ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2011
    AUG-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ANI

O vacanta ca in Rai

IMPRESII DE CALATORIE

In august 2010 am petrecut o saptamana de vacanta in Turcia in Antalia la Delpfin Palace.

A fost o saptamana de vis cu soare, mare, peisaje magnifice si oameni minunati.

Atunci cand spun soare =temperaturi de 48 grade c.dar nici unul dintre noi datorita poate (umiditatii si lipsei de poluare )nu a avut nici cel mai mic disconfort.

Tot in legatura cu temperaturile ridicate pentru noi cremele de protectie solara s-au dovedit inutile ,noi folosind un truc pe care l-am aflat acolo ne-am uns cu ulei de masline si am capatat un bronz f.reusit.

Cat despre sophing hotelul avea magazine la parter preturi 5*cu multi de plus ,preturi pe care le gaseai si la mollul din apropriere .

In schinb erau o multime de magazine in apropiere unde daca stiai sa zambesti si implicit negociezi obtineai preturi bune la produse de calitate(suveniruri,bijuterii haine)

De fapt cred ca daca as fi incercat sa-mi imaginez raiul asa ar fi fost.

Incantator era faptul ca nu trebuia sa ai grija de nimic. pana si banii stateau la loc sigur in seif.

Am folosit(banii) doar pentru shoping si pentru mici atentii sa nu se inteleaga ca ar fi fost necesar pentru a obtine ceva dar oamenii care munceau acolo chiar meritau.

Mancarea era foarte, foarte, foarte buna, bauturile la fel de toate felurile si la discretie iar serviciile absolut ireprosabile. Plaja extrem de curata cu sezlonguri si prosoape ce se schimbau zilnic iar pentru copii topogane cu apa, masinute si zilnic mini disco.

In hotel la parter ne incanta in fiecare seara un pianist, ascensoarele erau exterioare, camerele curate, minibarul intodeauna plin, papuci, halate, chiar si periute de dinti in baie, fructe in fructiera.

Recomandam micul dejun pe terasa , pranzul in saloanele din interior iar cina pe terasa unde era muzica live din repertoriul international.

In fiecare seara pe langa spectacolele de la gradina de vara s-au organizat, seara italiana, seara turceasca seara ruseasca cu mancaruri traditionale iar restaurantele a la carte erau toate gratuite cu rezervare prealabila .

In apropiere la c.ca 300 de mmetri se afla DELPFIN DIVA care apartine aceluias lant hotelier si unde puteai merge( in baza bratarii atasate la mina) si utiliza absolut toate facilitatile hotelului .

Ca si facilitati un mare plus pentru sauna , baia turceasca si sala de forta aveau si un instructor care te consilia bineinteles daca-l solicitai ,totul free.

Anul acesta am vrut sa mergem in alte locuri dar sotul si copilul au decis –Turcia ----

Sa vedem cum va fi. Oare ne vom intoarce la fel de incantati….

Bucuresti Luminita Clain &ERRIC

Trimis de erric* in 27.05.11 08:17:15
    Validat / Publicat: 27.05.11 09:42:31
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (erric*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.11 03:52:41]

Ce poti sa imi spui despre bauturile de import? Whisky, bere (Corona, Efes etc sunt?)

[06.06.11 18:18:01]

Fresh-uri sunt? Ce sortimente? Gratis?

mandi
    [06.06.11 19:03:44]

Da Freshuri sunt depinde de sezon ce sorrtimente 4,5 feluri si sunt gratis. Bere Efes de 4 feluri, Fosters, Becks, Corona nu este.

[06.06.11 20:42:32]

Baldachine pe plaja sau pe langa piscina? Bauturi tari gen whisky sau coniac erau free? Sampanie?

Mersi mult ca ai timp sa imi raspunzi si mie

mandi
    [06.06.11 20:54:40]

Baldachine erau pe plaja si spatiile verzi din gradina si gratis.

Whisky import era de 2 feluri Red Label, Jim Bean, vodca Absolut, coniac era dar nu pot sa ti spun de care, Campari, Martini, Sampanie era doar turceasca dar se servea de dimineata de la micul dejun. si bineinteles toate bauturile erau si in varianta turceasca, la ospatar trebuia sa specifici ca doresti bautura de import.

Bauturile import enumerate de mine erau free ca si rezervarile la restaurantu a la carte . Practic banii iti trebuiau doar la spa.

[22.06.11 17:50:45]

As mai avea cateva intrebari referitoare la bacsis. Cum te-ai descurcat (ma intereseaza la cameriste, barurile de afara sau din interior, in restaurante la chelneri, etc).

La cel care ti-a carat bagajele ai dat ceva?

Cat de des ca sa fie multumiti?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [22.06.11 21:09:06]

Pentru bacsis este bine sa ai dolari de 1,2 si 5. La cameriste le poti lasa pe perna 2 dolari, si la chelneri pe care-l vezi mai de treaba le poti da cate 3-5 dolari. Mai merita barmanul, sa te stie ce preferinte la bauturi ai si apoi nu mai ai treaba.

Cat de des? Vezi si tu, nu este o regula. Cum simti tu si daca merita. Dar nu le baga in tip box, da-le in mana.

a_raluk
    [21.07.11 15:59:04]

Dar la cazare? Acolo e indicat sa dau bacsis? Adica am vreo sansa sa obtin o camera "mai buna"? Sa zicem ca am rezervare pe dubla sea view... pot spera sa primesc o "exclusive"? Stiu ca pe la alte hoteluri se practica... voi cum ati procedat?

a_raluk, Cata87, erric*, mandi
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: