ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 26.10.12
APR-2011

O creatie a naturii: Groapa Ruginoasa

La recomandarea gazdelor [vezi impresii pensiunea Mama Uţa], am plecat sa vizitam Groapa Ruginoasa, fiind cazati in Girda de Sus am plecat cu masina pina la pirtia de schi Virtop acolo am parcat masina si am incercat sa gasim intrarea pe traseu, pentru cei care nu au mai fost si doresc sa ajunga acolo isi pot parca masina dupa pirtia de schi si terminarea tuturor pensiunilor in prima parcare pe partea stinga la aproximativ 50 m urmeaza un viraj spre stinga peste un mic pod, in acel loc pe linga pod este o poteca spre dreapta, pe linga aceasta poteca curgind un piriu, urcarea se face paralel cu piriul (exista si indicator dupa ce veti merge aproximativ 100 m fata de pod).

Durata traseului conform indicatiilor este de o ora si jumate, eu am parcurs aceast traseu in 2 ore. Undeva la jumatatea drumului traseul devine putin mai greu deoarece necesita urcarea unor pietre de dimensiuni mai mari, recomand incaltaminte adecvata urcatului pe munte deoarece exista riscul de a aluneca, panta de urcare in unele locuri fiind foarte abrupta. In apropierea Gropii Ruginoase exista o poiana foarte mare imprejmuita de brazi, loc in care te poti odihni si bucura de minunata priveliste oferita de muntii Apuseni.

Indicat acest traseu sa nu fie facut iarna din cauza acelor stinci care sunt acoperite de zapada.

Despre Groapa Ruginoasa:

S-a format de-a lungul timpului in urma topirii zapezilor si a ploilor, marginile acestei gropi fiind formate in mare parte din argila, aceasta groapa nu poate fi escaladata avind o adincime destul de mare (dupa aproximarea mea un teren de fotbal). Acest loc deosebit merita vizitat de cei care trec prin zona.

Trimis de yuly68 in 27.11.12 20:21:18
Validat / Publicat: 27.11.12 21:28:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VÂRTOP [AB / BH].

VIZUALIZĂRI: 1909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yuly68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Uneva la mijlocul traseului

[31.07.16 10:21:21]

Mutat în rubrica "Groapa Ruginoasa - un loc inedit, VÂRTOP [AB / BH]" (nou-creată între timp pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂGroapa Ruginoasa - un loc inedit: