ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2011
ÎNSCRIS: 16.08.10
AUG-2011

Castelul de la Moritzburg - incantator

In luna august a acestui an am dat un ocol Germaniei, lasand partea de est la final. Poate ca de aceea, prin comparatie cu Sudul, Vestul si Nordul, Estul nu m-a incantat. Aproape deloc. Berlinul o amestecatura de oameni si stiluri cu amprenta clara a comunismului apus, Leipzigul o ruina, Dresda acceptabila dupa gustul meu. Punctez: dupa gustul meu. Superlativul pentru mine se gaseste in Hamburg, Bremen, Koln, Bonn, Koblenz, Freiburg, Munchen.

Deoarece in Dresda nu ne-au satisfacut decat colectia de ceramica chinezeasca si masa servita la o terasa din fata palatului, am cautat sa vedem altceva... Si am gasit.

Castelul Moritzburg, castel de vanatoare de un farmec neasemuit, se afla intre doua lacuri artificiale. Construit de un principe local in stil renascentist, a fost transformat in stil baroc la dorinta lui Augustus cel Puternic.

Nu am vizitat grajdurile, dat fiind ora tarzie dar am zarit prin curtea larga fazani si pe lac, gaste salbatice.

Acest castel gazduieste an de an festivalul de muzica de camera, foarte cautat de multi germani, iubitori ai genului.

Acest castel, loc de inspiratie si creatie pentru multi artisti, nu e de ocolit, e mult mai incantator decat cladirile innegrite ale Dresdei.

Trimis de trigri in 06.11.11 23:33:55
Validat / Publicat: 07.11.11 06:10:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 5059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trigri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.11.11 11:56:10]

Mutat la rubrica "Descopera Dresda si imprejurimile" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

magdalena
[07.11.11 14:16:00]

Pe mine Dresda m-a incantat din mai multe puncte de vedere! Ceea ce am reusit eu sa surprind, am creionat aici: vezi impresii.

Observ insa si alte obiective interesante de care nici nu stiam.

Unde se afla mai exact acest castel? Cum arata inauntru? Observ ca are o pozitionare excelenta, redata foarte bine in P07!

In ce perioada se desfasoara festivalul de muzica de camera?

mariana.olaru
[07.11.11 15:52:40]

Și uite cum se adeverește încă o dată o străveche maximă latină: ”de gustibus non disputandum est”! Căci pe tine nu te-au satisfacut în Dresda

, în timp ce mie orașul mi-a trezit o multitudine de sentimente admirative, în ciuda faptului că l-am văzut într-o singură zi, și aceea atât de întunecată și ploioasă, încât mi-a fost foarte greu să fac până și fotografii. Am admirat tenacitatea locuitorilor de a ridica din cenușa războiului toată acea arhitectură barocă, sobră și arhaică, etalarea rănilor războiului cu tristețe, dar și cu mândrie, inegalabilele comori de artă găzduite de Palatul Zwinger, dar mai ales de Gewölbe Grünes. Dacă le-ai vizitat, nu se poate să nu-ți fi plăcut... dar cred că într-o singură zi, ar fi fost imposibil să vizitezi și castelul de la Moritzburg și (cel puțin) cele două muzee despre care am pomenit mai sus. Așa încât înțeleg de ce, după gustul tău, Dresda este ”acceptabilă”: l-ai privit doar pe dinafară, în trecere și fragmentat, caz în care, e adevărat, orașul pare o amestecătură de veche capitală a Saxoniei, cu recentă arhitectură comunistă și mai nou, cu ceva elemente de arhitectură futuristă, un amalgam pe care mulți îl detestă. Dar cred că la o examinare mai de detaliu, Dresda are cu ce să-și impresioneze pe merit vizitatorii. În lista atracțiilor turistice se includ firește și vecinătățile marelui oraș, între care, iată, castelul Moritzburg pare a fi un reper turistic demn de un real interes. Și pentru că ni l-ai adus în atenție, regret sincer că atât fotografiile, cât mai ales review-ul sunt așa sărace în descriere și prezentare! De aceea, mă alătur și eu întrebărilor @magdalenei și sper ca răspunsul tău, pentru care mulțumesc anticipat, să risipească ”misterul” castelului Moritzburg.

trigriAUTOR REVIEW
[07.11.11 17:43:35]

@mariana. olaru: Despre Dresda: am vizitat palatul si inca o data punctez acest lucru, aceasta este parerea mea, nu m-a impresionat, comparativ cu tot ce am vazut in cealata parte a Germaniei. Ca sa te mai sochez un pic: de acolo am plecat la Praga care la fel, mi-a placut mult mai putin comparativ cu Germania. Daca tie ti-a placut este numai si numai gustul tau. Al meu, nu.

Stiu de istoria Dresdei, ma repet aici, traseul facut de noi a fost la indicatiile unui german care ne-a "vandut" ponturile si locurile care l-au impresionat pe el. Nu am fost in circuit organizat de agentie si am pierdut prin toate orasele vizitate de noi atata timp cat am avut noi chef sa alocam. Nu am fost grabiti de absolut nimic si nu am avut program fix.

Ma bucur pentru tine ca ai ramas cu amintiri placute de acolo; eu la o adica as mai da o tura prin Bremen, ce am vazut acolo este mult mai pe gustul meu.

Despre castelul Moritzburg: se afla la 15 km de Dresda si si exact asa se numeste localitatea (m-am uitat pe setarea facuta pe gps). Nu am apucat sa vad decat 2 sali, una gazduia o expozitie de ceramica veche si in alta obiecte de mobilier care au apartinut castelului de-a lungul timpului. Era ziua de 18 august si se pregateau de inceperea concertului programat pentru acea zi.

De acolo, am trecut prin Radebeul, un loc pe care va recomand sa nu-l uitati si poate sa-l vizitati pentru ca acolo se afla „Villa Shatterhand“, casa memoriala Karl May. Din pacate, dat fiind ora 19 cand am ajuns acolo, era inchisa. Atasez cateva poze.

magdalena, mariana.olaru, trigri
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Dresda şi împrejurimile: