ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2010
ÎNSCRIS: 16.03.10
NOV-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 8,2

Vacanta extra (sezon)

De cativa ani imi iau cateva zile de concediu la inceputul lui noiembrie. " de vina " este vacanta copiilor din clasele primare. am cautat oferte pentru antalia - nu am gasit. pentru egipt si tunisia - ultimele chartere (cu preturi bune) sunt din 24-26 octombrie. a trebuit sa ma reorientez. pentru ca ne place foarte mult sa ne balacim in piscine am cautat oferte pentru hoteluri cu picine acoperite. la noi e ceva de domeniul s. f. oferte putine la bani multi.

am auzit de statiunea bansko de anul trecut (cand am fost prima data si am stat la luckybansko apartotel - vezi review). ape termale (36-38*C) piscine acoperite, statiune in care s-a investit enorm in ultimii ani.

anul trecut am prins prima ninsoare acolo. asta m-a cam tinut in hotel cele cateva zile care am stat. anul asta insa prima ninsoare a fost cu cateva zile inainte si am putut explora zona mai mult.

anul trecut am gasit o superoferta la luckybansko- 4stele 38euronoapte apartament+ mic dejun) le-am scris si anul asta dar politica hotelului lua in considerare ca persoana copilul de 2 ani asa ca mi-au facut o oferta pentru un apartament mai spatios dar mai scump.

m-am reorientat pe amfostacolo.ro, am cautat cateva zile review-uri bune si am dat peste un hotel de 3stele in banya aquilon residence&spa (7 km de bansko). preturi superbune. mai multe despre hotel voi incerca sa scriu la sectiunea pentru hoteluri.

drumul prin bulgaria pe ruta giurgiu-biala-pleven-sofia-blagovgrad-bansko (cu mic ocol pentru ca sunt zone unde se repara drumurile) 540 km - 7 ore mers lejer, evitat toate radarele (4).

localitatea banya, nu prea merita vorbit despre ea. o comuna mai dezvoltata. afara de niste ruine care spun ei ca erau vechi bai romane si turcesti, cateva hoteluri care au aparut pe acolo datorita preturilor la terenuri mai mici decat in bansko. in rest atelaje de magari si catari case saracacioase pe alocuri baruri ale localnicilor (bombe mai bine zis).

astfel ca in fiecare zi am plecat spre bansko pentru ca acolo era actiunea.

este o statiune unde a intrat o infuzie de capital imensa. nici bulgarii nu isi explica de unde si de ce s-a investit atat. gradul de ocupare este mic chiar si iarna. peste tot cladiri noi sau in constructie, peste tot de vanzare. agentiile imobiliare sunt in bansko ca farmaciile la noi (foarte multe).

infrastructura este relativ buna. soselele cu mici exceptii sunt bune. au cateva benzinarii (pretul e relativ acelasi cu al nostru), supermarket mare bine aprovizionat la intrarea dinpre blagoevgrad, farmacii cu preturi mai bune decat la noi. magazine de suveniruri cu zecile, magazine cu echipament sportiv de asemenea, restaurante, baruri; gondola si telescaunele sunt deschise doar in timpul sezonului de sky.

hoteluri sunt foarte multe de 3-4 stele si de 5 cel putin unul (kempinsky), marea majoritate sunt hoteluri noi dar pastreaza o anumita linie arhitecturala ceea ce da o impresie placuta. au fatadele placate cu piatra sparta sau cioplita, lemn, ceea ce da un aspect rustic. gasiti in multe din ele centre spa cu masaj la cerere si piscine acoperite cu ape termale. hotelurile sunt deja renumitele aparthotel care au amenajate bucatarii dotate cu tot ce trebuie, unde daca doresti si iti permiti o investitie iti poti cumpara o camera, garsoniera sau apartament, care la alegerea ta hotelul o poate inchiria pentru tine si care teoretic ar putea sa iti aduca venituri.

restaurantele sunt gen traditionale (se numesc mehana), totul pare rustic in interior, au platouri ceramice traditionale, frigaruile sunt adevarate sabii si vin flambate... ce mai! loc pentru festinul adevaratilor gurmanzi.

acum cativa ani veneau bulgarii la poiana si faceau poze la platourile de la sura sau la coliba. au invatat si si-au facut temele iar acum sunt mult peste noi si la acest capitol.

pretul la restaurante variaza, este putin mai scump la mehanale, vinul este foarte scump, dar una peste alta merita.

in centrul vechi au o biserica, gen manastire cu ziduri si turn de aparare, strazi pietonale pavate cu piatra un platou in mjlocul caruia este o mica fantana arteziana. de jur imprejur sunt aceste mehanale si magazine.

din bansko puteti merge in excusie de o zi (80km) la manastirea rila, loc de pelerinaj balcanic, centrul spiritual al bulgariei.

la 30 de km pe drumul spre plovdiv se afla locul unde fundatia vier photen a eliberat ultimii ursi dansatori din bulgaria (rascumparati de la cateva familii de tigani ursari, care mergeau su ei prin tara si ii puneau sa danseze). pentru amatori drumul este foarte prost (ca sa fiu amabil zic foarte prost doar). sunt tabele indicatoare care te indruma.

oamenii sunt foarte amabili, vorbesc engleza pe la hoteluri si restaurante din cate am observat (eu nu am avut nevoie pentru ca ma descurc in bulgara).

desi este o statiune de iarna bansko poate fi vizitata si vara. bulgarii au inteles ca oamenii vin o data pentru frumusetea naturala dar revin numai daca s-au simtit bine in acel loc. au inteles ca nu mai este de ajuns sa inchiriezi omului dormitorul apartamentului tau in timp ce tu stai in sufragerie.

acestea fiind spuse va doresc o vacanta linistita, relaxanta si in acelasi timp incitanta la cateva ore distanta.

Trimis de essential1975 in 09.11.10 11:40:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: veliko tarnovo

VIZUALIZĂRI: 4300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (essential1975); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 drumul banya-bansko in departare muntii pirin si partiile de sky

trandafir 1970
[09.11.10 15:13:02]

Interesant review, multe detalii importante!

Intr-adevar, Bansko devine o statiune demna de luat in seama, raportul calitate-pret este imbatabil!

Asteptam un review despre hotel, sunt convinsa ca a fost super!

Poza 07 este fara cuvinte, trist dar adevarat!

TEOANCA
[09.11.10 16:54:49]

Grozava informatia cu ursii dansatori!

Si nu numai. Din alte surse, chiar din Bulgaria, am mai aflat ca statiunea este scumpa. Nu stiu exact la ce se referea dar te intreb cum ti s-a parut?

Si, am o curiozitate, cum ati aflat de ursuleti?

essential1975AUTOR REVIEW
[09.11.10 17:14:22]

statiunea este scumpa intradevar in sezonul de iarna. dar facand comparatia calitate pret nu mai este asa de scumpa.

hotelurile aproape isi dubleaza pretul dar tot au pachete de oferte atractive pe mai multe nopti sau masaje si tratamente cosmetice incluse.

despre ursi am aflat de pe o tablita pusa in fata hotelului nostru ca informatie, apoi am intrat pe net (cred ca toate hotelurile au wi-fi gratuit) si am citit mai multe... in orice caz am mai " umplut " o zi...

privitor la faptul ca unora li se pare scump... daca sursa de informare este din bulgaria nu este demna de luat in seama: au alte valori privind consumul.

maine scriu review pentru hotelul aquilon rezidence & spa si vin cu detalii.

essential1975, TEOANCA, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bansko: