ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
ÎNSCRIS: 29.04.11
JUL-2011

Valea Mariei – o experienta frumoasa

Valea Mariei – o experienta frumoasa

Statiunea Montana Ranca se afla in nordul judetului Gorj, pe versantul de sud al Muntilor Parang. Din orasul Novaci se fac 20 de km pana la intrarea in statiune pe DN67C (drum denumit si Transalpina sau Drumul Regelui). In ultimii ani, prin concesionarea unor terenuri, in statiunea Ranca s-au construit un numar foarte mare de vile si inca continua. Nu peste mult timp, Ranca, o minunata statiune amplasata intr-un decor natural, va deveni o adevarata perla a Parangului si a turismului romanesc. Ea ofera vizitatorului clipe unice si amintiri de neuitat.

Acolo unde se pare ca varfurile brazilor vesnic verzi ating cerul, unde aerul este pur, inmiresmat, unde susurul izvoarelor se intalnesc cu clinchetul talangilor, unde oamenii iti zambesc binevoitori, la o altitudine de 1600 m deasupra nivelului marii se afla renumita statiune montana „Ranca”, straveche vatra de pamant romanesc cu locuri de neasemuite frumuseti. Drumul serpuieste printre paduri de fagi si brazi si stanci incremenite de vremuri memoriale, ca niste haiduci legendari. Vaile impadurite si coamele golase ale muntilor se infratesc in zona cu oglinda cerului. Toate la un loc conturand imagini care rasfata ochiul privitorului.

Masivul Parang cu muntii reuniti intr-un lant de o frumusete si o originalitate fara egal, cu varfurile lor semete fac din aceasta statiune o poiana de vis. Muntii Parâng fac parte din Carpatii Meridionali, grupa muntoasa Parâng-Sureanu-Lotrului, fiind cea mai mare ca suprafata dintre masivele muntoase ale României. De la est la vest masoara aproximativ 50 de km iar de la nord la sud circa 25 km. Muntii Parâng sunt delimitati la vest de Valea Jiului, iar la est de râul Oltet si râul Lotru. La nord sunt delimitati de Muntii Sureanu, prin valea râului Jiul de Est. Spre sud, delimitarea este facuta de sirul depresiunilor Novaci, si Baia de Fier. Sunt strabatuti de cea mai înalta sosea de la noi din tara, Transalpina, care ajunge pâna la altitudinea de 2.200 m, oferind imagini rar întâlnite.

Revenind la Pensiunea Valea Mariei, recunosc influenta postarilor de pe site-ul AFA si curiozitatea de a vizita aceasta minunata zona. Asa ca am rezervat o camera cu pensiune completa pt. 3 zile.

Drumul: inca de la iesirea din Novaci incepe aventura foarte placuta pe Transalpina, cu peisaje unice, care de multe ori iti dau impresia ca plutesti printre nori. Sunt 18 km. de serpentine pana la intrarea in statiunea Ranca. Pensiunea Valea Mariei se vede de la distanta, fiind amplasata la intrarea in Ranca.

Ajungand pe la ora 12.30 am parcat masina in fata intrarii in pensiune (tinand cont ca vila are 10 camere disponibile, oferta de locuri de parcare este cel putin dubla) si am fost intampinati cu multa caldura de gazda, invitandu-ne inauntru.

Ne-a fost repartizata camera nr. 10, aflata la ultimul etaj, avand o priveliste de vis. Camera am gasit-o curata, cu lenjerii impecabile, tv LCD, mobila de buna calitate, balcon imens, baia cam inghesuita cu consumabile de rigoare (pe langa prosoape, sapunuri, hartie igienica aveau si betisoare pt. urechi si dischete pt. demachiat).

Mancarea: asa cum au remarcat toti care au servit aici masa, trebuie sa apreciez in mod deosebit acest punct forte al pensiunii, orice fel de mancare am consumat a fost foarte gustos, bine preparat si cantitativ suficient. Remarc painea facuta in casa, sunca de porc de la micul dejun, telemeaua etc.

Curatenia in camere si pe spatiile comune se facea discret si bine.

Distractia la Valea Mariei este foarte variata: terenuri de minifotbal, tenis de masa, tobogane, tiroliana, leagane, telescop spatial, sala de gimnastica cu aparate, biciclete, ATV-uri (unele contra cost). In statiune se pot face plimbari pe jos pt. a consuma caloriile acumulate si pt. a admira privelistea deosebita.

In incheiere sa fiu un pic carcotas as mentiona si minusurile pensiunii. In sifonierul din camera nr. 10 nu erau decat 2 umerase, veiozele de langa pat nu functionau din cauza intrerupatoarelor de pe fir, cabina de dus cu hidromasaj doar de decor pt. ca apa nu are suficienta presiune, lipsa unei etajere la baie.

Tragand linie, asa cum am si pus titlul, Valea Mariei – o experienta frumoasa.

Pe care promit ca o s-o repet cat de curand.

Trimis de dpavel in 07.07.11 15:12:14
Validat / Publicat: 07.07.11 16:18:40

VIZUALIZĂRI: 2218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dpavel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 urcus pe Transalpina
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Marian Preda
    [08.07.11 19:19:05]

Pavel!

Ma bucur sincer ca ,,ai avut o experienta frumoasa ''!

M-as bucura mai mult ca turistii acestei locatii (si nu numai...) sa-si petreaca un MINI-CONCEDIU fara tensiuni, sa se relaxeze, sa se ozoneze, sa-si ,,clateasca '' sufletul, fara incordari mentale sau fizice!

Oameni buni, plecati in CONCEDIU, NU in INSPECTIE!!!

Nu este cazul tau, in care ai dezvaluit ,,amanunte'' interesante, sunt convins ca administratorul pensiuni, v-a tine cont de aceste disconforturi.

Vacante frumoase!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    [08.07.11 20:02:25]

Sincer, am avut un minisejur foarte relaxant, linistit si chiar nu m-a indispus nimic.

Remarcile la minusurile de la Valea Mariei nu au fost decat un mic semnal, care se pot indrepta cu foarte putin efort din partea gazdelor, care dupa parerea mea sunt de nota 10.

-Vacante frumoase!

[10.07.11 11:47:17]

Vin cu o precizare care de fapt este vizibila intr-o poza atasata de mine, pensiunea Valea Mariei este cotata cu 3*, iar restaurantul Valea Mariei este cotat cu 4*. Clasificari care sunt reale din toate punctele de vedere.

[06.09.11 00:26:51]

Din păcate cu o mare întârziere, am aflat că şi la acest articol, autorul a folosit surse de inspiraţie externe, nemenţionate în text, şi nici porţiunile 'împrumutate' (de aici şi de aici) nu le-a delimitat cumva de impresiile proprii (câte or fi)...

Drept pentru care au fost retrase toate PMA aferente. Cine crede că totuşi merită votat, o poate face, dar valoarea va fi doar simbolică.

Datorită vechimii mari, nu recurgem şi la alte sancţiuni.

[06.09.11 14:22:31]

Daca tot ai ajuns la concluzia ca nu am relatat impresii proprii, as dori sa stergi tot ce consideri ca nu-mi apartine (valabil pt. toate review-urile unde am fost sanctionat) sau stergerea in totalitate a acestora.

Cred ca mai corect era sa cenzurezi ceea ce am postat din alte surse. Eu am folosit aceste informatii din dorinta de a informa cat mai bine pe cititorii acestui site, care (ca si mine), doresc sa poata face alegerea potrivita.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    [06.09.11 14:37:29]

@dpavel, cu sau fara voie (inclin sa cred ca fara) ai incalcat o prevedere din regulamentul nostru, care solicita explicit delimitarea clara a textelor/fragmentelor preluate din alte surse, precum si 'dezvaluirea' obligatorie a surselor de inspiratie, fie acestea tiparite sau on-line. Pentru ca asa este corect atat fata de cititorii nostri, cat si fata de respectivii autori.

Ceea ce sugerezi tu sa facem ar fi si inutil, si poate copilaresc aproape...

Mult mai util ar fi sa intelegi regulile si sa le respecti. In special pentru ca necunoasterea unei legi/reguli nu te exonereaza nici de necesitatea respectarii ei, nici de eventuale sanctiuni, in cazul ca esti prins incalcand-o.

Mie personal imi place si cum stii sa scrii fara materiale ajutatoare, trebuie doar sa depui ceva mai mult efort. Si incerc sa mai subliniez inca odata: nu e interzis sa te inspiri (o fac si altii, dar respectand regula de mai sus!), ci doar tentativa de a ascunde ca ai facut-o.

Asadar, lasa necazul la o parte si mai bine pune-te serios pe treaba sa ne dovedesti cat de bun poti fi!

[06.09.11 14:50:22]

O. K.