ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2011
ÎNSCRIS: 24.06.11
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 4&6

Al treilea an la AquaFantasy

Ca impresii... nici nu stiu cu ce sa incep. Pot sa va marturisesc ca este al treilea an consecutiv cand merg aici. Sunt mai multe motive pentru care fac acest repetir: mergem in vacanta pentru odihna, leneveala, confort impreuna cu cei doi copii de 4 si 6 ani, conditiile de cazare, facilitatile hotelului sunt foarte bune iar pretul imbatabil. Ne-am format o obisnuinta sa innoptam la Canakkale (Hotel GrandAnzac) la dus si la Edirne (Hotel Saban Acikgoz) la intoarcere. Sunt doua ocazii de shopping si degustare a vietii in Turcia. Cand ajungem la hotel nu prea mai avem chef de astfel de activitati. Anul acesta am fost intr-o plimbare cu vaporasul si intr-o vizita de 4-5 ore in Kusadasi.

AquaFantasy este o locatie care noua ne merge de minune. In primul rand copii nu se plictisesc: plaja dimineata si joaca la piscina de langa plaja cu tobogane, dupa amiaza distractie la piscina sau la Aquapark, seara minidisco si terasa. Resortul are spatii generoase, bar pe plaja, un alt bar cu terasa unde se servesc ziua gustari si seara se organizeaza petreceri.

Despre noi cei mari... cam acelasi lucru il pot spune. Plaja dimineata cu cafele, bere, etc de la barul de pe plaja, dupa amiaza piscine si Aquapark unde si adultii au ce face. Va recomand toboganul alb cel mai inalt si cel albastru cu "saniute". Seara plimbare, spectacole, terase.

Pentru bautorii de cafea recomand sa isi aduca de acasa un pachet doua de cafea daca nu vor sa plateasca extra 2,5 euro pe un expreso. In camera este un fierbator cu care se pot face ceaiuri, cafele, nes. De la baruri cafeaua o puteti servi sub forma de nes de la automatele din dotare. Recomand si aici ca sa "driblati" masina si cand curge apa sa o lasati sa curga pe langa ceasca. Multi sunt contrariati de lipsa unei cafele bune si a fresh-ului de portocale. Fata de alte locatii asemanatoare care au aceste bauturi incluse aici te costa vacanta cateva sute bune in minus. De banii astia cumperi bere, suc si cafea la discretie. Pe un alt topic era cineva care avea un buget de 1400 euro pentru 6 nopti pentru un hotel care sa ofere o cafea buna, bere la sticla si fresh. Noi aici am platit pe 10 zile cu earlybooking 1000 de euro. Calculati si voi si vedeti care este diferenta si cam cate bauturi se pot cumpara.

Fotografii nu prea am facut anul acesta... cel putin genul de fotografii cu hotelul, camera, barul, restaurantul, etc. In afara persoanelor"cu pretentii" nu cred sa mearga cineva acolo si sa nu fie multumit. Singurul minus este apa care nu se compara cu Mediterana din Antalya.

O recomandare buna ar fi ca la receptie cand ajungeti sa puneti 10 euro in pasaport si sa cereti o camera buna, cu vedere la piscina, mare, bineinteles, in functie si de tipul camerei pentru care ati optat. Vorbiti doar cu manager de receptie sau adjunct (intrebati de ILKER si spuneti ca aveti un prieten care a fost in iunie la inceput acolo si care l-a recomandat). Doar ei au putere de decizie si va pot schimba camera.

Bacsis pentru bellboy 5 euro, camerista 5 euro, la plecare bellboy 5 euro.

Va recomand ca in seara plecarii sa chemati o masinuta de la receptie si sa va carati grosul bagajelor la masina. Evitati ca a doua zi sa fiti intarziati de cazari si alte probleme ce pot intarzia masinuta pentru bagaje. Check-out simplu fara probleme.

Daca aveti si alte intrebari...

Trimis de ionutlatcan in 24.06.11 09:36:37
Validat / Publicat: 24.06.11 11:06:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side - Turan Prince Club

VIZUALIZĂRI: 3184 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionutlatcan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

paul2011
    [24.06.11 16:21:43]

ionutlatcan te rugam detalii cu privire la traseul cu masina, eventuale lucrururi pe care este bine sa le avem in vedere pe acest traseu (starea drumului, taxe, formalitati vamale), detalii cu privire la cazarea din edirne, daca la aquafantasy este apa de baut free in camera, sau contra cost. Se multumeste anticipat.

maria55 †
    [24.06.11 18:04:09]

@paul2011, daca doresti, pot sa te ajut eu, in legatura cu drumul, taxe, formalitati vamale, insa nu si cu amanunte despre hotel.

Astept solicitarea ta!

Maria55

lucsim
    [24.06.11 23:27:39]

"@ionutlatcan" Felicitari pentru alegerea hotelului! Cum ai reusit sa mergi 10 nopti cu 1000 euro? Te intreb pentru ca am vazut ca preturile pe camera sunt foarte mari. Astept raspuns deoarece imi place si mie locatia.

Multumesc anticipat!

[27.06.11 07:55:30]

Earlybooking - Februarie.

[27.06.11 08:03:48]

Traseul a fost pe ruta Giurgiu-Ruse-Razgrad-Targoviste-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli-Havsa-Canakkale-izmir-Selcuk-Kusadasi. Drumul la Bulgari are doua portiuni de 10 respectiv 25 km intr-o stare mai proasta dar circulabila. In rest drumul este bunicel, pustiu, si... din acte stiu eu... cel mai scurt.

Taxe: 2 Euro taxa pod, 7 euro rovigneta Bulgaria dus si 7 intors, 12 euro dus 12 intors taxa feribot Eceabat-Canakkale, 10 Euro card KGS pt autostrada.

La Edirne hotelul Saban Acikgoz pentru mine reprezinta o varianta superbuna pentru tranzit. Noi am platit tripla room 2 adulti si doi copii peste 4 ani 55 euro cu mic dejun inclus. Se merita sa se ajunga devreme in locatiile de tranzit pentru ca aveti ce vedea, face shopping, etc.

La AquaFantasy apa plata este free in camera. O data la doua zile iti aduce o sticla de 2l daca imi aduc eu bine aminte. Sincer sa fiu nu stiu sa fi baut mai mult de 2-3 ori apa in camera.

Razvanchivu
    [05.07.11 15:59:57]

Buna, as dori sa știu care este regimul restaurantelor a La carte. Trebuie rezervare, sunt contra cost, sunt scumpe? Multumesc mult

[06.07.11 08:48:31]

La restaurantele a la carte trebuie facuta rezervarea cu minim o zi inainte. Recomand tuturor sa isi faca rezervarile de la inceputul sejurului.

Pentru cei care vin prima data la AquaFantasty se ofera o cina gratuita iar pentru cei care revin, doua.

Preturile nu le cunosc... am servit doar cinele care erau gratuite cu programare.

Recomand restaurantul marin si dorada, somonul si bibanul de mare.

Razvanchivu
    [06.07.11 11:27:05]

Multumesc mult. De-abia astept sa ajung. Am un băiat de 8 ani care se va simți minunat in Aquapark. Încă o data multumesc.

ionutlatcan, lucsim, maria55, paul2011, Razvanchivu
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Fantasy Hotel & Spa [Pamucak]: