făcut plaja. Pe plaja sunt 2 baruri :1 în zona de umbrele și unul la mijlocul pontonului unde poți ajunge și innot. Găsești umbrelă și șezlong la orice ora pt ca sunt in jur de 400 asa ca mergeți la plaja când doriți.

Când am mers în excursie la Cairo am fost trei sferturi romani în autocar. Am mai întrebat lumea cu e la alte hoteluri mai luxoase și ziceau ca nu au prea făcut baie în mare deoarece nu aveau laguna și marea se retrăgea 200 de m și era apa foarte mica. Asa ca noi cu acest scop am ales acest hotel pt plaja și mare. La piscina am făcut 2 poze și atât, nu va pot spune decât, ca sunt frumoase, curate și au diferite adâncimi (nu am făcut baie acolo deloc????)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Seara stăteam la barul de lângă restaurant, a fost discoteca, beach party este și un amfiteatru mare dar nu am fost. Zilnic echipa de animație te invita pe plaja la diferite activități, dar nu am participat, am vrut sa stam relaxați.

Trimis de ana mari in 28.06.22 23:31:05
Validat / Publicat: 29.06.22 00:12:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4248 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana mari); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

doina-goga*PHONE
    [14.08.22 23:09:10]

Cam mica nota pt un resort iconic pt Hurgada! . Am fost in 17 Iunie... erau toate florile inflorite. multa verdeata -un areal intreg... ne-au incantat!!! La 2000 am stat... in buricul resortului... aveau si bazin de înot pe lânga cele 3 piscine si laguna, marea calda, loc separat de joaca pt copii... toate facilitatile pt un sejur la malul marii.

In ce priveste mancarea e vorba de raportul calitate -pret... vrei meniu bogat -mergi la un resort de peste 1000 de euro de persoana... aici sta diferenta... nici nu am apucat sa degustam toate preparatele intr-o saptamâna!!!... dar fiecare cu gusturile lui!!! .

Am venit acasa cu amintiri extraordinare cu gândul la vegetatia luxurianta din resort!!!

Drumuri bune si vabante frumoase va doresc!

ana mariPHONEAUTOR REVIEW
    [15.08.22 17:03:37]

@doina-goga*: Fiecare cu părerea lui, eu am spus ca este loc și de mai bine mai ales în privința camerelor. Depinde fiecare cu ce face comparatie????????

nicole33
    [15.08.22 17:41:57]

@ana mari:

Întotdeauna este loc de mai bine.

Hotelul nu are toate camerele renovate, însă le vinde pe toate la acelaşi preţ, ceea ce nu mi se pare corect.

Depinde fiecare cu ce face comparatie

Da, contează şi termenii de comparaţie avuţi în baza experienţelor turistice anterioare, dar aşteptările mai trebuie corelate şi cu preţul plătit.

ana mari, doina-goga*
    Alte impresii din această RUBRICĂDesert Rose Hotel: