ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
FEB-2011

Frumos, as reveni oricand

Profitand de o oferta speciala a agentiilor de turism, am luat un pachet de 3 nopti la PRaga, transport cu avion, la pretul de 220 euro/pachet cu toate taxele incluse. Detalii despre hotelul la care am stat, “U Krize” veti gasi la topicul aferent: vezi impresii.

Am plecat destul de bine pusa la punct dpdv informational, fapt pentru care multumesc tuturor celor care au postat aici. De mare ajutor mi-a fost si o persoana stabilita in Cehia, dandu-mi diverse recomandari si sfaturi utile.

Coroane am cumparat din tara, dand comanda la un BRD; am inteles ca se pot cumpara si de la BCR. Am avut la noi si un card in lei, iar de acolo am mai scos coroane.

Nu-mi imaginam ca Praga este un oras…. cum sa-I zic…. atat de turistic! :) Cu toate ca am fost in februarie, luna de extrasezon, am vazut acolo toate natiile pamantului: romani, danezi, englezi, americani, asiatici, spanioli, francezi etc etc…si destul de aglomerat pentru aceasta luna.

Cel mai mult m-a frapat (si mi-a placut) faptul ca nu este deloc un oras aglomerat, ca Bucurestiul de exemplu. E drept ca nu am fost decit in orasul vechi care e in mare parte pietonal, dar chiar si asa…

Mi-a placut si transportul lor in comun, merge brici; transferul aeroport-hotel si retur l-am facut cu transportul in comun si ne-a luat cam 45 minute.

Site-ul lor de transport in comun este extrem de bine pus la punct si iti poti programa calatoriile fara probleme. click aici

Statiile de metrou sunt dese, distanta dintre ele fiind foarte mica; tramvaiele sunt si ele foarte multe si bine puse la punct.

Ce am vazut/vizitat:

-dealul Petrini cu parcul aferent si labirintul oglinzilor care deformeaza (dealul fiind situat fix vizavi de hotelul in care stateam); accesul in varful dealului se face fie per pedes, fie cu un funicular

-podul Charles, care a fost locul nostru preferat pentru fotografii

-castelul Praga, pe care l-am vazut doar din afara; am fost la ora 12.00 cind se schimba garda; foarte interesant!

-catedrala St. Vitus, cu arhitectura sa gotica impresionanta

-muzeul ciocolatei, extrem de interesant (multumesc, Magdalena)

-evident, piata centrala cu ceasul celebru

-cladirea care “danseaza”

-cartierul evreiesc

-zidul lui John Lennon

Intrarile la obiectivele turistice mi s-au parut foarte scumpe; toate erau 300-400 kc (aprox 60-80 ron) de persoana.

Ce /Unde am mincat

Plin de berarii si locuri de luat masa!

m-am dus cu asteptari mari din acest punct de vedere si acestea nu mi-au fost inselate

Se maninca bine la cehi! dar si greu! in primele 2 zile am fost foarte entuziasmata de mincarurile lor, dar in ultimele 2 zile imi simteam ficatul in git :) rata cu varza, coaste, galuste ca aperitiv la orice, gulas, ciorbe foarte foarte groase si grele etc.

Cam oriunde am mincat, nota era aprox 500 kc (aprox 100 ron) pentru 2 persoane, cu tot cu bauturi; bere la greu, buna si de toate felurile.

Apropo de bere, cred au un sistem ciudat de stabilire a concentratiei de alcool din bere, pentru ca pe multe beri scria 12% sau chiar 18% alcool, dar sigur nu erau atit de tari…nu stiu, inca nu am descoperit misterul.

Unde am mincat:

- la “impinge tava”, la Havelska Koruna (din nou multumesc, Magdalena), unde mincarea a fost ok, mai ieftina, dar simpla, fara gustul deosebit al mincarurilor mai sofisticate din berarii sau restaurante.

-restaurant U Vejvodu, o berarie maaare, cu mincare buna cu specific cehesc si de berarie si muuulta bere

-restaurant Old PRaga, aproape de hotelul U Krize, atmosfera frumoasa si mincare buna,

- berariile Svejk, cu la fel de multa bere si coaste bestiale!

-si, un loc cu adevarat deosebit, rest Vytopna, unde bautura iti este adusa la masa de trenulete; restaurantul este mare, probabil 200-300 locuri si este impanzit de sine de cale ferata, podulete, casute, gari cu oameni in miniatura; totul este automatizat, fiecare masa are o sina de cale ferata pe masa, bautura este incarcata la bar si trenuletul iti vine fix pe masa, iti iei bauturile si apoi trenuletul se retrage.

-magazinul de inghetata Haagen Dasz; locul unde am mincat cea mai buna inghetata ever! nu degeaba se spune ca e cea mai buna inghetata din lume. Scumpa ca naiba (800 kc 2 inghetate a 3 cupe fiecare si o apa, adica aprox 160 ron!) dar a meritat fiecare banut.

Nu am intrat, insa am vazut multe restaurante chinezesti cu inscriptia ALL YOU CAN EAT, cu preturi cuprinse intre 7.5-10 euro

Am avut pornirea sa intram si noi intr-o seara, apoi ne-am zis: la naiba! am venit in Praga sa mincam mincare chinezeasca? hai mai bine la (inca) o rata cu varza+coaste!

Suveniruri

-am batut centrul vechi in lung si in lat, in cautare de suveniruri frumoase si ieftine

-cele mai ieftine le-am gasit in cartierul evreiesc si in piata cu tarabe de linga restaurantul Havelska Koruna

Per ansamblu, mi s-a parut un oras scumput, ca mai toate marile orase europene dealtfel.

Exemple:

- o calatorie cu mijl de transport in comun valabila 75 minute: 26 kc (aprox 5 lei)

- o bere sau o cafea sau un suc la terase: intre 30-40 kc (aprox 6-8 lei)

- o masa la restaurant: 500-600 kc (aprox 100-120 lei); aici as zice ca in limite normale. La multe restaurante erau si ofertele zilei, mai ieftine, insa intotdeauna in limba ceha si mai greu de identificat.

E drept ca, misunind numai prin centrul vechi, am avut parte probabil doar de locatii mai scumpe, frecventate fiind de multi turisti.

Insa atunci cind bati la picior orasul o juma' de zi, intri oriunde, nu-ti mai arde sa cauti mincare ieftina :D

- muzeele/obiectivele turistice f scumpe: 300-400 kc (60-80 ron)

Cehii foarte draguti ca persoane, pe unde am fost ne-am descurcat fara probleme in engleza, toti stiau.

Nu am avut timp suficient in cele 4 zile sa vedem tot; ne-am propus sa revenim pentru a vedea si restul de obiective, precum si imprejurimile Pragai.

Ce ne-am mai fi dorit sa vedem/vizitam, dar nu am ajuns:

- Sea World-ul din Praga

- Karlovy Vary

- oraselele Kutna Hora si Cesky Krumlov

- gradina zoologica din Praga

- un concert de jazz intr-un pub

- muzeul sexului din Praga

- excursie cu vaporasul pe Vltava

- beraria si fabrica de bere U Fleku

Trimis de Chloe in 02.03.11 17:21:36
Validat / Publicat: 02.03.11 19:14:15

VIZUALIZĂRI: 7193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P33 podul Carol

creivean
[03.03.11 05:37:34]

Musai trebuie să ajung şi eu acolo, mai ales că de la mine, de la Oradea, cu maşina nu-i chiar aşa mult. Sigur o fac în anii ce vin. Mi-a plăcut (şi) review-ul asta.

adryana
[03.03.11 07:53:33]

peste o vreme vei spune ,,ce amintiri frumoase mi-au ramas in suflet ". Da, Praga e frumoasa, si recomand tuturor si un alt obiectiv turistic, care nu apare pe lista ta, si anume pestera MACOCHA, se citeste Matzoca, merita.

cristi_an3000
[03.03.11 09:06:16]

bun pontul cu obiectivele de vizitat, e bine de stiut, mai ales ca ne-am luat bilete pt concertul Roxette din Praga, ce-o sa fie in iunie. cred ca o sa stam un weekend, sa si vedem una-alta. desigur, am notat si muzeul sexului

ChloeAUTOR REVIEW
[03.03.11 11:33:36]

@creivean

chiar nu rata, e f frumos orasul. Si multumesc pentru apreciere

@adryana

multumesc pentru pont; sunt convinsa ca Praga mai are f multe de arat

@cristi_an3000

de fapt ii zice Sex Machines Museum, e destul de micut si putin diferit de cel din Paris, de exemplu

Eu am multe linkuri despre obiectivele principale din Praga, cu locatia exacta, adrese, poze si descrierea obiectivului. Daca crezi ca-ti sunt utile, zi-mi si ti le trimit pe privat.

cristi_an3000
[03.03.11 11:44:37]

da, chiar te rog, trimite-mi pe PM.

merci!

ARTEMIZA ADINA
[03.03.11 11:47:26]

FRUMOS! DACA O SA AM OCAZIA VREODATA AM SA VIZITEZ SI EU PRAGA! PARE UN URAS TARE INTERESANT!

magdalena
[03.03.11 12:51:26]

Nu pot decat sa ma bucur atunci cand randurile mele adunate in impresii de calatorie pot ajuta pe cineva sa aiba o vacanta frumoasa, mai mult decat atunci cand eu insami citesc ceva de care sunt interesata si merg in acele locuri datorita persoanelor care au povestit de experienta lor.

Daca se intampla acest lucru, inseamna ca site-ul si-a atins scopul pentru care a fost conceput!

Praga pentru mine ramane un oras pe care am sa il vizitez aproape an de an, iar fotografiile tale mi-au adus aminte de zilele minunate petrecute acolo.

Inca nu am reusit sa dezvalui tot ce am vazut aici (am mentionat cateva despre acest oras in impresiile mele aici: vezi impresii ), insa pot spune cu mana pe inima ca mi-a placut mai mult decat Viena, iar catedrala Sf. Vitus intrece de departe Catedrala Sf. Stefan!

mirmicu
[03.03.11 15:48:47]

Foarte frumos, poate vom reusi eu si sotul sa ajungem pe acolo. Praga e de mult pe lista noastra dar cred ca a mai urcat cateva locuri in top.

Am convingerea ca vom avea nevoie de o saptamana daca tu, dupa patru zile ai plecat cu sentimentul ca mai erau atatea de vazut.

Cand mai spune si Magdalena ca ia placut mai mult decat Viena, oras care pe mine una m-a coplesit, ma face sa tanjesc si mai mult. Asta e, le luam pe rand, dupa posibilitati.

johnnyredlabel †
[01.04.11 15:18:53]

Multumesc pentru detasliile pe care le-ai postat. Merg chiar acum de Paste la Praga si informatiile de aici sunt sigur ca -mi vor fi de folos. Berea e chiar asa de buna? Si ratele si coastele?

magdalena
[01.04.11 22:17:01]

@johnnyredlabel, sotul meu adora berea ceheasca, ne-am intors acasa cu foarte multe sticle de bere care s-au terminat rapid, asa ca iti pot spune de la un bautor de bere ca ii place si o prefera!

Si cand vin prieteni de-ai nostri din Cehia, tot cu bere ne trec pragul...

Cat priveste rata asa de des intalnita in meniul restaurantelor cehesti, trebuie sa fie buna pentru amatorii de asa ceva, prietenii nostri comandau aproape numai rata in orice restaurant...

johnnyredlabel †
[04.04.11 08:00:27]

@magdalena, multumesc mult pentru informatii. Asa cum am citit si pe acest site, precum si din informatiile pe care le am de la cunostinte, se pare ca, intr-adevar, Praga este unul din orasele turistice cele mai frumoase din Europa. Am sa revin cu postari dupa Paste.

Numai bine.

adryana, ARTEMIZA ADINA, Chloe, johnnyredlabel, magdalena, mirmicu