ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
ÎNSCRIS: 15.01.10
JUL-2010

[din Bucuresti] In Turcia cu masina

buna ziua.

doresc sa mentionez ca am fost pentru prima data in turcia, si am riscat mergand cu masina in ciuda colegiilor si prietenilor care nici acum nu sunt impacati cu ideea mea de a calatorii singur atatiia km, am plecat din bucuresti la ora 13 pe traseul buc-rousse-razgrad-omurtag-kotel-hamzabeylly-edirne, la ora19 eram deja in edirne vizitand primul orasel intalnit in turcia.

dupa o plimbare de vreo 2 ore si o vizita la un supermarket in oras ne-am cazat la un hotel, urmand ca a doua zii sa ne continuam traseul spre antalya. am ales acest traseu deoarece fiind pentru prima data in turcia ar fii pacat sa nu vizitam cat mai mult' a doua zii ne-am trezit la 06,30 si am plecat spre canakkale pentru a traversa cu feryboat-ul iar apoi pentru a ne continua calatoria fantastica pusa in aplicare de la bucuresti.

am opit putin in canakkale, era deja 0ra 10 am vizitat putin orasul, o mica incursiune prin magazine pentru micul dejun si am pornit la drum caci aveam de parcurs 1200 de km pana in antalya[mentionez ca era data de 23-07-2010, iar noi aveam intrarea la hotel belek beach hotel luni 26-08-2010], am ajuns dupa 2 ore in prima statiune la mare kucukkuyu unde am facut baie in mare dupa care ne-am continuat drumul spre antalya.

am ajuns in izmir un oras splendid unde am luat pranzul dupa care obisnuitele fotografii am intrat pe autostrada si go spre efes am zis noi. am iesit spre kusadashi de pe autostrada am ajuns la efes dupa care ne-am oprit la un hotel de 2 * la pretul de 40 tl adica aproximativ 20 e/ urmatoarea zii am plecat tot la 06 dimineata am trecut prin orasul aydin dupa care mugla si apoi pe coasta pana in antalya.

drumul a fost super, peisajul fantastik am oprit peste tot unde aveam posibilitatea sa facem baie in mediterana am luat cina in kemer si am mai mers vreo 20km dupa care ne-am cazat la o pensiune de 2 * pret30tl=15 e la 20 km de antalya.

dimineata la ora 07 am plecat spre antalya, am intrat in oras am vazut orasul din masina si am mers direct la cascada duden selalesi pe care am vizitat-o si care am ramas foarte impresionati de ce poate sa insemne turismul in turcia. ei daca au o piatra mai aratoasa o valorifica are grija de ea si iti ia banii pentru a o vizita. super cascada, merita vizitata, noiu am fost la ora 09, printre primii turisti, dar si la ora aceea erau destui.

la ora 10.30 am plecat spre hotel iar la 11.00 eram in fata hotelului.

am sa revin cu a doua parte a calatoriei spre buc care a fost alt traseu belek-antalya-pamukkale-dinar-kutahya-adapazari-istambul-bucuresti.

Trimis de vio_andu_gaby in 25.08.10 21:52:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5943 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vio_andu_gaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 in drum spre antalya

[25.08.10 22:55:44]

Am sters fotografia 1, era dublura fotografiei 2, care are si text explicativ.

[26.08.10 09:25:21]

mutat la "Drumul spre Antalya", sectiune deja existenta pe site.

Costi
[12.09.10 12:09:20]

@vio_andu_gaby

La poza P07 scrii:

am oprit pentru o baie in mediterana

Bine, bine, ai oprit, dar nu înţeleg de ce într-un loc interzis?

Acolo era curbă periculoasă, iar linia era continuă.

Rişti ca o astfel de baie în Mediterana să te coste cam mult, ca şi o pauză în deşert, de felul celei din poza P03!!!

Sunt convins că nici măcar nu erai conştient de greşeala făcută, dar asta este explicabil, ţinând cont de cum se ia permisul auto la noi.

[13.09.10 14:46:24]

da este adevarat TOVARASUL PLUTONIER am parcat in loc nepermis, sincer imi recunosc fapta si ma gandesc la alta. nu stiu care este rolul tau dar cred ca ai gresit site-ul. iti promit ca la anul am sa predau permisul autoritatilor din turcia, deoarece un tataie din LOTUL PITESTI a observat o neregula destul de mare. cat despre acel loc, era o plaja amenajata unde erau parcate circa 20-30 de masini, nefiind loc de parcare dupa cum vedeti toata lumea parca pe margine, dar dupa cum a-ti observat sunt indivizi care se ocupa cu circulatia pe acest site si nu cred ca este bine[webmaster??? ]

cristianford
[20.03.11 20:08:27]

Cand pui partea a 2-a a traseului spre Bucuresti?

celeste
[20.03.11 20:25:57]

Vio, te-as ruga sa vorbesti si de cazarile intermediare pe care le-ai facut si unde... voi pleca si eu in iunie la Oludeniz si de aici mai departe spre Alanya

[21.03.11 17:28:49]

buna ziua, pentru CRISTIANFORD:

a doua parte a traseului spre bucuresti l-am scris, dar nu asa detaliat cum a fost la dus, deoarece am vizitat obiective importante si am preferat sa scriu impresii despre ce am vizitat.

intradevar la intoarcere am schimbat traseul si am luat-o spre istanbul, dar tot am ocolit vreo 300km pentru a merge la pamukalle, dupa care ne-am intors spre autostrada spre istanbul.

am pierdut ceva timp la AFYON la celebrele outleturi, pana pe la 7-8 searadupa care ne-am continuat drumul pana la kutahya unde am inoptat iar dimineata am plecat spre istanbul unde am ajuns aproape la ora 12.

ne-am cazat am stat 2 zile in istanbul am vizitat obiectivele mai importante, o plimbare cu vaporasul pe bosfor dupa care plecarea spre casa. mentionez ca pana la EDIRNE am mers pe drumul secundar nu pe autostrada deoarece am vrut sa vedem cat mai multe din frumoasa TURCIE fiind pentru prima data in turcia am zis sa profitam cat putem de aceasta minunata tara.

am ajuns la edirne, putine cumparaturi vizitat orasul si la 19,30 eram la granita cu bulgaria, iar la 01,30 intram in bucuresti.

SI PENTRU CELESTE cazari intermediare gasesti peste tot depinde cum iti planifici traseul. pretul era intre 20-40 euro pe noapte fara mic dejun, caci noi la ora 7 eram plecati de la hotel. eu am planificat traseul in asa fel ca in ultima zi sa mai am foarte putin pana in antalya (20km) deci daca eram obosit pe la ora 16 nu mai conduceam, daca nu mergeam si pana la 20.

surpriza mea placuta au fost cei doi copiii care ma gandeam ca or sa se plictiseasca dar sincer nu au avut timp, deoarece traseul este foarte frumos pe langa mediterana si opream mereu.

daca va mai pot oferii si alte informatii va stau la dispozitie.

M'Liviu
[01.04.11 19:44:07]

T e rog zi mi drumul de la antalya pana la istanbul este ok? sunt autostrazi. eu am fost anul trecut in turcia la kusadasi si pana la izmir nu erau autostrazi. inca se lucreaza. un traseu din antalya in istanbul mai bun se poate daca doresti.

sheikha
[28.07.11 22:46:50]

Jos palaria d-le... "vio_andu_gaby". Apreciez si te felicit pentru curajul pe care l-ai avut si buna initiativa de a merge cu masina in Antalya.Asta da adrenalina! Sper sa am si eu inca o familie indrazneata ca mine si sa mergem acolo tot cu masina si sa vedem toata frumusetile Turciei.

Am ramas profund impresionata de peisaje. Iti multumesc ca ne-ai impartasit aceasta experienta! Trebuie urmat exemplul ca sa te bucuri de tot ceea ce ne-ai spus si aratat noua.

Bravo tie si celor care au mai plecat intr-o calatorie asa de lunga cu masina. Spun asta pentru ca numai eu conduc la "drum lung". Conduce si sotul meu 100 km si se plictiseste. lol. Sper sa il pot convinge anul urmator sa plecam cu masina in Turcia. Felicitari!

[29.07.11 10:16:33]

multumesc pentru aprecieri. daca tot te duci cu masina pe o distanta asa mare merita sa vezi cat mai mult. noi am plecat cu 4 zile inainte de cazarea la hotel, cu toate ca puteam pleca cu o zi inainte, dar am zis ca nu plecam in fiecare an, si cand am plecat de la hotel am mai facut 4 zile pana acasa tot la fel vizitand cam tot ce ne-am propus noi de acasa. in total in cele 2 saptamani am facut cam 3800 km, nu am facut nici-o rezervare de acasa pentru vreo cazare intermediara, ci unde ne-am hotarat sa oprim si sa ne cazam acolo ne-am oprit. cu toate ca mergand pentru prima data in TURCIA mi-a fost umpic teama necunoscand limba engleza decat foarte putin, dar intrand in turcia mi-a disparut teama. mi-am zis ca altii urca pe luna si noi nu suntem in stare sa ne descurcam printre oameni? si la anul as dori iar daca se va putea sa mai facem o calatorie in turcia, pentru ca practic ne-am indragostit de turcia. multumesc

sheikha
[29.07.11 10:49:02]

Bun! Poate vor mai fi doritori si ne strangem un grup "Made in AFA" si vom calatori impreuna cu ghidul (dumneavostra!), daca ne acceptati.

O zi placuta!

M'Liviu
[30.07.11 20:13:11]

As dori si eu sa aflu cum este temperatura in antalya dupa data de 20 septembrie. Din ce am mai citit observ ca este destul de cald. In ce parte a statiunii ma sfatuiti sa merg. Mai jos spre alanya este mai cald sau sa aleg lara ori belek?

celeste, Costi, cristianford, M'Liviu, sheikha, vio_andu_gaby
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: