ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
DEC-2010

Va este dor de Marea Neagra?

Voltaj - Mi-e dor de

Asa cum am procedat si anul trecut, acest ultim review din acest an as vrea sa fie dedicat marii este a doua mea dragoste, vreau in primul rand sa postez cateva fotografii care sa va aminteasca de intinderea albastra pe care foarte multi turisti vin sa o admire iarna cand atmosfera este mult mai romantica. Va este dor de mare?

Nu voi scrie foarte mult, voi lasa pozele sa vorbeasca pentru mine, sunt fascinat de rasaritul soarelui, dar si de apus, va spuneam intr-un review ca dimineata imi place sa beau cafeaua la copastia navei si sa admir rasaritul si pescarusii care incep sa se joace asa cum o fac intotdeuna dis de dimineata.

Este o senzatie unica, va doresc ca in calatoriile voastre pe mari (binenteles in scop turistic) sa va treziti dimineata la rasarit, sa iesiti afara pe punte si sa admirati soarele care iese usor si spectaculos din mare iar pescarusii incep inviorarea dansand si apoi planand gratios prin fata noastra; marea incepe sa-si schimbe culoarea, pe masura ce soarele ne cuprinde cat mai mult cu razele sale, albastrul nesfarsit devine mai deschis, mai cristalin si primitor, delfinii incep salturile jucause in prova noastra iar noi ne facem timp pentru un gand catre familie, copii, catre locurile dragi de acasa.

Chiar si o simpla plimbare pe faleza poate aduce asemenea trairi si emotii, cati nu si-au soptit declaratii de dragoste admirand rasaritul cati nu au pecetuit dragostea lor cu un sarut si juraminte de iubire, martori fiind doar valurile inspumate si pescarusii curiosi.

Zilele trecute faleza din Constanta era aglomerata, foarte multi tineri dar si oameni trecuti de prima tinerete care se tineau de maini privind intinderea nesfarsita de albastru.

Multi au revenit la malul marii pentru Sarbatori, cei tineri la parinti, cei in varsta la copii, sunt si foarte multi turisti care si-au programat Sarbatorile pe malul marii in cateva hoteluri din Constanta sau Mamaia.

Hotelurile de pe litoral ofera in acest an pachete de cate 3 si 5 nopti la preturi foarte convenabile cu foarte multe facilitati incluse, fata de anul trecut gradul de ocupare este mai mic, insa si asa sunt foarte multi care au achizitionat un astfel de pachet pentru Revelion.

Pub-urile, barurile si discotecile au aproape toate locurile rezervate, unele restaurante sunt la capacitatea maxima ocupate, altele isi mai asteapta clientii.

Ca modalitati de recreere daca alegeti litoralul nostru puteti profita de o plimbare in nord, catre Cheile Dobrogei , la manastiri, puteti vizita cetatile de la malul marii, puteti ajunge la Hagieni sau va puteti delecta in Complexul de la Delfinariu admirand delfinii si expozitia de pasari exotice sau calarind pur sange autentic sau ponei in Microrezervatia Deltei din acelasi complex.

Puteti alege una dintre casutele din Satul de vacanta, unde vi se pregatesc preparate traditionale din zona reprezentata, alaturi de o formatie de muzica populara locala, sau puteti petrece cateva ore la Crama Murfatlar degustand cele mai apreciate sortimente de vin.

Sunt multe de vazut si vizitat in Constanta, insa nici unul la fel de titrat si apreciat ca marea. Este unica la noi si are un efect miraculos benefic asupra celor care iubesc intinderea albastra.

Unele poze sunt cu rasarit, altele cu apus, unele sunt facute la noi, altele in calatoriile mele, va las sa descoperiti frumusetea lor si poate dorul de mare v-ar convinge sa reveniti curand, mai curand decat v-ati propus.

Vacante frumoase intotdeuna!

Ma folosesc de acest prilej pentru a va ura Sarbatori fericite, impliniri cat mai multe si multa sanatate, care in aceste vremuri grele a ramas in urma.

Sper ca de la anul sa fim mai buni si intelegatori, sa iubim si sa daruim mai mult. Suntem pe AmFostAcolo pentru a ajuta si pentru a ne gasi cele mai bune vacanta, pe baza unei informari corecte. Nimeni nu ne obliga sa ramanem, dar daca o facem sa fim calauziti de un singur gand: acela de a ajuta si a fi mai buni, mai sufletisti. De a uita rautatile si a ierta.

Desi am avut un moment cand am vrut sa ma retrag cu totul, mi-am dat seama ca nimeni n-ar fi avut de castigat din acest lucru, binenteles nici de pierdut, insa voi continua sa merg mai departe chiar daca o parte din entuziasmul drogului AFA s-a pierdut. prin labirintul sufletului meu dezamagit. In ultimele doua luni n-am mai scris atat de mult si nici nu m-am implicat foarte mult, lucru probabil observat si de cel a carui analiza din aceasta seara ne-a binedispus (sau nu) pe toti care am citit.

Insa vreau sa cred ca la anul vom fi mai buni, mai sufletisti si drepti, o adevarata familie bogata in prietenii virtuale, interesata doar de turism.

Imi cer scuze daca v-am suparat, sper sa ma iertati, nu stiu daca voi putea ajunge la urmatoarea Intalnire AmFostAcolo, dar acum doresc sa va spun tuturor ca va consider pe absolut toti prietenii mei fie ca sunteti virtuali sau nu, fie ca ne-am felicitat, contrat sau mai rau, ignorat.

Craciun fericit tuturor, bucurii in suflet si la multi ani, dragi prieteni virtuali!

Fara pma! Doar admirati marea si bucurati-va.

Trimis de pepsi70ro in 21.12.10 19:31:22

VIZUALIZĂRI: 3184 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[21.12.10 20:12:42]

Am retras PMA, conform dorintei autorului. Sunt convins insa ca, voturile userilor vor suplini aceasta pierdere.

creivean
[21.12.10 20:18:14]

Parcă-i un făcut. Chiar mi-e dor de mor, iar review-ul tău, dragă Ovidiu şi mai ales fotografiile, vin să-mi răsucească cuţitul în rană. Asta pentru că, după sejurul de vis de la Hajduszoboszlo, de anul asta, chiar înainte de a citi review-ul tău, am avut o discuţie în familie, despre anul ce vine. La capitolul concedii, din păcate fii-mea a fost extrem de categorică. Mergem tot la Hajdu...

Poate am totuşi noroc şi mai prind un team-building, la fel ca anul asta, aşa cât să-mi îndulcesc dorul de mare. De Marea Neagră.

Sărbători fericite Ovidiu, ţie şi celor 3 fete ale tale.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[21.12.10 20:43:33]

Splendide pozele, merita un fond sonor care sa ne inspire la visare pe noi ceilalti de la munte sau campie.

Si fiindca am un pahar cu vin langa mine, ridic paharul si va doresc, tie pepsi70ro si tuturor membrilor AFA, SANATATE SI SA AUZIM DOAR DE BINE! NOROC!

georgiana
[21.12.10 20:46:16]

Si eu merg imediat sa-ti copiez gestul, webmaster 13!

ileanaxperta*
[21.12.10 21:15:59]

Ovidiu, prietenul meu de la malul marii!!! M-ai facut sa lacrimez... atat de la randurile tale scrise atat de sensibil ca intotdeauna, ce m-au facut sa-mi fie un dor nebun de marea mea de acasa... Dar si pozele tale ireal de frumoase.

Si ca o incununare a tuturor sentimentelor ce ma incearca acum, spre final ai scris exact ce ceea ce simt si gandesc si eu de atata timp!!! Si eu am fost la un pas de a parasi Familia AFA, din anumite motive... Dar apoi m-am gandit si am reconsiderat ca o familie nu se poate parasi niciodata, indiferent de ce se petrece in interiorul sau. Daca esti parte integranta din acea familie, daca vibrezi in fiecare zi aici, nu se poate asta... Stai si o ajuti, ea te ajuta pe tine si uite asa, se pot trece mereu toate obstacolele. Uneori, in viata, suntem fortati de imprejurari sa facem greseli. Sau nu ne dam seama. Pentru asta nu trebuie sa judecam, sa acuzam sau sa luam partea. Trebuie doar sa gandim de ce si sa incercam sa reparam raul facut. Dar daca greselile sunt recunoscute si intelese atat de cel care le face cat si de ceilalti, atunci, prin dragoste si multa intelegere si intelepciune, totul revine la normal. Si in timp se iarta. Iertarea vine din suflet si sufletul iubeste. Eu asa cred.

Sper din toata inima sa vii la marea intalnire, draga pepsi, pentru a fi din nou cu totii acolo, mai multi de data aceasta, sa auzim cum bate Marea Inima a Marii Familii AFA!!!

Iti doresc tie si fetelor tale frumoase multa sanatate, cu multe bucurii si voie buna, multa iubire si intelegere.

Craciun fericit si un An nou plin de impliniri pe toate planurile si cat mai multe vacante de vis!!! (sa vii sa le scrii aici. Eu te astept cu drag. Cu bine!!!)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
iman
[21.12.10 21:57:33]

Un frumos cadou de Craciun. Cred ca sunt cele mai frumoase poze postate anul asta pe sait[foarte curate]. Sarbatori fericite iti doresc. Iman

biancuta
[21.12.10 22:32:56]

Un Craciun fericit, pepsi70ro iti doresc si eu tie, alaturi de cei dragi! Frumoase poze!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.12.10 23:48:45]

şi dacă nu vi la Întâlnire, nouă cine ne mai face poze faine?!

Alina Morar
[22.12.10 00:17:47]

Sarbatori fericite si frumoase tie, familiei si tuturor de pe AFA.

anadragusin
[22.12.10 01:40:55]

Imi este tare dor de Marea Neagra, ca sa raspund la intrebare. Pozele sunt superbe, cuvintele fara de cusur. Tuturor membrilor AFA: SARBATORI FERICITE, SANATATE MULTA SI DORINTE IMPLINITE!!!

dorgo
[22.12.10 07:47:03]

Felicitari pentru aceasta oda dedicata unei mari care nu e decat arareori limpede, nu e albasta-verzuie ca alte mari, dar macar e a noastra... am un amic care merge cate 3-4 pe mare si apoi sta 3-4 luni acasa, samd, cand sta prea mult pe uscat nu mai are rabdare, vrea pe mare si cand sta prea mult pe mare, nu mai poate de dorul celor de-acasa...

geta10
[22.12.10 09:34:45]

Pozele splendide, ceea ce ai scris m-a lasat fara cuvinte, imi place foarte mult marea (din pacate ii cam departe de mine) dar o data pe an tot mergem la mare (nu conteaza la noi sau in strainatate). Sarbatori fericite!

sandu.53
[22.12.10 10:36:45]

intr-adevar fotografiile exprima multe emotii, poate mai mult decat cuvintele... sunt foarte frumoase si am un pic de invidie colegiala ca poti calatorii asa de mult avand intr-un fel mai multa libertate decat noi, majoritatea... Sarbatori Fericite!

Sanziana
[22.12.10 11:08:39]

hai mai Ovi, pai si cu cine mai impart eu tricouri si ecusoane?

nici sa nu te gandesti...

pozele sunt superbe

Kyandra
[22.12.10 11:29:07]

Cand vad pozele astea... imi amintesc de ideea unui user (abandonata, din pacate) de a organiza un fel de concurs si pentru fotografii, nu doar la review-uri!! Superbe!

Sarbatori fericite!!

pepsi70roAUTOR REVIEW
[22.12.10 13:35:55]

Multumesc tuturor pentru aprecieri, insa ceea ce ma bucura cel mai mult este faptul ca v-au placut pozele, cateva dintre ele sunt facute de un bun prieten la Vama Veche, el este la fel de indragostit de nesfarsita intindere albastra.

Total off-topic, insa simt nevoia sa ma exteriorizez putin, sper sa ma iertati, insa unele adevaruri trebuie spuse mai ales in aceasta perioada cand ne dorim sa fim buni desi am uitat acest lucru.

Am uitat sa visam si sa fim buni cu semenii nostrii, am uitat sa speram si sa intoarcem celalalt obraz atunci cand primim o palma. Uneori am uitat sa ascultam de inima noastra si raspundem involuntar cu rautate si o convingere aparenta.

Am uitat sa daruim un zambet, o speranta, am uitat sa raspundem rautatilor cu un zambet cald. Am uitat sa privim in oglinda sufletului nostru, este posibil sa ne ingrozim...

Craciunul intr-adevar ne poate schimba daca dorim acest lucru, trebuie doar putina vointa si mult, mult suflet, sa ne reamintim ca putem raspunde cu bunatate la toate rautaile care ne inconjoara, ca putem ierta chiar daca nu suntem vinovati, ca putem darui un zambet care nu costa nimic.

Daca eu ma pot schimba sunt convins ca si voi va puteti schimba si atunci aceasta lume va deveni mult mai buna si noi poate mai fericiti...

Craciun fericit dragi prieteni!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorupetre
[22.12.10 18:17:36]

Multa sanatate si sarbatori fericite alaturi de cei dragi iti ureaza un alt impatimit al rasariturilor si apusurilor la mare.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.12.10 22:07:51]

@pepsi

Contrar ,,tonului'' tau melancolic din acest review si al micului bilant de la sfarsit de an prietenesc AFA, permite-mi lupule de mare , sa-ti fac asa, ca de final de an, de sarbatoare, o dedicatie mai vesela in rime si-o melodie mai energica in vine... , care sa fie-n ton cu titlul impresiilor tale:

Mi-e dor de Marea Neagra

Ca bine spui tu, draga (pepsi)

S-o pot inca o data-mbratisa

Macar ,,sorbind-o'' virtual, asa,

Citindu-ti review-ul ce ni l-ai oferit

Si admirandu-ti pozele ce m-au ,,imbolnavit''!

Nu pot decat sa-ti multumesc frumos

Si sa imi scot caciula ceremonios,

(Ca doar e iarna, iar palaria am lasat-o pentru primavara)

C-ai reusit sa ma incarci c-o energie debordanta, bunaoara

Si sincer ,,Mi-e dor de'' de un Voltaj in asta seara!

@all

Si pentru ca s-apropie sarbatoarea de Craciun

Primiti in dar din partea mea gandul cel bun!

Va doresc s-aveti parte de multa sanatate

Fericire, bucurii, belsug si noroc in toate

Iar cand veti ciocni-un pahar in familia voastra

Nu uitati sa-nchinati unul si pentru familia AFA a noastra!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[22.12.10 22:12:57]

Atasata melodia solicitata, sper sa placa. Auditie placuta!

vladmld
[25.12.10 18:50:30]

Fiind nou printre voi, nu am avut cum sa nu remarc postarile tale si bineinteles sa te apreciez pentru ceea ce scrii si cu ce anume ne surprinzi. Iti admir pozele si in special pentru felul in care ai descris marea. Craciun fericit, plin de realizari si armonie in familie!

Andc
[29.12.10 14:31:21]

Pozele sunt superbe, felicitari Pepsi esti un mare artist!

Dar de marea neagra chiar nu imi este dor deloc... sincer mie nu imi place cum arata marea neagra nici privita de pe litraul nostru, nici de pe cel bulgaresc si nici de pe cel turcesc. Si cei care ati vazut alte mari stiti despre ce vorbesc... Ca sa nu vorbim aici despre litoral, despre statiuni, despre hoteluri si despre serviciile de la noi, nu merita sa stricam frumosul mesajul transmis de catre pepsi cu impresii despre marea neagra sau litoralul romanesc...

Si daca mi-e dor de ceva ce tine de mare atunci da, mi-e dor de marea neagra asa cum o stiam pana in anii '90, cu aglomeratia de pe plaja, su serile pline de distractie din Ring si Vox Maris, cu cafeaua la nisip pe care o beam in fiecare dimineata la Neptun, la terasa de langa vila lui ceau... , pardon, base... , cu distractia care o trageam o noapte intreaga pe trenul care ne ducea la mare (cu nashu') si apoi se continua seara de seara in jurul lacului din Costinesti sau pe plaja salbatica din Vama Veche, cu bere de Azuga si Pepsi-Cola... si cate si mai cate.

DA de acea Mare Neagra chiar imi e dor si as da cu drag toate marile si oceanele pe care le-am vazut pentru o vacanta ca atunci, dar din pacate se pare ca pe litoralul nostru acele vremuri nu se vor mai intoarce niciodata...

Sarbatori Fericite tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dianabzs
[29.12.10 21:13:21]

felicitari pentru impresiile si gandurile tale scrise din suflet! fotografiile sunt superbe!

sarbatori fericite tuturor!

Ellada_sagapo
[14.01.11 15:43:41]

Foarte frumos scris iar de poze ce sa mai zic!

Nu am mai fost pe litoralul romanesc din 2002 cred.

Un an 2011 plin de realizari iti doresc!

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alina Morar, anadragusin, Andc, biancuta, dananecula, dianabzs, dorgo, Ellada_sagapo, georgiana, geta10, ileanaxperta*, iman, Kyandra, sandu.53, vladmld
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Constanța: