ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2011
ÎNSCRIS: 20.12.09
MAY-2011
2 AD. + 2 COPII

Restaurant Bran Parc – nu l-as mai alege a doua oara

Deoarece era trecut de ora pranzului si ajunsesem la Bran, ne-am gandit sa luam masa la un restaurant care ne iese in cale, ceea ce am si facut, ochind restaurantul Bran Parc (site oficial: click aici).

Parcand masina chiar langa Parcul Central, care desparte aceasta fosta casa boiereasca ridicata in a doua jumatate a secolului al XIX-lea, de faimosul Castel, am ales sa incercam preparatele pe care ni le poate oferi.

Daca nu ar fi avut emblema restaurantului, ai fi jurat ca este o vila particulara, nu foarte mare si cu o curte modica. in care era amplasat un gratar si o caruta «decorativa » ca sa dea un aspect rustic acestuia.

Desi are o terasa deschisa in fata si una semi deschisa pe partea dreapta, am ales sa mancam in interior, avand in vedere ca vantul batea cu putere.

Restaurantul este luminos cu ferestre inalte incadrate de caramida, care dau spre ambele terase si cu tavan inalt pentru a pastra originalitatea cladirii.

Mesele si scaunele cu spatar inalt din lemn de culoare inchisa confera eleganta si distinctie. Peste tot erau flori de camp, atat pe mese, cat si la ferestre, decorul fiind destul de placut.

Restaurantul nu este foarte mare, avand cca 40 de locuri in interior si cam jumatate la terasele ornamentate si ele cu flori in ghivece sau jardinire.

Grupul sanitar stralucea de curatenie, iar ospatarul care ne-a servit a fost extrem de politicos si de rapid.

Toata aceasta ambianta ne-a determinat sa credem ca vom fi multumiti la finalul mesei noastre, insa aspectul cel mai important si anume mancarea nu ne-a multumit intru-totul.

Pentru inceput am comandat ciorbita de vita si ciorba de pui. Avand in vedere ca eu am avut ciorba de pui, pot spune ca am sesizat un gust neobisnuit la carnea de pui, dar m-am gandit ca asa o fi preparata acolo, cu cine stie ce condimente. Ciorba de vacuta a fost oarecum ok, chiar daca erau si ceva zgarciuri pe carne.

Pentru felul doi am optat pentru o placinta cu branza (placinta baciului) care era destul de minuscula pentru pretul de 22 de lei placinta (circumferinta celei mai mici pizza – 250 de grame) ! In afara de placinta, am luat o portie de frigarui de pui si porc. La carnea de pe frigaruie am simtit iar un gust indoielnic, motiv pentru care doar am gustat din ea, avand in vedere ca fata mea o refuzase dupa ce gustase si ea. Lasand la o parte ca bucatile erau cam arse si ca a venit asezata pe o frunza mare de salata stricata pe alocuri.

Nu am fost multumita pe deplin decat de salata de varza, pe care oricum doar am gustat-o pentru ca nu aveam cu ce sa o mananc….

Painea a venit numai la ciorba si doar cateva feliute, iar la felul doi nu au mai venit cu un cos desi primul se golise si nici nu am insistat sa aduca pentru ca nu putea manca nimeni frigaruia.

Costul s-a ridicat la 85 de ron cu tot cu bacsis. Daca e sa scad din meniu doua ciorbe (9 lei/portia), atunci ar fi costat cca 62 de lei/persoana o masa cu trei feluri, fara bautura deloc, ceea ce mi se pare scump pentru calitatea si prezentarea mancarii oferite, careia nu ii dau mai mult de 2 stele si nu mi s-a parut mai grozava fata de un meniu luat la un restaurant de pe marginea soselei.

Practic, o portie de felul doi care consta intr-un preparat la gratar cu salata si garnitura costa cca 30 de lei/persoana. O portie de mancare gatita costa cca 20 de lei/persoana.

Poate alte mancaruri sunt mai bune si noi am nimerit prost. Retineti insa ca oferta nu este generoasa, adica nu este prea diversificata, chiar daca ofera si preparate din carne de berbec si oaie.

Pacat de pozitia restaurantului, care are vedere spre parc si Castelul Bran. Nu as mai fi curioasa sa il incerc a doua oara la mancare, mai ales ca in Bran sunt atatea posibilitati….

Trimis de magdalena in 10.06.11 10:18:43
Validat / Publicat: 10.06.11 10:58:28

VIZUALIZĂRI: 5531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant Bran Parc - vedere dinspre Parcul Central

[10.06.11 10:58:06]

Mutat la rubrica "Restaurante, baruri, terase in Bran" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

celeste
[10.06.11 11:13:18]

@magdalena, e bine de stiut... anul trecut cand am plecat de la Fundata sa facem o plimbare prin Bran chiar imi sarise in ochi acest restaurant... acum citindu-ti rw-ul nu-mi pare rau ca l-am ratat.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.06.11 11:14:16]

@magdalena: placinta arata bine, restul nu!

krondia*
[10.06.11 11:15:42]

Am fost si eu aici vara trecuta cu doua prietene (click aici). Era vreme frumoasa si am stat pe terasa, atmosfera a fost foarte placuta. In afara de ciorbita de porc cu tarhon nu am mancat alte preparate cu carne, dar aceasta a fost chiar buna. Placinta baciului mie mi s-a parut destul de mare dar scumpa, intr-adevar. Mi-a placut "bulzul la tava" desi nu era asa cum m-am asteptat, fapt pe care l-am observat si la desert: lipseste "traditionalul". "Placinta cu mere" arata mai mult a prajitura. Acesta ar fi principalul lucru pe care l-as putea reprosa. Cand am fost eu terasa era plina, acum mai erau si alti clienti?

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.06.11 11:18:54]

Iată cum te pot înșela (într-o oarecare măsură) imaginile, căci din ele pare că restaurantul arată foarte bine și la fel mâncarea. Impresia ta în parte nefavorabilă cred că este justă de vreme ce nu se zăresc clienți prin local, nici în interior, nici pe terasă. Dar poate e, cum bine spui, doar o conjunctură nefericită ai cărui eroi s-a întâmplat să fiți voi.

---------------------

Știi cumva de ce o mare parte din fotografiile tale se afișează culcate (landscape și nu portret?)

Nota webmaster: rezolvat

magdalenaAUTOR REVIEW
[10.06.11 11:34:21]

@all, restaurantul arata ok, insa ce am ales noi nu a fost bun.

Clienti nu erau in interior, a venit o familie cand am plecat noi si erau cativa pe terasa, dar nu i-am pozat. Seara e posibil sa fie mai aglomerat, nu stiu.

Placinta arata bine, dar, desi mica, a ramas o parte din ea. Nu am fost deloc incantata de bucataria lor.

Ciorbele au venit mult prea fierbinti si erau incalzite la microunde. Cea mica si-a pierdut rabdarea, ciorba fiind fierbinte, si oricat de mult ne-am straduit noi sa o racim, nu a mai mancat.

celeste, johnnyredlabel, magdalena, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Bran?: