ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2010
    DIN: Râmnicu Vâlcea
    ÎNSCRIS: 13.08.10
    JUN-2008

Hotel aproape ok, dar de maxim 3 stele

Am intrat recent in aceasta comunitate si, vazand ca sunt doar 3 opinii la hotelul Tropic Park, m-am gandit ca v-ar fi utila si experienta mea, chiar daca este de acum 2 ani.

Am fost cu sotul meu si cu fiica noastra care atunci avea sub 14 ani si am avut o reducere considerabila pentru ea (50% din pretul unui adult).

Inca de la inceput precizez ca nu sunt o persoana foarte pretentioasa si ca mi-am impus din prima seara sa ma bucur de concediu, orice s-ar intampla, dar o sa mentionez aici toate chestiile care nu m-au multumit, chiar daca mi-am impus sa trec peste.

A. Servicii generale

Personalul mi s-a parut foarte amabil si prietenos, practic n-am ce sa le reprosez.

Singura chestie deranjanta a fost ca in ultima zi cartela s-a dezactivat inainte de ora 9. 00, cand am venit de la micul dejun efectiv nu puteam intra in camera (ne propusesem sa mai facem o baie scurta, sa ne intoarcem pentru un dus si sa asteptam autocarul care ar fi trebuit sa vina pe la 14. 30). Cand ne-am dus la receptie sa le povestim, ni s-a spus ca trebuie sa eliberam camera.

Check-out-ul se facea la ora 10. 00 dimineata, ceea ce in sine e o treaba enervanta (mai ales ca urmatoarea serie, tot de romani, venea abia pe la 9 seara, deci nu se punea problema ca nu-i timp de curatenie) dar si asa, sa se dezactiveze cartela cu mai bine de o ora inainte mi se pare destul de suparator.

In rest, repet, personalul mi s-a parut foarte amabil, mai ales cei din restaurant, te preluau de la intrare si te conduceau la masa, se facea curat imediat la mese astfel incat nu trebuia sa astepti... despre mancare o sa scriu mai jos.

B. Bucatarie

Am avut demipensiune in pachetul nostru si am zis ca nu voi mai lua niciodata asa ceva dar nu din vina hotelului ci a programului. Micul dejun si cina erau pe sistem bufet suedez, problema noastra era ca cina incepea la 18. 30 si se termina la 20. 30 (+ sau - o jumatate de ora, ca au trecut doi ani si nu-mi mai amintesc exact) (o sa detaliez la "distractie").

Mancarea insa mi s-a parut EXCELENTA cu toate majusculele! Foarte variata si la micul dejun si la cina. Dimineata erau cam aceleasi feluri (dar foarte multe, asa ca daca nu-ti puneai 7 feluri pe-o farfurie puteai manca ceva diferit in fiecare zi) dar seara nu prea se repetau, cu exceptia fasolei care nu lipsea niciodata (minim 3 feluri de fasole gaseai si dimineata si seara).

Cel mai mult mi-au placut fructele de mare, mai facusem cateva incercari cu scoici&creveti atat cumparate din supermarket si gatite acasa cat si prin diferite restaurante (vreo 2 in Romania si unul in Bruxelles) dar parca toate aveau gust de burete cu creta! Aici insa erau absolut bestiale (deci am dedus ca trebuie sa fie proaspete, nu congelate)

Deserturile iar erau minunate, cam la 2 seri aveam inghetata, in rest diferite tarte, budinci, prajituri... nici nu cred ca am apucat sa gust din toate (eram dupa o dieta si incercam sa nu exagerez).

Aveau si scaunele pentru bebe, de fapt hotelul era 60% plin de pensionari si 35% de familii cu copii mici, noi astia "middle age" si adolescenti foarte slab reprezentati.

Singurul minus la masa era ca NU EXISTA APA! Daca voiai apa trebuia sa platesti si era 3, 5 euro sticla de 0, 75 ml. Mi s-a parut foarte scump, in conditiile in care vinurile erau de pe la 5 euro in sus sticla... Noi n-am luat vin la masa dar am remarcat la o masa vecina o chestie care ne-a placut: oamenii comandasera o sticla de vin, bausera un pahar apoi chelnerul a pus la loc dopul si un biletel cu camera tipilor iar a doua zi le-a dat din aceeasi sticla.

C. Conditii de cazare

Camera in care am fost nu e de 4 stele, asta foarte clar! Dar marea tzeapa, ca sa zic asa, care nu stiu cat tine de hotel si cat de agentie (atat romanii cat si spaniolii, ca, cel putin in cazul meu, era un fel de parteneriat intre agentia din Romania si cea din Spania) - e ca de fapt hotelul are camere si de 3 stele si de 4 stele, iar in camera in care am stat noi scria clar, pe usa, ca e de 3 stele. Deci una peste alta am stat intr-o camera de 3* intr-un hotel de 4*...

Camera era insa foarte curata, prosoapele se schimbau zilnic, lenjeria nu-mi amintesc sa se fi schimbat. In baie erau sapunuri si geluri de dus, nu erau sampoane. Dusul intr-adevar fixat in perete, ceea ce si pe mine ma cam enerveaza... dar apa calda era permanent, instalatiile functionau corespunzator. Acuma stiu ca e normal ca la un hotel chair si de 3 stele sa nu fie tevi sparte... dar se mai intampla... si am simtit nevoia sa precizez.

Noi am avut un pat dublu iar pentru copil au adus un pat pliant, confortabil insa, cu o saltea cu arcuri, doar ca a diminuat foarte mult spatiul camerei.

Camera avea balcon dar, desi cerusem explicit vedere la mare, marea era cam intr-un colt... balconul fiind pe latura perpendiculara pe mare, dar vedeam piscina si magazinele de vis-a-vis (ne placea sa vedem, dimineata, "ritualul" deschiderii lor).

Oricum sotul meu statea seara in balcon sa bea cate o bere, uneori ii mai tineam si noi companie cu cate o Sangria, pana la urma lipsa vederii integrale la mare n-a fost asa enervanta, mai ales ca, desi am rugat insistent la agentie sa ne dea camera spre mare si ni s-a promis asta, n-am platit nimic in plus (altfel probabil ca as fi facut scandal...)

Sigur ca mobilierul nu era de ultima generatie dar paturile erau confortabile si restul nu prea ne-a interesat.

D. Plaja si marea

Aici parerile au fost impartite in familia noastra... Eu n-am avut nici o problema dar sotul meu, obisnuit cu nisipul fin din Romania si Bulgaria, a cam comentat.

Plaja e foarte aproape de hotel, accesul se face printr-un pasaj subteran care trece pe sub calea ferata, pasajul intr-adevar cam mizerabil si cu miros de canal, dar se parcurgea in maxim un minut. Sezlongurile si umbrlelele erau cu plata dar chiar nu mai tin minte cat am platit, luam de regula 2 sezlonguri si o umbrela pentru mofturosii mei, ca eu stateam direct pe nisip.

Pe plaja sunt cateva baruri si terase (acum cred ca sunt mult mai multe pentru ca vreo 2 se construiau chiar cand eram noi acolo, adica in iunie 2008). Noi insa ne luam apa, sucuri si ce ne mai trebuia de la un minimarket chiar de langa hotel, la aproape o treime din preturile de pe plaja. Chiar daca in timp ce stateam la plaja ne mai trezeam ca vrem o inghetata sau o bautura rece, dadeam fuga la market, in 10 minute eram inapoi (pe plaja dura mai mult ca stateai la coada)

E. Distractie

Din cauza programului de masa nu pot spune prea multe la acest capitol. Ritualul nostru era asa: dimineata plaja, pe la 12 maxim ne retrageam ca nu voiam sa prindem vipia de la pranz, mancam ceva prin zona apoi ne culcam, ne trezeam pe la in jur de 17. 00 si nu prea mai aveam timp sa facem nimic inainte de cina, iar dupa aia era deja tarziu. Ne plimbam prin jurul hotelului si de cele mai multe ori mergeam pana-n Santa Susanna unde aveam niste prieteni cazati la nu mai tin minte ce hotel (au vrut sa fie cu noi dar s-au decis tarziu si nu mai erau locuri la Tropic). Promenada e foarte frumoasa si ne placea sa ne plimbam, dar din cand in cand ne mai enervam cand vedeam hoteluri mai frumoase si mai noi, de 4 stele...

In ultima zi insa ne-am dat seama ce-am pierdut... ca daca tot ne-au dat afara din camera si n-aveam ce face am mers cu minicarul prin Malgrat del Mar... statiunea e mult mai mare decat ne asteptam (noi am stat in partea de sud, chiar la granita cu Santa Susanna si n-am mers prea mult spre cealalta directie) si foarte frumoasa, practic e un mic orasel (cu biblioteca, niste biserici care ar fi meritat vizitate, un centru de tineret, in fine, destul cat sa ne para rau ca vedem toate astea in ultimele ore si sa injuram iar regimul de demipensiune! )

Barcelona nu trebuie scapata daca tot ajungeti prin zona, este cel mai frumos oras pe care l-am vazut (si am vazut destule). Am facut cam o ora cu trenul de coasta, acuma linia aia ferata din fata hotelurilor poate incurca pe multi (pe mine chiar nu m-a deranjat, trenul nu se auzea mai tare decat zgomotul de fond al statiunii) dar este un mijloc de transport foarte elegant (cam cum e "sageata albastra" la noi), foarte rapid - in nici o ora am ajuns la Barcelona - iar traseul ala pe malul marii (cateodata ai impresia ca intri in mare cu totul) este superb. Biletele de tren erau vreo 6 euro pana-n Barcelona ceea ce nu mi s-a parut mult, mai ales ca vreo 3, 5 euro erau biletele la minicar.

Am fost de doua ori in Barcelona si de fiecare data am pierdut cina, poate daca ceream la receptie am fi primit pachet dar insemna sa ne caram cu el dupa noi o zi... si pe caldurile alea nu se stie daca ar mai fi ramas ceva comestibil.

In rest, la barul hotelului erau in fiecare seara spectacole dar incepeau de regula de pe la 10 seara... cina se termina la 8. 30 si iar ramanea un timp prea scurt ca sa mai faci altceva. Am fost doar intr-o seara la un spectacol cu papagali, foarte dragut.

Particularitatea sejurului nostru a fost insa perioada: sfarsitul lui iunie 2008... adica microbistii inteleg de ce. Campionatul european de fotbal! Deci toate barurile, terasele, restaurantele aveau ecrane mari pe care se transmiteau meciurile, cel mai amuzant a fost ca la hotelul unde stateau prietenii nostri (o familie cu 2 copii) era plin de olandezi, prietenul nostru e un mare microbist si sotul meu a trebuit sa stea cu el in seara in care Romania a jucat meciul cu Olanda (daca nu ma insel meciul care i-a trimis acasa pe romani, chair radeam zicand ca echipa de fotbal ajunge in Romania inaintea noastra) si omul suferea vizibil vazand gasca de olandezi care nu mai puteau de bucurie cand ai nostri luau bataie.

Am prins si finala, castigata de Spania... si nu va descriu ce-a fost in timpul meciului si mai ales dupa! Oricum un spectacol care merita vazut!

Shopping - asta e asa, de la mine...

Pe toata distanta dintre hotelul nostru si al prietenilro nostri era plin de tarabe cu tot felul de chestii, de la chinezarii la bijuterii din argint si/sau pietre semipretioase si altele facute manual din te miri ce... tablouri si alte chestii de la kitsch la unele destul de rafinate (dupa gustul meu). In Malgrat del Mar sunt multe magazine, majoritatea cu vanzatori (poate si patroni) arabi si sistemul turcesc (despre care doar am auzit) merge la fix! Adica e afisat un pret dar, daca te faci ca pleci, striga dupa tine si iti lasa marfa cateodata la mai putin de jumatate! Sunt si magazine de firma, cel putin de articole sportive, unde preturile sunt pe masura firmei, dar mai mici ca la noi (fiica mea voia adidasi si i-am cumparat cam la 60% din pretul din Romania).

Concluzii

Nu stiu altii cum sunt dar eu cred ca, una peste alta, raportul calitate/pret a fost cel putin rezonabil. Litoralul spaniol este foarte frumos, asa mi s-a parut mie, viata de noapte e foarte activa (ce vedeam si noi de pe balcon) dar nu deranjanta (adica am putut dormi), posibilitati de distractie sunt din belsug (am auzit pe plaja alti romani care fusesera la Port Aventura si erau extaziati) deci merita!

Nu am poze in acest calculator dar daca mai pot intra dupa ce am postat (fac prima oara chestia asta si nu stiu cum merge) o sa adaug cateva "seturi de 1000 cuvinte".

Trimis de quarc* in 13.08.10 10:41:19
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3705 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (quarc*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

webmasterXY*
    [13.08.10 12:17:02]

Poti incarca poze folosind linkul "Incarca foto" pozitionat deasupra rubricii Ecouri din pagina impresiilor tale.

Pe de alta parte apreciez modul in care ne-ai povestit despre hotel, pe diferite grade de satisfactie, iti urez bun venit in aceasta comunitate a celor care cauta vacante reusite!

presario
    [13.08.10 12:24:26]

Foarte util, interesant si bine scris.

Asteptam si cateva poze.

• Alte impresii din această RUBRICĂTropic Park Hotel: