ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2010
    1 AD. + 1 COPII -- v: 13.9 ani

Ei da!! Iata ca se poate si la noi...

Dupa un adevarat maraton de o zi lumina a lunii lui Gustar, extenuate si terminate si de foame, ciuguland doar rontaieli pe drum, dar si de picioare rupte de atatea locuri vizitate, offff…iata-ne pe DN 17, la un hotel situat la periferia orasului Bistrita.

Cum am luat contact vizual cu acest hotel, ceva, ceva mi-a spus ca aici va fi o cazare cu totul deosebita. In bine, in rau? ! … Poate va veti intreba? !... Pai sa vedem.

Am coborat din autocar si, normal fiind in Romania si “defiland” in acest circuit cu turisti get-beget romani, stiti ce s-a intamplat; am mai scris undeva, toti s-au napustit buluc la receptie, cu bagaje cu tot. Eu nu m-am inghesuit deloc, cu toate ca si eu cu fiica mea ca toti de altfel, de-abia asteptam sa ne cazam, sa mancam ceva si apoi un dus si in scutece cu noi, pentru a fi din nou in forma ziua urmatoare.

Dar am preferat sa privesc mai intai hotelul si apoi sa astept sa se mai potoleasca “disperarea” tipic neaosa a turistilor.

Din start am vazut ca in fata, hotelul este dotat cu o parcare destul de incapatoare.

Cladirea hotelului Gomar Lux pe dinafara mi-a facut o impresie buna spre foarte buna. Cu toate ca numele m-a facut sa zambesc larg inca de cand l-am citit pe programul circuitului, iata ca hotelul arata bine; este format din 3 corpuri de cladire: cu parter si 3 etaje, inca unul doar de un nivel unde ulterior am observat ca aici este receptia si apoi mai este un corp cu 2 nivele, lipit de cel cu receptia unde jos este sala restaurantului. Fiind pe inserat, am reusit totusi sa disting ca la intrarea in hotel, este un loc foarte frumos amenajat cu multe flori si aleea este pavata cu piatra. Pe partea dreapta a usii de la intrare am vazut o interesanta fantana arteziana, inconjurata de palcuri de floricele, foarte frumoase si decorative. Pe stanga am reusit sa vad o mica terasa cu cateva mese si scaune de lemn. Cativa palmieri inalti, bine crescuti te intampina de asemenea pe peluza de la intrarea spre hotel. In plus m-a “lovit” curatenia de pe alee.

Am patruns in incinta hotelului si am ramas impresionata pozitiv. In fata mea s-a desfasurat un imens hol, plin de multe flori, un alt palmier tare zvelt ne-a intampinat pe dreapta cum se intra, aproape de receptie.

Holul este impartit in mai multe compartimente, separate doar prin cativa stalpi. Intr-o parte am vazut mai multe fotolii din piele neagra, confortabile, despartite de masute. Pe un perete dinspre interior era o plasma mare iar holul apoi se ingusteaza si duce la barul si la restaurantul hotelului. Holul este luminat de multe spoturi, ce incalzesc atmosfera si asa foarte primitoare si relaxanta.

In dreapta se face receptia si aceasta utilata si aranjata modern, dar simpla si tocmai aceasta simplitate mie mi-a placut mult. Pe perete in spate erau 3 ceasuri ce aratau diferite ore si iar am avut senzatia ca daca le privesc pot fi in acelasi timp si aici, dar si la Londra, New York sau Moscova…

In spatele mobilierului maro de o simplitate chiar exagerata pt. restul holului mobilat cu generozitate, erau 2 receptionere, amandoua numai un zambet ce mi-au permis sa le fac o poza.

Dupa receptie se fac niste scari din marmura alba ce duc la unul dintre corpurile hotelului unde este si unul dintre lifturi. Mai este o scara spre mijlocul holului unde si acolo este alt lift pt. celalalt corp de cladire. Pe jos, totul este decorat in placi mari de marmura alba si mi-a lasat o impresie foarte buna curatenia de aici.

Dar hai sa urcam in camera. Am avut noroc de aceasta data si camera noastra a fost la etajul 1. Holul de la etaj era imbracat pe jos in mocheta de culoare rosie cu ceva “pete” de albastru si la ferestre am vazut perdele. Multe flori ce iar mi-au facut o impresie placuta si mie una, mi-au incantat ochii.

Camera am deschis-o cu cartela magnetica si cand am patruns…si eu si fii-mea chiar ca am ramas gura casca…Pai fata de hostelul din noaptea precedenta, aici ajunsesem pe undeva pe-un picior de plai, si chiar pe-o gura de rai…romanesc? !...

Camera mi s-a parut potrivit de mare, cu un aer foarte primitor si calduros prin tot ce am cuprins dintr-o privire, cu un mic holisor la intrare; de o parte usa de la baie iar vizavi un mare si folositor dulap incorporat in perete, unde am gasit pe langa umerase si trusa de ace si ata dar si o perie pt. pantofi. Sincer, toate acestea mi-au dat senzatia ca intru intr-o camera de hotel din vest, unde fusesem in circuit cu putin timp in urma…

Apoi am vazut cele doua paturi, imbracate in cuverturi din velur in tonuri de rosu-caramiziu, care erau despartite de o masuta. Pe extreme, paturile aveau fiecare cate o noptiera iar deasupra lor cate o aplica moderna.

In fata paturilor stateau doua fotolii stil scoica despartite de o masuta. Si apoi spre iesire am vazut o masa lunga, pe care era asezat tv. Iar jos era incorporat si minibarul si un scaun alaturi. Mobilierul se termina cu un loc de asezat trolerul sau alte bagaje, suficient de spatios.

Pe jos camera avea o mocheta crem cu mici romburi rosii iar la fereastra atarnau perdele vaporoase cu draperii si acestea in ton de rosu. Totul, atat mobila cat si decoratiunile mi s-au parut a fi noi, oricum in perfecta stare si foarte curate.

Camera avea si balcon care dadea…unde oare??? Am iesit si noi pe balcon sa aerisesc camera cum fac mereu si sa “adulmecam” racoarea serii, dupa o zi calduroasa ce ne toropise de atata umblet… Si mare ne-a fost mirarea cand am vazut in fata noastra, atat de aproape…piscina hotelului, luminata superb de niste spoturi mari…Ce ne-am zis noi? Ce pacat ca nu ne-am aruncat in bagaj si costumele de baie ca am fi facut acolo o balaceala extra. Puteam sari direct de pe balcon, nu? !... :)) Dar cine sa banuiasca macar un asemenea rasfat? !...

Baia era suficient de spatioasa, cu gresie si faianta in ton de crem deschis. Impreuna cu vasul de toaleta, care avea un "sigiliu"? ! (lucru inca nevazut de mine la hotelurile din Romania; ma gandeam eu, uite un"copy-paste" sanatos dupa cei din afara…) si chiuveta care stralucea de curatenie, ca si cele 3 randuri de prosoape si ustensilele necesare, sapun, gel de dus, casca pt. par si sampon, mi-au lasat iarasi aceeasi impresie foarte buna despre gospodarirea la cote superioare a acestui hotel. Baia avea si o cabina de dus destul de lejera incat sa nu te lovesti la coate cand te speli si un foen, ce mai, exact ce are omul nevoie pentru o baie pe cinste si apoi un somn odihnitor. Apa calda a curs non-stop, fara probleme.

Am coborat sa inspectam si restaurantul, mai ales ca ghidul ne-a spus ca putem servi aici o cina binemeritata, dupa ce am facut foamea tot alergand prin Maramures pe la bisericile de lemn si apoi spre Moldova pana aici.

In drum spre restaurant am dat cu nasul mai intai de un bar, nu prea mare, dar aranjat cochet, cu bun gust. De aici, imediat se face restaurantul, mare, format din 2 sali spatioase, cu mese rotunde, aranjate cu gust si rafinament, chiar cu eleganta si ne-a placut la amandoua ce am vazut. Voi atasa poze ce “vor grai” de la sine. Am fost intampinate de o ospatarita foarte ospitaliera, toata numai un zambet, care ne-a condus la o masa si imediat ne-a dat lista de meniuri. Dar ne-a sfatuit sa comandam meniul zilei si chiar a fost atat de amabila ca ne-a spus ca portia este foarte mare si fiind cu fata, nu crede ca va reusi sa manance tot si sa platesc 2 portii cam degeaba. Si asa cum au facut si alte familii cu copii, sa impartim portia de o persoana la amandoua. Am ascultat-o, mai ales ca noi nu suntem deloc mari gurmande iar seara mancam mereu ceva usor si putin. Nu mi-a venit sa cred cand a venit cu ditamai bolul plin cu supa de pui cu taitei si ne-a dat la fiecare in farfurie cate o portie intreaga!! Supa a fost o bunatate, deasa si cu bucati de carne in ea. Felul doi l-a impartit astfel incat am avut iarasi farfuria plina; am avut o varza a la Cluj de am lins farfuria, cu un rulou facut din muschiulet de porc cu piept de pui si 2 chifle. Si nici nu ne-a trebuit mai mult. Si portia din meniul zilei ne-a costat 17 lei. Ca masa sa fie bogata si mai ales ca pentru desert si eu si fiica mea avem intotdeauna un stomac de rezerva, am luat si o portie mare de inghetata, dar si pe asta ne-a impartit-o, fiind chiar prea mult pt. fiecare. Si uite asa, ne-am ales fiecare si cu 2 cupe de inghetata. Iam iam, buna rau si aceasta. Pentru sfatul bun, pt servirea prompta si pt. amabilitatea ei, am recompensat-o pe ospatarita atat cu stima si respectul meu, cat si cu un “tips” consistent. A meritat pe deplin.

Mancate, am plecat in camera, ne-am rasfatat cu un dus cald si am tras fiecare pe dreapta intr-un somnic buuu rau, dar scurt pt. ca dimineata a venit repede, repede.

Micul dejun a fost in schimb cam saracacios, format din ceva carnaciori, un fel de mezel, branza, un singur fel de iaurt de fructe la pahar, miere si unt, cu o cafea destul de tare si gustoasa, ceai si lapte. Dar destul pt. noi…nu prea am avut de ales dar totul a fost proaspat si cred eu ca asta este cel mai important.

Pana sa plecam, am reusit sa dau o raita sa vad mai bine piscina, amenajata frumos, cu sezlonguri si umbrele pe marginea ei; apoi am aruncat o privire la subsolul hotelului, unde este o sala mare de fitness, dotata cu tot felul de aparate, pe care am vazut-o prin geam de pe balcon. Tot acolo, la subsol este si o sauna.

Afara, in spatele hotelului am descoperit 2 terenuri de tenis, excelente, foarte bine intretinute, moderne. Am facut poze si le veti vedea si voi.

Dar s-a facut ora de plecare spre alte zari, de data aceasta spre magica lume a Bucovinei, cu comorile ei, pe care de-abia asteptam sa le gasesc.

Va recomand cu toata increderea acest hotel Gomar Lux 3* de pe DN 17, km52, Bistrita, in caz ca va apuca noaptea prin zona. Merita pe deplin o cazare aici.

Si v-am povestit toate acestea, doar pentru ca si eu, poate ca multi altii, AmFostAcolo! Va multumesc pentru ca m-ati citit.

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 20.12.10 17:38:02

VIZUALIZĂRI: 3714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Gomar Lux la ceas de seara
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

popescu.borsa*
    [20.12.10 18:05:12]

De multe ori opresc la acest hotel pentru a mânca şi pentru a alimenta maşina de la benzinaria de alături. Mâncarea este foarte buna aici, hotelul este însă prea aproape de casa mea (80Km), aşa că nu am încercat.

sandu.53
    [20.12.10 18:11:53]

nu stiam nimic despre acesast hotel asa ca informatia ta este foarte utila! rar e drept, mai ajung si eu prin zona si poate fi o solutie pentru o cazare de o noapte! o descriere completa si sper ca si pozele sa fie pe masura! felicitari!

dannek
    [20.12.10 18:15:58]

O descriere marca Ileana cu toate amanuntele!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [20.12.10 18:25:34]

@popescu. borsa, @sandu53, @dannek, va multumesc mult pt. apreciere si pozele, in nr. de 27, asteapta cuminti "startul" spre voi... Eu, sa fiu sincera, as fi stat acolo mult mai mult decat o noapte, tinand cont de cate poti face chiar acolo, la hotel...

[20.12.10 18:36:58]

Mutat la rubrica "Gomar Lux [Bistrita]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [20.12.10 18:55:18]

web77, scuze, dar chiar nu am vazut rubrica... Multumesc frumos.

dorgo
    [20.12.10 19:24:46]

Ce v-am zis eu ca si judetul Bistrita are "atu"-urile sale turistice, mai ales ca pe-acolo trece si super-soseaua Cluj-Bistrita-Vatra Dornei-Suceava, pe care v-o recomand, si care duce la manastirile din Bucovina, dac-o "taiati" pe la Pojorita...

creivean
    [20.12.10 20:45:00]

De reţinut. Nota 10 draga mea Ileana. Felicitări pentru luxul de amănunte.

[20.12.10 22:41:04]

Felicitari! pentru acuratetea amanuntelor si a imagini create pentru cei ce sunt potentiali clienti... pentru unul care a dormit cinci zile pe saptamina in diferite astfel de locatii pare doar un loc de odihna! poate si acesta e motivul pentru care nu scriu rew-uri din pacateschimbarile de ultima ora a regulamentului nu imi permite sa iti apreciez si in puncte binemeritate!

cosminp
    [21.12.10 08:32:03]

foarte completa descrierea ta.

eu l-am descoperit in 2008 (vezi aici) si l-am descris mai sumar.

dupa cum vad, si acum, dupa doi ani si jumatate, hotelul isi mentine nivelul.

asa cum a spus si @ileana, "Merita pe deplin o cazare aici", mai ales daca ai treaba (afaceri sau plimbare) prin zona.

felicitari pentru descriere.

webmaster20*
    [21.12.10 09:06:08]

Retras punctele standard conform regulamentului in vigoare.

chelie_d
    [21.12.10 11:55:41]

excelenta prezentare a hotelului, felicitari...

dubla era 130 de ron/noapte? parca asa vad in P11...

popescu.borsa*
    [21.12.10 12:20:55]

@dorgo

Hotelul se află la răscruce de drumuri. Unul este cel pe care l-ai menţionat, iar altul este cel spre Tg. Mureş... oraşul tău.

Eu nu aş risca să înnoptez acolo. După o noapte petrecută în compania... prunelor bistriţene, este foarte posibil să nu mai şti încotro să o apuci.

[21.12.10 12:30:30]

Iarta-ma dar trebuie sa exersezi, este singura cale prin care vei reusi - intr-un final - sa intelegi ca:

- daca nu scrii niciun ecou la un review, NU PRIMRESTI INSTIINTARI

- daca vrei sa scrii un ecou si sa NU primesti instiintari, atunci dupa ce scrii ecoul, verifica statusul abonamentului la ACEL REVEIW - daca esti abonat, te poti dezabona cu un simplu clikc.

deci dau click pe butonul Dezabonez!

[21.12.10 12:32:53]

mesaj vid! la 121 de secunde