ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
JUL-2009

Groapa Ruginoasa - adevar sau SF?

08 - Mike oldfield etude (killing fields) wlm

O minune a naturii… O prapastie adanca, de culoare ruginie, de peste 100 metri si cu un diametru de 500 metri, care se mareste cu 6-7 metri in fiecare an.

Am reusit sa ajungem acolo anul trecut, prin luna iulie, atunci cand am strabatut ce am reusit noi sa strabatem din zona Muntilor Apuseni.

Traseul este destul de greu, inceputul acestuia este foarte aproape de localitatea Arieseni. Am mers cu masina circa 3-4 km, apoi am parcat-o si am tatonat traseul. Nu va ascund faptul ca erau multe persoane care nu se incumetau sa urce, preferau sa astepte jos, sa-si faca de lucru cu altceva, concluzionand ca nu vor putea face acest traseu, ca este prea greu.

Am ajuns acolo si “voiniceste” am inceput a urca … La inceput a fost mai greu prima parte fiind un urcus abrupt de aproximativ 15-20 minute, urcus pentru cei antrenati, cu zone in care trebuie sa te agati de pietre, de iarba, de copaci, depinde de vointa fiecaruia, iar a doua parte un urcus mai domol in care diferenta de altitudine nu mai era atat de mare. Dupa nici 10 minute am inteles de ce unii abandonasera inainte de a incepe sa urce…

Dupa circa 40-45 de minute, timp in care ne oprim, ne odihim si ne ambitionam sa urcam mai departe, ajungem intr-o frumoasa poiana, acolo urcusul este deja domol, privelistea este deosebita, iar cei care au ajuns pe creste ne dau un imbold pentru continuarea traseului.

Groapa Ruginoasa se afla la o altitudine de 1373 metri, pe versantul nordic al Muntelui Tapu. S-a format din cauza eroziunii solului, intr-un timp foarte scurt.

In final ajungem sus, privelistea este deosebita, facem poze in continuu si ne “felicitam” in gand ca am reusit sa ajungem acolo!

Multi copii fericiti, veniti in excursie, se rostogolesc pe pajiste! Ii invidiem pentru tinerete, pentru veselie, pentru putere si admiram privelistea! Ajungem pe marginea Gropii Ruginoase, facem poze, ne dam seama cat de periculos este sa te apropii de marginea prapastiei, tinand cont de faptul ca diametrul acesteia creste cu 6-7 metri in fiecare an.

Acest obiectiv turistic este unic in tara si nu trebuie ratat de cei care aleg sa calatoreasca prin Muntii Apuseni.

Trimis de ascent in 28.12.10 22:13:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VÂRTOP [AB / BH].

VIZUALIZĂRI: 2778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pajistea spre Groapa Ruginoasa, Arieseni

ionescunic
[29.12.10 10:09:05]

Culmea este ca in urma cu cateva zile am ajuns absolut intamplator intr-un loc asemanator care se numeste: Piramida lui Stob, aflat in drum spre manastirea Rila la cativa kilometri de sosea.

[08.01.11 13:46:04]

Am atasat aceasta melodie, sper sa placa!

ascentAUTOR REVIEW
[08.01.11 14:37:20]

@webmaster13 - excelenta melodie... )

[31.07.16 10:20:35]

Mutat în rubrica "Groapa Ruginoasa - un loc inedit, VÂRTOP [AB / BH]" (nou-creată între timp pe sait)

ascent
Alte impresii din această RUBRICĂGroapa Ruginoasa - un loc inedit: