ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
SEP-2010

As reveni cu placere!

Alexandru Bradatan - Hai batuta la podea

E situata in frumoasa Bucovina, la poalele Muntelui Rarau, in localitea Pojorata, la vreo 7 km de orasul Campulung Moldovenesc!

Ca sa ajungi la ea, din centrul localitatii, va trebui sa mergi spre stanga, peste calea ferata. apoi spre dreapta si sa urmezi indicatorul care duce catre Varful Rarau! De la calea ferata, in mai putin de 1 km, veti ajunge la Pensiunea Pietrele Doamnei. Este situata pe partea dreapta a soselei, chiar in fata unui mic magazin alimentar.

De fapt, de la intersectia drumului cu calea ferata, unde este un indicator care te ajuta sa stii pe unde va trebui sa te indrepti, sunt doua varinate de drum ca sa ajungi la destinatie, adica doua drumuri paralele care peste cateva sute de metri se unesc.

Am ajuns aici, castigand un premiu care consta in 5 zile de cazare la aceasta pensiune, premiu castigat la concursul saptamanal al site-ului ‘’Am FostAcolo’’.ro. Am ales acest premiu, care este o destinatie foarte indepartata pentru banateni, sperand ca voi veni in Bucovina impreuna cu un alt user din aceeasi localitate cu mine, care cu o saptamana inaintea mea castigase tot aici un alt premiu si ne gandeam ca vom merge cu o singura masina, economisind banii dati pe combustibil!

Dar nu s-a inatmplat asa, persoana nu a primit liber de la serviciu si a hotarat sa amane perioada de cazare pentru octombrie si noi am fost nevoiti sa mergem cu masina doar noi doi sau sa renuntam.

Si cum mie niciodata nu-mi place sa ma intorc din drum, chit ca trec prin foc sau fum…. iata-ne ajunsi in Pojorata, localitate de care nici macar nu auzisem pana atunci si nici nu stiam cum se pronunta corect! Cand am ajuns aici, intr-o dupa amiaza de duminica trista si ploioasa am crezut ca nu voi sta 5 zile, cat este sejurul. Cu toate ca era ploaie calda si marunta, parca iti stica cheful de vacanta!

Am gasit usor pensiunea, nu dupa adresa, ci intreband pe sateni! O curte imensa si o parcare generoasa, cu o singura masina in ea, de Ialomita. Posesorul masinii, membru AFA, ne astepta pe terasa pensiunii. Era colegul @Valimi, cu care abia de vreo doua zile inainte descoperisem, intr-un ecou, ca o sa fim vecini de pensiune in Buovina!

Fara sa ne luam nici un bagaj, am intrat, unde am fost primiti de Corina, persoana care se ocupa de tot ce misca la Pensiunea Pietrele Doamnei! Inclusiv de catel!

Dupa ce am urcat la etaj si ne-a dat spre alegere mai multe camere, am ales camera cu numarul 3, din cauza ca imi placea mai mult privelistea ce mi se deschidea de la fereastra, care dadea spre munte!

Apoi, ne-a spus ca suntem serviti din partea casei cu o afinata si cu o ciorba. Cu toate ca luasem masa la restaurantul de la intrarea in localitate, mai era loc si pentru asa ceva, tinand cont de vremea de afara, ciorba Corinei era chiar binevenita. Si foarte buna!

Nu am plecat de acasa cu foarte multe asteptari, din ceea ce am citti pe site despre aceasta pensiune, de unii useri care au fost aici, inaintea mea. Dar in subconstient, speram ca va fi bine, pentru ca eu am o capacitate fantastica de a ma adapta la situatii de tot felul, probabil datorita naturii mele sau a experientelor de pana acum, de-a lungul anilor.

Mi-a placut totul din prima clipa, sa stiti!

Nici nu avea de ce sa nu-mi placa, deoarece este o pensiune noua, de 4 stele, cu dotari corespunzatoare. Tinand cont de faptul ca eram doar noi doi cazati, deci fara copii, camera ne-a fost sufficient de mare pentru noi! Nici in pensiune nu mai erau alti turisti, decat @Valimi si familia lui!

Totul corespunde descrierilor de pe site!

Camera,

Are pat matrimonial, un dulap de haine cu doua compartimente si cateva umerase in dotare. In stanga –dreapta patului erau doau polite pe care erau asezate doua corpuri de iluminat si o iconita! Doua covorase nostime, confectionate din bucati din piele naturala, erau asezate in fata patului. Draperii si perdele frumoase! Lenjerie alba, din bumbac moale, perne si pilota foarte placuta si usoara. Pe pat, doua lebede albe ,,inventate’’ din prosop, una cu ciocul spre cealalta, ne aminteau de vacanta din Antalia! Sus erau 4 camere si la parter inca doua. Nu am intrat in celelalte camere sa vad cum erau, dar banuiesc ca erau identice. Am vrut. dar am uitat ca timpul zboara mai repede in vacanta! Curatene in camera a facut a treia zi, dar am fost intrebati si a doua zi daca dorim sa ne faca curat sau daca ne trebuie ceva, iar noi am refuzat.

Pana aici ok!!

Baia,

Nu foarte mare, dar suficienta pentru noi doi! Cu cabina de dus si chiuveta frumoasa. Faianta de culoare alba, draguta cu bordura cu model modern! Sapun lichid in recipient metallic fixat in perete, langa chiuveta. Prosoapele foarte albe si moi de toate marimile, ne-au fost schimbate a 3 a zi. Dar am fost intrebati de cate ori ne-am intalnit in fiecare zi cu Corina, daca avem nevoie de ceva si ne-a sugerat sa nu ezitam sa- i cerem orice. Chiar si sfaturi turistice, a fost foarte draguta, zambitoare si amabila de fiecare data cu noi!

Terasele,

Erau doua, una sus la etaj, iar cealalta, in partea stanga, la intrare! Cea de sus era mobilata cu o canapea de 2 persoane, tapitata si inca doau mici fotolii. Mai erau si niste scaune de rezerva si o masuta mica. Plin de muscate curgatoare, atat sus cat si in terasa de jos, care avea mese si scaune din lemn.

Internet wireless,

Era, am vazut in balcon modemul, dar nu am incercat, din lipsa de timp, dar si pentru ca aveam eu internet mobil.

Livingul,

Era dragut, cu o canapea si 2 fotolii din piele si o masuta. Era si dvd, home-cinema, lcd si video-proiector. Atat aici, cat si sus era pardoseala din parchet laminat. Scara era confectionata din lemn.

Bucataria,

Era spatioasa, cu multe dotari, incat ar fi multumit orice gospodina. Era si cuptor cu microunde si frigider, aragaz, vesela, tacamuri si chiar prosoape de bucatarie din abundenta. Era o singura masa, dar mare si scaune de rezerva.

Uneori mai comandam Corinei sa ne mai faca cate ceva de mancare. Va spun un secret: face si ‘’Poale-n Brau’’si sunt deliciose. Si am avut norocul sa degust si faimoasa ciorba radauteana, de care se tot vorbea pe aici, pe site deseori! Alteori, indeosebi seara, mai aprindeam noi gratarul din foisor si faceam impreuna cu famiia lui@ Valimi ceva bun de mancare. Adica el, Valimi era seful la gratar, el era cel mai dibaci! O data am si gatit, dar in general plecam imediat dupa micul dejun si ne intorcea aprope pe inserat si mancam pe unde ne lovea foamea!

Vara, banuiesc ca la pensiune e si mai fain, pentru ca langa gratar e un foisor si sunt multe mese si banci si cand sunt mai multi turisti e alta atmosfera! Si poti sta pe gazon la plaja, poti petrece mai mult tip in curte. Sunt brazi si mesteceni in curte si multe flori. Un balansoar si un hamac.

Pensinea are incalzire centrala pe lemne si deja mergea din luna septembrie si in casa era o temperature placuta!

Pentru cei cu copii, ii informez ca in curte sunt locuri de joaca pentru copii, special amenajate, pentru diverse varste. Pentru pitici, de curand am vazut si o mini-casuta, decorata cu personaje din povesti, foarte faina, in care Camelia, fetita lui @Valimi, in varsta de3 anisori, se juca fericita! Este o mica zana, care in cele cateva zile cat am fost alaturi de ei, mi-a facut vacanta si mai frumoasa si m-a facut sa ma simt oarecum un pic nemplinita ca…nu sunt mama de fetita! Cu ei am petrecut aproape toate cele 5 zile, atat la pensiune, cat si in drumetii sau in vizita la manastiri.

In curte mai este un teren de volei, de fotbal si de tenis, cu instalatie nocturna. Si un topogan si o mica fantana arteziana, la intrarea in pensiune. Parcarea este gratuita. Au un caine ciobanesc carpatin adorabil!

Cu proprietarii pensiunii nu am avut ocazia sa ma intalnesc, pentru ca nu locuiesc in Pojorata. Sunt, cred, multumiti ca au gasit o persoana de incredere in Corina si, ajutata de inca o fata, de Elena si se descurca admirabil, din cat am observat eu. Chiar in timpul liber, cand nu mai aveau treaba cu noi se ocupau de zacusca, de gemuri, dulceturi si muraturi, care sunt folosite de-a lungul anului la bucataria pensiunii.

Pretul unei camere ar fi 120 de roni, cu mic dejun inclus.

Cam atat am observat eu in cele 5 zile cat am stat in pensiune. Deci, asa au stat acum lucrurile aici. Nu stiu um va fi maine si nici cum a fost ieri. Dar @Valmii e singurul care poate confirma cat de frumos a fost aici.

Nu vreau sa fiu trasa la raspundere sau facuta ‘’impostoare’’, cum s-a mai intamplat la reviw-ul despre Ranca [editat WM] ! Noi suntem diferiti si ceea ce nu-i place unuia, s-ar putea sa nu-l deranjeze pe celalalt!

Concluzia

Atat pensiunea, cat si zona m-au incantat peste masura si sunt foarte multumita. De aceea doresc sa va multumesc tuturor celor care mi-ati citit si votat reviews-urile, lui Cornel, ca mi-a dat ocazia sa fac parte din comunitatea voastra, in care mi-am facut atatia prieteni de valoare si nu in ultimul rand celor de la Pensiunea Pietrele Doamnei, care mi-au oferit acest premiu!

Trimis de georgiana in 24.09.10 17:29:24

VIZUALIZĂRI: 3541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea ,vazuta dinspre gratar
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

Diaura*
    [24.09.10 17:33:11]

Uite, eu te votez prima sa mai ai parte de vacante placute.

raduu1972
    [24.09.10 17:37:56]

sper sa ajung si eu acolo si sa vad cele spuse de tine, votul nr 2 vine de la mine

cosminp
    [24.09.10 17:40:13]

ah, am scapat primul vot. nu-i nimic.

ma bucur ca v-a priit minivacanta si ca v-a placut pensiunea.

din pacate, eu nu voi putea ajunge la aceasta pensiune cu premiul primit, asa ca cele scrise de tine sunt utile pentru viitor.

molko*
    [24.09.10 17:50:30]

am avut si eu premiu aici, nu am apucat sa merg in schimb socrii mei care au beneficiat de premiu pana la urma s-au simtit excelent. Dar... citind review-ul lizukai (cel negativ despre Pietrele Doamnei) tb sa recunosc ca si eu in locul ei as fi reactionat identic. Norocul celor care au urmat a fost faptul ca sezonul a cam trecut, pensiunea a fost goala si nimeni nu a deranjat pe nimeni. Pt ca altfel tb sa recunoastem ca e mai greu sa mananci si eventual sa gatesti la aceeasi masa cu oameni necunoscuti, iar cand vrei sa te odihnesti (cu copil mic in dotare) sa fii nevoit sa asculti muzica sau chiraiturile celorlalti oaspeti. Spatiile publice sunt total insuficiente. (o masa!) Ceea ce ma face sa nu prea inteleg acordarea stelelor. Dar asta e o alta poveste.

ionescunic
    [24.09.10 18:22:21]

Ce n-as da sa fiu in pielea ta acum... sa ma-ntorc de la Bucovina si sa plec iar pe coclauri, a doua zi, la plaja si caldura si apa frumoasa.

Felicitari pentru vacanta deosebita si pentru review si te asteptam cu alte descrieri frumoase din Grecia!

recul*
    [24.09.10 18:27:05]

meticuloasa ca o scolarita premianta! ma bucur ca in sfarsit am reusit sa iti dau si eu un SB! vacanta frumoasa in continuare!

laurentiucapac
    [24.09.10 18:35:20]

Sarut Mana,

Salutarile mele, stii tu pentru cine.

corinne
    [24.09.10 18:43:46]

Felicitari pentru excelenta descriere si un vot de la mine!

Si eu am fost pe-aproape sa iau un premiu acolo dar distanta mare si refuzul sotului m-a facut sa ma reorientez...

pepsi70ro
    [24.09.10 18:49:14]

Pare intr-adevar o alternativa excelenta pentru stress-ul marilor orase. Felicitari!

presario
    [24.09.10 21:08:30]

Ma bucur ca v-ati simtit bine, chiar daca v-am tot deranjat eu de la masa.

[24.09.10 21:12:51]

Ce ziceti de putina exuberanta din Bucovina !

Va invit sa ascultati melodia atasata!

krondia*
    [24.09.10 22:01:02]

Dac-ai şti de când visez la Bucovina... Acum am înţeles că s-a răcit destul de bine dar eu tot mai sper să ajung curând. Mă bucur ca te-ai simţit bine, de altfel sunt convinsă că intotdeauna vezi partea plină a paharului.

ascent
    [24.09.10 22:11:08]

In mod sigur cel mai important lucru este daca persoanele din preajma noastra ne sunt pe plac. Cred ca pot sa fie cele mai bune conditii de cazare sau de masa si toata buna dispozitie sa se duca pe apa sambetei daca ai alaturi un vecin care e mai putin civilizat. In acelasi timp, conditiile de cazare sau de masa pot sa nu fie atat de importante in situatia in care grupul de prieteni sau alte persoane cazate acolo nu-ti dau motive de indispozitie. Tot ceea ce conteaza este sa dam dovada de intelegere si de buna crestere. Ma bucur ca te-ai simtit bine si concediu placut in continuare!

webmasterXY*
    [24.09.10 22:19:23]

Am sters P22, era dublura P01.

webmaster20*
    [24.09.10 22:40:45]

@georgiana, iti reamintesc ca reviewurile trebuie sa faca referire strict la obiectivele turistice, nu sunt permise comentariile la adresa membrilor acestui site.

any*
    [24.09.10 22:41:43]

Felicitari pentru review, ma bucur ca v-ati simtit bine, un vot mare si de la mine...

[24.09.10 22:45:52]

webmaster 20.

fii mai clar te rog frumos! Nu am inteles exact ce ai vrut sa spui! Deranjeaza pe cineva ca am spus ca @Valimi e dibaci in ale gratarului sau ca... are copil frumos???

Daca da si pe mine ma deranjeaza cam multe, dar intorc pagina!

webmaster20*
    [24.09.10 22:52:41]

@georgiana, esti unul dintre cei mai apreciati membri ai acestei comunitati si sunt alte asteptari in ceea ce te priveste. Chiar nu era necesar sa aduci in discutie conflicte trecute, acum cred ca am fost mai clar. Consider subiectul inchis.

[24.09.10 23:06:32]

Webmaster 20,

Aaaa, acum am priceput!

Ok, dar nici eu nu vreau sa fiu inteleasa gresit, daca se va intampla cuiva sa nu-i placa acolo.

Andox
    [24.09.10 23:28:08]

Dupa cum arata in pozele pe care le-ai pus eu cred ca nici nu prea poti sa zici de rau despre aceasta pensiune.

Si cum tu ai zis de bine, eu te cred si tin la parerile tale deci trebuie sa-mi fac si eu drum pe acolo ca si asa nu am mai fost prin Bucovina de cand eram la gradinita.

biancuta
    [24.09.10 23:28:32]

Foarte frumoasa pensiunea! M-am uitat dupa ea, insa nu am vazut-o. Din cate am inteles, nu e chiar la drum. Felicitari pentru alegerea inspirata!

[24.09.10 23:38:12]

Va multumesc la toti care mi-ati citit review-ul.

Va voi raspunde cand voi reusi, am calatorit 13 ore azi si review-ul l-am scris din masina si maine plec din nou si nu am inca facut bagajul.

In total 2500 de km am facut intr-o saptamana, dus -intors, prin 2 locuri si plimbat pe acolo.

Multumesc si pentru melodia atasata.

dannek
    [24.09.10 23:39:49]

Geogiana dar tu ai fost in CO sau in inspectie!!!

Prea multe detalii!!

Cind o sa mai mearga altcineva acolo ce o sa mai scrie!

De valimi ce poti sa ne mai spui ca este interesant??

daca aici nu se poate pe privat???

Alina Morar
    [24.09.10 23:48:17]

Concediu placut in continuaaaaare!!! Asteptam impresiile de pe unde mai mergi.

Toti de pe AFA ati fost in Bucovina?

[25.09.10 06:04:18]

@Molko,

daca ai observat din pozele mele se poate servi masa si pe terasa sau chiar la foisor, cand vremea perminte, nu doar in casa si este mult mai placut afara, mananci si cu pofta si e minunat sa fii inconjurat de munti!

Raduu 1972,

Deja ne-ai fentat ca n-ai venit acum cu noi acolo sa-ti valorifici premiul tau! In Pojorata este pastravarie si... nimeni nu stia mai bine mai bine ca tine sa faca pastrav in folie de aluminiu pe gratar!

@Cosminp,

Imi pare rau ca nu ai reusit sa poti merge si tu in Bucovina! Este o destinatie in care te poti intreba in fiecare moment daca chiar esti in Romania!

[25.09.10 06:17:38]

@Ascent,

Trebuie sa-ti dau dreptate! Si sa mai adaug ceva: daca pleci de acasa cu voie buna si chef de vacanta, n-ar trebui sa lasi nimic sa ti-o strice! Am spus si mai spun, pentru mine -vacanta e un lucru sfant!

@Krondia,

Nu nu este frig in Bucovina, in Maramures mi s-a parul ieri mai frig. Noi am stat in tricou toata ziua, doar dimineata si seara mai luam ceva cu maneca lunga!

Dar... pregatiti-va... o sa aveti o pofta de mancare acolo de nedescris, din cauza aerului! Daca in alte zone de munte ma lua somnul urgent, aici nu era asa, ci foamea!

[25.09.10 06:33:28]

@alina morar,

Da, cu premiul de la AFA am fost in Bucovina!

@Dannek,

De cand barbatii sunt mai barfitori ca femeile, ia zi-mi ?

@ionescunic,

Stai binisor, nu te mai pune in pielea mea! Tu cand ai fost in vara asta de 4 ori in Grecia, ai idee cum ma simteam eu?? ! Asa ca... sezi cumintel si uita-te la pana la vara acumm, e randul altora!

@andox,

Fa-ti timp si mergi in Bucovina! E o alta lume, de care nu stiam ca poate exista si aici si cand vorbesc asa, nu exagerez.

O sa incerc in urmatoarele reviews-uri sa caut pozele cele mai relevante ca sa ma intelegeti ca nu ma joc doar cu cuvintele, ci chiar e-adevarat!

magdalena
    [25.09.10 07:33:40]

Dupa cele descrise de tine imi pare rau ca nu am putut sa ajung si eu aici! Dar a inceput scoala pentru noi si nu am avut cum!

celeste
    [25.09.10 09:51:09]

@georgiana felicitari pt... premiu cat si pt. rw. care mi se pare f. util. Din poze vad ca este o pensiune f. frumoasa cu un peisaj la fel de frumos.

vicandi
    [25.09.10 13:08:04]

Ma bucur ca te-ai simtit bine la pensiune. iar ca o mica remarca din cele spuse " de unii useri care au fost aici, inaintea mea (adica: eu si lizuK) " puteai sa pleci de acasa cu impresii bune .

Corina daca ai reusit sa citeste impresiile te salutam si poate la vara ne faci un bors moldovenesc !

valimi
    [25.09.10 14:44:56]

Am ajuns si eu la spartul targului, abia a mai incaput si votul meu inghesuit printre celelalte...

Mi-a luat ceva timp sa citesc review-ul si ecourile, am deschis calculatorul tarziu si s-au strans cateva, am fost ocupat cu review-urile verbale astazi, toata lumea cu care m-am intalnit m-a intrebat cum a fost la Pojorata. Daca le spuneam pe sfert din cat ai scris tu, nu mai ajungeam nici azi acasa.

Drum bun catre Grecia si vezi sa nu amesteci impresiile de pe acolo cu cele din Bucovina, sa nu uiti cumva din minunile tarii noastre, ca nu palesc ele in fata celor de la gretzili, avem amandoi multe de depanat...

Sarut-mana! Si salutari lui Piri!

savastefania
    [30.09.10 22:10:44]

Si noua ne place foarte mult Bucovina. Speram sa revenim cu drag.

Foarte frumos review-ul tau.

[01.10.10 16:52:26]

@amalyca, am şters ecoul tău; deşi te reprezintă, nu cred că vrei un cartonaş...

@georgiana, rămâne cum spunea colegul WM20; am editat eu referirea incriminată. Chiar nu era cazul!

amalyca
    [01.10.10 17:40:50]

@webmaster0

asta inseamna "inchiderea gurii", ca doar e democratie!

daca era sa fiti corecti, trebuia sa fi editat "referirea incriminanta" inainte sa o citesc eu... Pe mine ma caracterizeaza, dupa tine, dar la membrii de vaza se trece cu vederea!

[01.10.10 17:59:34]

@amlyca, înseamnă încercare de aplanare a unui conflict. Şi te rog să nu mai faci referiri în afara contextului articolului în discuţie.

Aceeaşi rugăminte şi pentru @all.

Mulţumesc,

mirelutza
    [04.10.10 16:03:04]

Un review "Made in Georgiana" cu detalii care te transpun de la mental pana la fizic (parca) in evenimeltele si locurile descrise... ; evident vot

spezam
    [21.03.11 02:26:58]

Multumesc. Foarte interesant review-ul!

20 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    Alina Morar, amalyca, any*, ascent, biancuta, celeste, corinne, cosminp, dannek, Diaura*, georgiana, laurentiucapac, magdalena, mirelutza, molko*, raduu1972, recul*, savastefania, spezam, vicandi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pietrele Doamnei: