ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2011
ÎNSCRIS: 02.04.11
AUG-2010

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Romania High Definition

Am Fost In Romania (2010) Tur cu masina si drumetii 2500 Km - Cheia - Brasov - Sighisoara -Targu Mures - Reghin - Borsec - Bicaz - Piatra Neamt - Bacau - Buzau - Bucuresti

Trimis de adybyt in 02.04.11 03:26:55
Validat / Publicat: 02.04.11 17:27:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 4235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adybyt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Crucea de pe Varful Caraiman - Crucea Eroilor Neamului este un monument construit între anii 1926-1928 pe Muntele Caraiman, la altitudinea de 2291 m, pentru a cinsti memoria eroilor neamului căzuți în Primul Război Mondial.Este situată în șaua masivului Caraiman, chiar pe marginea abruptului către Valea Seacă, fiind unică în Europa atât prin altitudinea amplasării, cât și prin dimensiuni: crucea propriu-zisă are o înălțime de 28 m și două brațe de câte 7 m fiecare. Crucea este executată din profile de oțel, fiind montată pe un soclu din beton armat placat cu piatră, înalt de 7,5 m, iar în interiorul acestuia se află o încăpere care a adăpostit inițial generatorul de energie electrică ce alimenta cele 120 de becuri de 500 W de pe conturul Crucii.Proiectul ansamblului a fost realizat de către arhitecții români Georges Cristinel și Constantin Procopiu. Construcția monumentului a început în anul 1926 și s-a finalizat în august 1928. Regina Maria a urmărit îndeaproape execuția până la finalizarea ei. Inaugurarea și sfințirea monumentului au avut loc pe data de 14 septembrie 1928, de Ziua Sfintei Cruci.

[02.04.11 08:55:52]

prezentare prea succinta (si fara utilitate concreta pentru vizitatori) pentru a putea fi publicata pe site. review-ul nu va fi publicat pana la aducerea de completari ori fotografii.

[02.04.11 17:23:23]

Avand in vedere completarile deosebit de relevante de la pozele incarcate ulterior, review-ul este considerat util (validabil) si va fi publicat pe site foarte curand.

(am mutat pozele incarcate de autor la o alta sectiune, atasandu-le la acest review; sectiunea dublura definita pe site va fi stearsa)

[02.04.11 17:26:47]

Am considerat deasemeni ca datorita pozelor si textului descriptiv de la ele review-ul merita sa-i fie restaurate punctele PMA std (si, implicit, sansa de a fi votat)

popescu.borsa*
[02.04.11 17:45:17]

Votul meu pentru abundenţa explicaţiilor ce însotesc pozele.

cris1982
[02.04.11 19:14:39]

Fotografiile sunt superbe!

Poza 2 am setat-o ca background.

nicoletass
[02.04.11 21:57:51]

Frumoase poze si pline de explicatii interesante!

Am vizitat toate aceste locuri, dar privind pozele, m-ai facut sa imi doresc sa le revad.

Multumim ca ne reamintesti ce tara frumoasa avem.

[02.04.11 23:19:03]

Explicatiile la poze - imi spun moderatorii - sunt cam imprumutate de prin diverse alte locuri de pe internet. E o situatie neobisnuita / atipica, e cam aiurea sa mentionezi sursa la cate o propozitie explicativa (si inca text foto!), motiv pentru care nu consider ca e cazul de luat masuri administrative, insa am considerat util sa stiti acest lucru.

adybytAUTOR REVIEW
[03.04.11 00:40:23]

Draga Admin, Pasiunea mea este fotografia. Am postat aici cateva din fotografiile facute in frumoasa noastra Romanie pentru ca toata lumea sa se bucure de ele atunci cand intra pe acest site. Intrucat nu detin cunostinte amanuntite de istorie si geografie despre aceste locuri superbe, m-am vazut silit sa imi fac documentatia necesara din alte surse-siteuri si sa le atasez pozelor. Sper ca nu am suparat pe nimeni, as mai dori sa postez si in continuare fotografii ,,nu o fac pentru nici un concurs ,,o fac pentru ca lumea trebuie sa stie ce tara frumoasa este Romania.

[03.04.11 15:58:12]

pozele sunt intradevar foarte frumoase, felicitari!

adryana
[06.04.11 08:29:29]

adybyt, sunt superbe pozele tale HD, se vede ca esti profesionist, felicitari!

adybytAUTOR REVIEW
[05.05.11 12:42:15]

Merci Adryana!!! am mai postat si alte poze, sper sa placa la toata lumea ,,pacat ca nu se pot vedea la rezolutia la care le uploadez. In curand, adica prin luna iulie ,,fac un tur in Judetul Valcea si imprejurimi ,,este o zona foarte frumoasa, am sa fac multe poze acolo.

adryana
[07.11.11 16:44:45]

@adybyt, astept pozele tale din jud. Valcea. Rasfoind pe AFA am gasit iar superbele tale poze din Romania si recunosc ca sunt cele mai frumoase fotografii cu tara mea, pe care le-am vazut eu vreodata.

Inca o data felicitari din toata inima!

adryana, adybyt, cris1982, nicoletass, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin România: