ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2010
DIN: piatra neamt
ÎNSCRIS: 16.09.10
OCT-2008

Pensiunea Madalina - ca sa-ti fie tie bine iti dau... mancarea pentru mine

in seara asta am fost de servici la bucatarie si am gatit un fel ce mi-a adus aminte de aceasta frumoasa pensiune pe care am descoperit-o in apropiere de Putna, lucru ce m-a facut sa zambesc si sa va povestesc si voua.

Era sfarsit de octombrie, ne prinsese intunericul, era frig tare si noi oarecum ingrijorati ca nu gasim o cazare.

Toata ziua cascasem ochii pe la diferite obiective turistice bucovinene si noaptea ne-a prins fara sa avem un plan despre unde sa dormim. Dupa cateva locatii ce nu ne-a convenit ne apare in drum aceasta pensiune, si dupa cateva negocieri despre cine sa coboare din masina si sa verifice sotul meu si sora mea se duc in recunoastere.

Nu trec nici trei min. si ii vedem pe amandoi ca vin cu o mimica ciudata pe chip si ne zic ca o sa ramanem aici. ''Ati intrebat de pret? ati vazut camerele?''; ''nu, dar ramanem aici'' . Ne-am indreptat cu totii spre intrare nedumeriti noi celelalte trei pers, si dupa ce trec pragul zic ''mama ce miroase a varza cu carne! mi-a lasat gura apa! '', sotul meu ma priveste cu un aer ghidus si-mi zice ''iete de aia stam aici''.

Ne-a condus o domnisoara la etaj si contra sumei de 100 lei am primit cate o camera dubla. Frumos, elegant, curat, cu lenjerii si perdele cochete si cel mai bine pt picioarele noastre inghetate in baie gresia era calda, banuind ca avea incalzire pe dedesubt.

Nu a durat mult si am coborat jos la restaurant unde ne astepta aceiasi curatenie si bun gust, ornamente traditionale si multa caldura. Comandam cinci portii duble de varza si... sa cadem cu totii jos ''pai nu este in meniu, este pentru personal, ne pare rau incercati altceva''. Eram inebuniti si tot ce am citit pe liste ne parea fara rost (imi aduc aminte ca erau preturi foarte rezonabile), ne-au recomandat o afinata facuta de ei (cred ca era in jur de 8 lei 100g) si noi dupa o consultare de grup am spus ''suntem obositi, ne este foame si mirosul asta ne-a dat peste cap, nu vrem nimic din meniu, noi vrem varza, de asta am ales sa ne cazam aici'', ''pai v-am spus este pt personal, nu stim cat de buna e, va da-ti seama ca nici nu avem preturi pt asta''. Noi nu si nu... ''va rugam mult''...

In final dupa negocieri s-au hotarat si asa am ajuns noi sa le mancam mancarea persoanelor angajate acolo (saracii!), a fost foarte gustoasa. si la nota de plata am vazut ca au pus-o undeva la 15 lei. Asa am inteles noi cum s-au comportat ei potrivit expresiei clientul nostru stapanul nostru.

Dimineata am remarcat si noi cum arata pensiunea, cred ca avea in jur la 10 camere. parcare mare, foisor in curte, gratar, flori, amenajari rustice. Am plecat spre casa multumiti, ne-am cerut inca o data scuze si cu siguranta de vom mai ajunge prin locurile alea, va fi prima noastra optiune de popas.

Trimis de lica baesu in 23.09.10 22:19:00

VIZUALIZĂRI: 2691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lica baesu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 singura poza reprezentativa
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

magdalena
[23.09.10 22:27:00]

Asa ceva mai rar! Era si normal sa nu mancati varza cu asemenea miros!

Asta imi aduce aminte de fi-mea cand avea sase luni si era iarna si noi aveam sarmale si trebuia sa manance iaurt...

Mirosea a sarmale sa mori, nu alta si fi-mea a respins iaurtul, ca si cand ar fi zis ca ne batem joc de ea!

Ce solutie am gasit?? Unul tinea furculita cu sarmale la nasul ei si celalalt ii baga lingurita de iaurt!!

Uite asa a mancat ea iaurt cu miros de sarmale!

Felicitari pentru impresii!

[23.09.10 22:41:34]

multumesc si multumesc mult@ionescunic

stefania mitila
[26.09.10 00:46:00]

Frumos dar niste poze, te rog!

[26.09.10 10:35:09]

stefania as vrea sa atasez poza dar nu stiu care e problema de nu pot, sunt sigura ca urmez intocmai pasii dar dupa ce selectez. dau incarcare si dispare ma ajuta cineva cu o explicatie?

creivean
[26.09.10 15:40:51]

Mama ce pofta mi-ai facut. Varza era duce? Nu de alta, dar pe la noi, se caleste, doar varza acra si mi-e dor de o varza calita dulce. Felicitari pentru review. Ce bine ca n-am pranzit inca.

stefania mitila
[26.09.10 15:51:39]

Mai incearca. Posibil chiar acest site sa aiba vreo problema. Eu nu ma grabesc. Te astept.

[26.09.10 16:11:29]

@creivean-varza acra cu carne de purcelus @stefania-am reusit sa atasez una in caz ca nu ai observat si din pacate va fi singura, celelalte sunt prea personale.

[04.01.11 18:57:10]

cate margarete are pensiunea, lica baesu? Actualmente pe site ea figureaza cu 5 (probabil gresit)

[04.01.11 19:26:54]

nu stiu cate margarete are, ne-am cazat la intamplare, noaptea, am plecat dimineata destul de devreme fara sa luam mic-dejun, nu-mi amintesc sa fi vazut vreo clasificare pe undeva; n-am avut nici o nemultumire, totul in cele doua camere ale noastre a fost bine, foarte curat, elegant... restaurantul dragut, curtea ingrijita; daca n-o avea cinci, patru are cu siguranta si atunci cand am fost eu le merita.

[04.01.11 19:29:59]

conform documentarii noastre, se pare ca oficial are doar 3 margarete (a modificat un coleg, intre timp)

lica baesu, magdalena, stefania mitila
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mădălina: