ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2011
ÎNSCRIS: 21.10.10
MAY-2011

Zakopane, 'capitala' montana a Poloniei

Natalia Lesz- Cos za cos

Pot spune ca am fost foarte incantat atat eu cat si sotia de tot ce am vazut, chiar daca n-am avut decat 5-6 ore la dispozitie.

Am decis sa vizitam Zakopane plecand din Tatranska Lomnica, {Slovacia) (vezi review aici) maxim 50 de km, drumul aproape perfect si aici ma refer la carosabil, in partea Slovaca sunt portiuni de carosabil plombate dar odata intrat in Polonia totul este perfect. Peisajul incantator, drumul serpuieste, urca, coboara pe tot traseul, practic se trece dintr-o parte in alta a muntilor Tatra.

Odata ajunsi in Zakopane, am selectat centrul statiunii pe gps mai precis strada Krupowki care este strada principala a oraselului, trebuie spus ca, este o strada pietonala destul de lunga si plina de magazine, restaurante, terase si deasemenea o frumoasa biserica catolica.

Odata ajunsi in centru am gasit destul de usor un loc de parcare, am platit 14 zloti pentru vreo patru ore, dupa care ne-am luat frumos avant pentru a vizita macar strada principala de la un cap la altul. Am prins o zi foarte frumoasa, toate magazinele erau deschise, animatie din plin si foarte multi turisti. Am decis sa facem si un popas la unul din multele restaurante cu specific unde am platit in jur de 60 de zloti pentru doua portii de frigarui, cartofi copti si o salata de morcov. Bucatile de carne erau foarte mari si gustoase inainte de a fi puse pe jar erau probabil fezandate si marinate avand culoarea rosie si gust picant. Cartofii erau si ei foarte gustosi, am vazut la aproapele toate restaurantele din Zakopane cartoful inabusit si copt pe jar este omniprezent. Fetele care servesc la majoritatea restaurantelor sunt imbracate in frumoase costume populare, fata care ne-a servit pe noi semanand mai degraba cu celebrul personaj din copilarie, Heidi

Im pare rau dar dupa ce am plecat mi-am dat seama ca, n-am retinut numele restaurantului, dar voi atasa poze.

In zona partiilor de schi n-am fost, singurul loc vizitat a fost aceasta strada pietonala care nu trebuie ratata odata ajunsi in Zakopane.

Preturile sunt acceptabile si aici ma refer la parcare, mancare, diverse cumparaturi, a fost o zi excelenta din toate punctele de vedere.

Trimis de ceasornicarul in 31.05.11 16:21:34
Validat / Publicat: 31.05.11 17:40:39

VIZUALIZĂRI: 4258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceasornicarul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o frumoasa toneta cu produse de panificatie

[01.06.11 09:31:35]

melodia atasata mai sus se poate schimba!

ceasornicarulAUTOR REVIEW
[01.06.11 17:46:26]