ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
AUG-2010

Frauenkirche (Biserica Maicii Domnului) – simbol al Dresdei

Biserica Maicii Domnului, se inalta maiestuoasa in centrul istoric al Dresdei, desi fusese bombardata in timpul celui de-al doilea razboi mondial, ca multe alte cladiri istorice din oras.

Frauenkirche a fost construita initial in sec. al XVIII-lea, in stil baroc, chiar de catre arhitectul orasului Dresda si in decursul timpului a cunoscut multe tulburari.

Reconstructia sa in intregime a fost incheiata in 2005, in procesul de restaurare folosindu-se fragmente din constructia sa initiala, ce au fost extrase din maldarul de moloz, fapt ce ii confera o unicitate aparte, recapatandu-si astfel locul binemeritat in istorie.

Dealtfel, la o privire mai atenta putem observa pietrele vechi prin culoarea lor mai inchisa fata de restul fragmentelor.

O cruce gasita in ruine este expusa in biserica precum un monument, marturie a vicisitudinilor trecute peste ea.

Nu stiu motivul pentru care au trecut atatia ani pentru ca Biserica Maicii Domnului sa fie refacuta, insa rezultatul este unul covarsitor...

Cand patrunzi in ea ramai uimit de inaltimea ametitoare ce vrea sa atinga cerul. Randuri de loje dispuse asimetric sau in arcade, cu stucaturi in casete marmorate impunatoare iti creeaza senzatia ca ai patruns intr-o cladire de opera. Culoarea predominanata este albul si galbenul pal strapunse de un bleu ciel precum infinitul albastru.

Cupola bisericii este atat de superb pictata, amintind de tablouri ale pictorilor celebri.

In biserica era foarte multa lume ce astepta un concert. Ceea ce imi place foarte mult la bisericile catolice este ca sunt gazdele a numeroase concerte frumoase, lacasul de de cult devenind un lacas de cultura.

Din pacate, atunci cand « evadezi » si reusesti sa ajungi si pe alte meleaguri, in goana dupa istorie si frumos nu iti permiti si un moment de meditatie in acordurile muzicale ale vreunui muzician faimos in vreo catedrala sau la Opera.

Singura experienta de acest gen am avut-o cu mai bine de 20 de ani in urma la Opera din Odesa si pot spune ca a fost o seara memorabila!

Insa promisiunea pe care mi-am facut-o este ca atunci cand voi reveni in aceste locuri, pentru ca voi ajunge iar la prietenii mei din Dresda, este ca sa imi acord ragazul mai multor zile si atunci sa pot si eu sa fac parte din randurile celor care asteptau cu nerabdare un concert in astfel de lacasuri religoase pline de incarcatura emotionala!

Trimis de magdalena in 15.10.10 09:21:00

VIZUALIZĂRI: 3002 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Dresda, Frauenkirche (Biserica Maicii Domnului), interior
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

magdalena [15.10.10 09:22:48] »

O rugaminte pentru webm: adaugarea acestui videoclip: http://www.youtube.com/watch? v=g8AQn7dRM18&feature=related

Multumesc!

dannek [15.10.10 09:35:40] »

Interesant, felicitari!

ascent [15.10.10 09:58:56] »

Pacat ca nu ai putut sa ramai si la concert. Imi inchipui ce rezonanta ar avea un concert intr-o asemenea locatie... Am intrat acum cativa ani intr-o catedrala catolica, era cineva acolo care interpreta o piesa la orga si pur si simplu m-a rascolit muzica, felul in care se amplifica sunetul.

magdalena [15.10.10 13:55:54] »

Revin asupra postarii videoclipului muzical daca este vreun web liber (http://www.youtube.com/watch? v=g8AQn7dRM18&feature=related) ?

Multumesc!

@ascent, tare regret acum. In cate biserici si catedrale catolice am intrat si prin alte tari care ma imbiau la un concert (desi marturisesc ca am auzit uneori cum se pregateau... si ce cristalin se auzea)!!

webmaster13 [15.10.10 14:17:47] »

ok, vizionare placuta!

sandu.53 [15.10.10 18:52:47] »

foarte frumos review si pozele de-a dreptul minunate. felicitari si vot nr. 7 cu superbonus meritat.

magdalena [15.10.10 21:27:22] »

Multumesc pentru aprecieri tuturor!

Sunt locuri care iti raman in suflet, asa cum mi-a ramas si mie aceasta biserica atat de fascinanta incat multe alte lucruri isi pierd din importanta...

georgiana [15.10.10 21:43:02] »

Eu de obicei merg doar la Biserica Catolica si da, e minunat sa auzi orga si obiceiurile sunt deosebite.

Felicitari pentru review.

motaneata [16.10.10 01:17:06] »

@magdalena,

Frumos oras, nu degeaba i se spune Florenta nordului, sau Florenta de pe Elba! Eu insa as recomanda cel putin 2 zile pentru a-l vedea si a-l simti, altfel cred ca as avea sentimentul unei haituieli obositoare.

Am fost in Dresda cred ca imediat dupa tine, in august (am stat 3 zile), mi-a placut atmosfera cosmopolita a orasului, seara erau concerte de opera in aer liber, in piateta din imediata apropiere a catedralei.

Dar cel mai mult mi-a placut parcul acestui oras, nu am mai vazut asa ceva, ai apucat sa-l vezi?

Foarte frumoase sunt si imprejurimile, mai ales drumul pana la Pillnitz, castelul si parcul acestuia.

Si totusi, desi au trecut 20 de ani de la reunificare, parca in aer se mai simte adierea estului! Sau poate mi s-a parut mie?

Revenind la catedrala, mi-a placut cum au avut nemtii grija de fiecare piatra recuperata, nu le-au curatat de patina timpului si se spune ca fiecare este la locul ei de acum 65 de ani. Iar langa catedrala, pe latura dinspre Elba, este o bucata intreaga din zidul sfasiat de bombardament, pentru aducere aminte. Nimeni nu poate intelege de ce au trebuit sa moara, in chinuri goaznice, 30.000 de oameni nevinovati (majoritatea copii si batrani) intr-o singura noapte!

Poate de aceea nemtii nu spun Biserica Maicii Domnului (cum ai tradus tu), ci Biserica Doamnei Noastre. E mai aproape de sufletul lor.

magdalena [16.10.10 08:29:43] »

@motaneata, prietenul meu neamt mi-a tradus in engleza Biserica Doamnei Noastre sau Doamnei mele, incerca el sa ma faca sa inteleg, si nu stiu de ce nu imi suna tocmai bine, din acest motiv am lasat si titul original in limba germana, dar eu am auzit si de versiunea pe care am tradus-o eu.

In privinta vizitarii orasului, sigur ca mai multe zile sunt binevenite, numai centrul istoric iti ia o zi plina.

Stiu ca i se spune si Florenta de pe Elba, dar eu nu am putut face aceasta comparatie deoarece nu am fost in Florenta.

Poti citi si aici

Si, bineinteles, te astept si pe tine cu impresii, avand in vedere ca pana acum nu existau impresii pe site cu acest oras superb! Orice completari sunt binevenite, un om nu le poate cuprinde pe toate si fiecare am vazut si alte lucruri.

Iar de povestit le povestim prin prisma experientei noastre si asa cum le-a vazut ochiul si le-a simtit sufletul nostru.

webmaster20* [16.10.10 09:03:06] »

Am fost in Dresda cred ca imediat dupa tine, in august (am stat 3 zile)

@motaneata, ne-am bucura daca ne-ai impartasi si tu cate ceva din mini-vacanta in acest frumos oras. Din ecoul tau reiese ca ai lucruri interesante de povestit.

savastefania [17.10.10 15:48:52] »

Foarte frumoasa biserica si plina de incarcatura emotionala! Intr-adevar merita macar odata in viata sa asisti la un concert intr-o biserca catolica. Simti ca esti intr-o alta lume.

Incearca si nu vei regreta!

ascent, dannek, georgiana, magdalena, motaneata, sandu.53, savastefania
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Dresda şi împrejurimile: