ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2016
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 06.07.11
JUL-2016

încărcat de pe telefon!

Cazarea aici, o aventura, tragerea la raspundere a proprietarului, adevarata incercare...

Tocmai am sosit la vestita pensiune Pietrele Doamnei din Pojorata. Asa cum este normal, ieri am sunat sa vad daca au locuri libere la nr de contact afisat pe sit-ul de prezentare a pensiunii. Un domn a raspuns si a spus ca nu stie sigur dar revine cu un telefon in cateva minute, lucru pe care l-a si facut dealtfel. Mi-a confirmat ca au camera, o camera tripla libera. Am intrebat de pret si apoi am intrebat daca pot utiliza vaucerul primit ca premiu pe "amfostacolo" cu reducere de 20% din sejur. Domnul a confirmat si mi-a cerut sa ii dau mesaj sa verifice daca vaucerul exista. Am trimis mesajul si pentru a ma asigura, azi, am mai sunat de doua ori, ultima data imediat dupa ce am iesit din Iasi. Domnul a raspuns ca aveam deja de ieri confirmarea ca totul e ok.

Asa ca dupa ce am batut aproape 200 km, am ajuns pe o ploaie mocaneasca la vestita pensiune si surpriza... NU AM LOC DE CAZARE... din niste motive, care oricum nu mai au nici o importanta, o doamna speriata si oarecum depasita de situatie mi-a spus ca nu au locuri de cazare.

Revoltata am incercat sa sun pe domnul care imi confirmase rezervarea. Acesta mi-a rspuns pe un ton muuuult superior (parerea dumnealui) ca imi cauta o cazare la un particular, lucru despre care eu nu am fost consultata si cu care nu am fost de acord, eu dorind o cazare la o pensiune.

In momentul cand l-am atentionat pe domnul de la ce la celalalt capat ca nu vad terenul de tenis despre care spune in prezentare ci doar o curte mai larga, dansul a ridicat tonul si m-a amenintat ca ma da in judecata "daca caut si eu paianjeni asa cum a facut celalalt", probabil un alt client nemultumit...

Nu recomand aceasta pensiune, cu atat mai mult cu cat ar fi trebui sa fie si un premiu pt mine. Mi-a stricat un sfarstit de saptamana pe care il puteam petrece oriunde altundeva fara pic de stres.

Un astfel de turism nu este de acceptat.

Trimis de lluci in 30.07.16 15:23:51
Validat / Publicat: 30.07.16 21:58:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POJORÂTA.

VIZUALIZĂRI: 2496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lluci); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea fara teren de tenis

webmasterX [30.07.16 18:12:46] »

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

Dan&Ema [31.07.16 08:16:19] »

Apreciez pe cei ce spun lucrurilor pe nume. Si mie mi s-a intamplat ca un premiu castigat sa se transforme intr-un cosmar si am scris la vremea respectiva in zona numita aici zstratosfera la avertizari despre voucherul pentru transferul de la hotel la aeroportul din Paris cu Aero Shuttle Paris din cauza carora am pierdut avionul si nu mai putin de 1320 eur! . Nu vreau sa deviez de la subiect dar atunci cand un premiu genereaza o teapa ar trebui sa existe o consecinta transparenta a masurilor luate de AFA cu respectivul furnizor de premii si o compensare pentru castigatorul perdant.

Nu vreau sa redeschid firul discutiei de anul trecut in cazul unor eventuale reactii si nu atasez nici linkul, cine vrea musai il gaseste sau deja il stie.

lluci [31.07.16 11:42:06] »

@Dan&Ema: Adevarat, mi-as dori si eu sa stiu ce se va intampla cu "administratorul" acestei pensiuni. Ca eu mi-am stricat sfarsitul de saptamana, ca am cheltuit bani si nervi, ca nu mai beneficiez de premiul acordat asta stiu dar as fi curioasa daca si cum va fi penalizat acest "domn" care isi permite atat de multe...

Oricum am fost dezamagita de situatia in sine, cu atat mai mult cu cat era vorba si de un premiu.

lluci [03.08.16 15:48:24] »

Buna ziua,

Deja sunt dezamagita. Ma asteptam ca aceasta pensiune sa apara pe "Lista Neagra", lista cu pensiunile care nu respecta rezervarile.

Sau poate faptul ca eu ma asteptam ca premiul din partea comunitatii "amfostacolo", adica 20% din sejur sa fie considerat un avans este o pacaleala? Atunci toate premiile sunt de fapt pacaleala? Sau doar eu am norocul asta?

As dori sa stiu asa cum spuneam anterior, daca cineva dintre cei indreptatiti sa vada ce se intampla cu premiile acordate, a facut vreun demers in verificarea acuzatiilor mele si ce masuri s-au luat legate de aceasta pensiune si administratorul ei.

Nasshu [03.08.16 16:00:14] »

@lluci -

Din cîte știu eu reducerea de 20% de obicei se aplică pretului final și tot din cîte știu eu o reducere la un produs/serviciu niciodată nu a fost considerată ''avans''!

Avansul e avans... iar prețul final, banuiesc, ar fi fost redus cu 20% în baza premiului AFA.

Ce era așa greu să achiți un avans?

Pe acel premiu scria și perioada - lucru care ți-ar fi garantat camera în acea zi?

Întreb pentru că nu știu cum arată premiile, m-am retras de fff multă vreme!

lluci [03.08.16 16:27:45] »

@Nasshu - Foarte bine punctat, doar ca pe site-ul pensiunii nu exista nici un fel de date unde si in ce conditii poate fi achitat un alt avans, ci doar ca rezervarea se face pe email sau telefonic, lucru pe care eu dealtfel l-am si facut.

Faptul ca un premiu poate fi considerat sau nu, avans tine de corectitudinea celor care trebuie sa il deconteze sau de relatia client-prestator de servicii, in acest caz, "amfostacolo.ro" - pensiune.

Admin [03.08.16 16:48:37] »

De ani buni, AmFostAcol nu "recunoaşte" şi nu sprijină decât rezervările *cu avans*.

Unitățile sunt incluse pe Lista Neagră doar în cazul în care se plăteşte un avans şi nu se respectă rezervarea. O reducere, orice reducere NU se poate considera, niciunde în lumea asta, "avans".

Cazul de faţă este regretabil şi poate desigur constitui o reclamă negativă la adresa pensiunii, mai ales în lipsa oricărui răspuns din partea conducerii.

Din punctul nostru de vedere, însă, nu sunt necesare niciun fel de măsuri - "trageri la răspundere" sau mai ştiu eu ce aşteptai.

Te înţeleg că eşti nemulţumită. Dar de aici până a spune că toate minipremiile sunt "păcăleli" este o cale lungă... E deplasat şi o jignire gratuită.

Nasshu [03.08.16 16:51:42] »

@lluci -

pensiunii nu exista nici un fel de date unde... poate fi achitat un alt avans

Sincer, cred că nicio pensiune/hotel nu-și pune la vedere contul bancar.

De obicei cel interesat - pentru a fi sigur - solicită o factură de avans pe care se gasește informația unde se pot vira banii.

M-am uitat și eu de curiozitate pe acel premiu și condițiile de ''valorificare''.

Văd că la final se spune :

''rezervarea trebuie facută cu minim 30 zile înainte şi se asigură în masura locurilor disponibile; dacă nu exista disponibilităţii pentru perioada solicitată, se va stabili de comun acord o altă perioadă de desfaşurare a mini-sejurului''

Deci... nici tu nu prea ești în termenii de acordare a premiului.

Pesemne când i-ai spus de voucher a descoperit și proprietarul condițiile, așa că în lipsa unui avans și a nerespectării condițiilor e cam greu să-i scoți doar pe alții vinovați în totalitate.

Sfatul meu pe viitor cere chiar tu, ba chiar insistă să primești o factură de avans. Atunci nu mai au cum să o dea la întors.

Numai bine, si excursii mai plăcute și fără astfel (sau alte) incidente de genul ăsta.

Dan&Ema, lluci
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pietrele Doamnei: