ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2010
ÎNSCRIS: 24.05.10
SEP-2009

Mini concediu de toamna

In luna septembrie a anului trecut am hotarat sa vizitam zona Sibiului, avand in vedre ca nu mai fusesem acolo si toata lumea lauda regiunea. Dupa mai multe cautari pe internet am ales pensiunea Casa Pandora situata in localitatea Cristian, caci nu voiam sa stam in oras dar nici departe nu voiam sa fie.

Am facut rezervarea telefonic, fara probleme cu rugamintea din partea proprietarului de a reveni cu o eventuala anulare, daca va fi cazul, iar daca nu, in ziua sosirii sa sunam pentru a ne ghida astfel incat sa nu incurcam drumul. Ulterior am decalat concediul din cauza unei deplasari neprevazute a sotului, si nu a fost nici o problema.

Am ajuns fara probleme in jurul pranzului si am fost condusi de gazde in camera pe care o rezervasem.

Pensiunea este construita din lemn, nimic neobisnuit pentru o pensiune, dar noua ne-au placut camerele. Acestea erau de fapt niste apartamente pe doua nivele, la parter o zona cu televizor si canapea, precum si baia, iar la etaj dormitorul. In cazul nostru dormitorul avea un pat mare, dublu si unul de o persoana dar si o canapea. Dulapul pentru haine era la parter. Tot de la parter se putea iesi pe o terasa, comuna cu celelalte camere. Aceasta era camera tripla, dar si celelalte camere erau construite tot pe 2 nivele, insa probabil ca erau mai mici. Singura mica nemultumire pe care am avut-o a fost lipsa unui frigider in camera, dar am putut folosi frigiderul din restaurantul pensiunii. Baia foarte bine utilata cu uscator de par si diverse: cabina de dus, geluri sampon, sapun, etc.

Serviciile:

Camera foarte curata. Prosoapele s-au schimbat in fiecare zi si s-a facut curat. Gazdele au fost extraordinar de amabile. Ne-au indrumat de cate ori le-am cerut ajutorul, si ne-au raspuns pozitiv la orice cerere pe care am avut-o. Dupa ce am consumat ceva bauturi de la bar (bauturi pe care ni le-am luat singuri din frigider - asa era regula), la plecare nu au vrut sa accepte plata, si ni le-au oferit din partea casei. Niste oameni deosebiti.

Masa:

In pretul pe care l-am platit pentru camera tripla a fost inclus si micul dejun pentru trei persoane. In prima zi gazdele ne-au servit un platou cu mezeluri specifice zonei Sibiului, oua asa cum am dorit fiecare, legume, branzeturi, dulceata facuta in casa, lapte, ceai, cafea si nu s-ar fi oprit daca nu am fi refuzat noi. De a doua zi vazand ce puteau sa ne ofere am comandat noi ca sa nu se mai faca atata risipa. Ne-am simtit ca in vizita la niste rude.

Imprejurimile:

Asa cum am spus pensiunea se afla in satul Cristian, la cca. 10 km de Sibiu, cumva la marginea satului. Acesta era un avantaj pentru ca nu prea treceau masini, iar curtea pensiunii este foarte mare. Curtea este superba. Are un mic iaz cu salcii pe margine, livada de meri, loc mare de parcare. Va veti convinge din poze. Satul Cristian este o localitate curata cu case ingrijite si cu o biserica-cetate foarte frumoasa. Despre Sibiu si marginime nu trebuie sa va mai spun eu. Noi am vizitat doua zile Sibiul, iar alte 2 am fost la Sibiel, Saliste, Rasinari, Gura Raului, etc.

Astfel pensiunea pe care v-am descris-o mai sus ne-a facut calatoria in zona Sibiului mai frumoasa si as reveni oricand cu placere acolo. Va recomand sa mergeti daca doriti sa evadati din nebunia oraselor si sa gustati momente de liniste si relaxare intr-o zona in care oamenii parca traiesc viata mai lent si mai placut. Mi-am dat seama ca exista si in Romania locuri frumoase care merita vizitate si care nu sunt mai prejos decat in restul Europei sau alte meleaguri. Conteaza oamenii care traiesc acolo si care fac sa fie totul frumos sau dimpotriva urat.

Am scris aceste impresii pentru ca toamna si-a intrat in drepturi si cred ca daca nu ne mai putem bucura de ,,mare si soare ,,puteti incerca ,,drumuri de munte ,,.

Calatorii frumoase si amintiri si mai frumoase!

Trimis de micheline in 21.10.10 10:19:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU. A mai fost în/la: Foarte multe

VIZUALIZĂRI: 1880 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micheline); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea pensiunii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

magdalena
[21.10.10 19:41:21]

Chiar ca este placuta zona in care se afla si o varianta foarte buna fata de aglomeratia unui oras!

anadragusin
[22.10.10 01:30:14]

De retinut asemenea pensiune cu asemenea proprietari. Puncte de la mine.

anadragusin, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Pandora [Cristian]: