ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
SEP-2010

Mi-e dor de mare!

Voltaj - Mi-e dor de

Da, mi-e dor de mare chiar daca au trecut doar cateva zile de cand n-am mai vazut-o. In ultima seara am zabovit mai mult in apa avand un presentiment ca va fi ultima baie pe anul acesta in mare.

Si asa a si fost pt ca peste noapte s-a pornit un vant urat care s-a transformat in furtuna. Ati vazut vreodata o furtuna pe mare? Daca nu aveti cateva poze reprezentative de la mine. In timpul noptii vantul batea atat de tare ca zdranganeau geamurile de la balcon. Nu am iesit afara cu speranta ca pana dimineata se va potoli. Da de unde! Furtuna de-abia incepea sa se dezlantuie cu valuri fioroase ce se izbeau de stabilopozi si dig.

Cateodata marea imi lasa impresia ca vrea sa-si razbune furia pe noi ca i-am cotropit tarmurile si le-am uratit. Cand am fost in august cu cortul cineva m-a intrebat pe plaja "de ce oare i se spune Marea Neagra ca nu vad asocierea"? Am ramas interzisa si am incercat sa-i dau vreo 3 motive: poate pt ca atunci cand e "suparata" marea noastra care de obicei e bleu-verzuie devine neagra? Sau poate pt ca asa au botezat-o pescarii din timpuri stravechi pt ca era capricioasa si se schimba de la o ora la alta luandu-i pe nepregatite?

Sau poate pt ca pe tarmurile ei erau prea multe vaduve de pescari imbracate in haine cernite, jelindu-si sotii sau fratii sau fii care nu s-au mai intors de pe mare? Ma uit la mare cum geme, incerc sa fac cateva poze cu vantul biciuindu-mi fata si incerc sa mi-l inchipui pe Ovidiu exilat la Pontus Euxin pt o iubire interzisa. Incerc sa mi-l inchipui cat de greu i-o fost sa se adapteze la asa o clima aspra, el venind de la clima calduta a Italiei.

Merg pe dig incercand sa fentez valurile care insista sa ma ude si mai fac un clic apoi sterg repede obiectivul aparatului foto. Nu ma indur sa plec dar trebuie, vrem sa trecem si pe la Acvariu.

Acolo marea ne astepta si mai furioasa, cu valuri imense care par ca vor sa ia Cazinoul pe sus. In curand nici n-o sa-i fie prea greu tinand cont de starea in care se afla! Pe la ora 14 incearca si soarele sa mijeasca si e chiar placut sa stai pe faleza si sa admiri privelistea!

Un domn sta la balconul apartamentului sau savurand o cafea si studiind turistii iesiti la promenada. Il invidiez pe moment dar imi dau seama ca in februarie pe furtuna nu e tocmai locul potrivit de servit cafeaua. Plecam luandu-ne la revedere de la mare cu promisiunea ca daca si anul acesta va ingheta vom veni s-o fotografiem si s-o salutam.

Noi nu pierdem nici o ocazie sa ne intalnim cu ea!

Rog WM sa ataseze melodia Mi-e dor de - Voltaj.

Trimis de ninaa in 20.09.10 12:44:45

VIZUALIZĂRI: 2155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Furioasa dar frumoasa.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

bessondm
[20.09.10 12:51:01]

Foarte frumos scris, mai ca Ovidiu ar fi invidios sa te citeasca! Si hit-ul Voltaj e parca facut pentru sufletul meu...

[20.09.10 12:52:37]

Stai sa vezi si pozele! Si ma bucur grozav sa vad ca mai sunt si alti oameni indragostiti de mare!

sandu.53
[20.09.10 12:55:29]

ninaa, mi-a placut review-ul dar unde e ferma de midii de la Dalboka din Bulgaria... vad ca acolo e incadrat review-ul... sau e o greseala si atunci trebuie schimbat!

[20.09.10 13:02:54]

@ninaa unde anume ai vrut sa postezi acest review, tinand cont de ceea ce este scris cred ca locul recomandat ar fi fost click aici

[20.09.10 13:20:31]

Scuze, am vrut la plajele litoralului romanesc! Sau cum zici tu WM10. Ce am facut, nu stiu?

[20.09.10 13:21:58]

va fi mutat la 'Litoralul romanesc', dupa validarea pozelor

recul*
[20.09.10 13:43:58]

eu personal nu inteleg utilitatea acestui review. poezie, e adevarat, dar nu am gasit nicio informatie utila.

[20.09.10 14:08:50]

review mutat la "Marea - intre rasarit si apus" - Litoralul romanesc, sectiune in care-i sta cel mai bine

[20.09.10 14:46:22]

Merci Wm77 pt mutare, se poate atasa si melodia?

webmasterXY*
[20.09.10 16:46:18]

si mie mi-e dor, deci... auditie placuta!

[20.09.10 18:13:48]

Poate urmatoarea intalnire AFA va fi la mare? Chiar daca a venit frigul.

[20.09.10 18:28:08]

? ? ? ? ?

[20.09.10 18:29:36]

Oricum nu vroiam puncte... mai bine semne de intrebare decat sa-mi dau drumul la gura.

pepsi70ro
[20.09.10 18:52:10]

Marea este ceva sublim pentru mine si de fiecare data cand citesc ceva despre ea ma cuprinde o bucurie launtrica enorma. O iubesc, ce sa-i fac.

In aceasta perioada marea este foarte curata, dar si foarte agitata, vantul devine puternic iar valurile lovesc tarmul sau navele cu foarte multa forta. Pentru cine iubeste marea aceste lucruri sunt fantastice, un adevarat spectacol.

Sambata ne-am plimbat la Cazinou, marea era calma, insa de duminica s-a dezlantuit, astazi a fost foarte suparata, are si ea motivele ei.

In ceea ce priveste o intalnire la malul marii cu siguranta ar fi minunat dar destul de greu pentru cei din vest, dar nu imposibil.

Felicitari pentru review si pentru poze!

p.s. In poza 17 este un Monument al celor care au pierit pe mare, de astazi alaturi de ceilalti eroi s-au mai alaturat inca doi oameni deosebiti care au pierdut lupta cu marea. Dumnezeu sa-i odihneasca!

[20.09.10 19:05:57]

Pepsi 07ro sincer, regret cand aud astfel de vesti dar stii si tu marea isi cere tributul!

kokobaurus nu am inteles ce vrei sa spui?

[21.09.10 09:50:10]

Of... chiar nu am vrut sa comentez. Deci, suntem pe un site unde fiecare posteaza despre un ANUME loc... ce a vazut... ce l-a impresionat... cu bine si cu rau. Nu cred ca e un loc de poezie. Sunt locuri garla pe internet unde se pot afisa compuneri artistice. ATENTIE! Nu ma pronunt asupra calitatilor literare ale autorului... nu sunt critic literar. Dar hai sa nu transformam acest loc in... ceva... gen... "hai sa vb despre mare!! "... "hai sa vorbim despre frumusetea oceanului planetar!! "... "hai sa vb despre cerul de deasupra capetelor noastre!! ". Ce ar fi sa vorbim despre un anume hotel, restaurant sau statiune?

[21.09.10 11:31:12]

kokobaurus sunt constienta ca nu sunt cea mai buna scriitoare de pe aici si pe cuvant daca am vrut sa fac poezie. Nu am postat pt puncte sau de amorul artei ci pt ca am citit un rw despre litoral la sfarsit de sezon si cum eu am prins o furtuna in septembrie m-am gandit ca ar fi cativa indragostiti de mare care ar vrea sa o vada si asa, dezlantuita. Imi cer scuze pt timpul pe care l-ai pierdut ca sa citesti acest rw dar din pacate timpul nu-l poti da inapoi!

Celor care le-a placut rw le multumesc pt pct si le doresc vizionare placuta a fotografiilor.

bessondm, kokobaurus, ninaa, recul*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂMarea - intre rasarit si apus!: